17.10.2020

Program Polska - Rosja. Modernizacja szpitala w Suwałkach i rowerem po transgranicznym obszarze

Mimo napięć politycznych na linii Zachód - Rosja, bez [przeszkód jest realizowany Program Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Rosja.

Wspiera on rozwój w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej na pograniczu Polski i Rosji (obwód kaliningradzki) poprzez współfinansowanie różnorodnych projektów realizowanych w

województwach pomorskim, warmińsko-mazurskiim, podlaskim oraz

obwodzie kaliningradzkim.

Po polskiej stronie granicy obszar główny obejmuje podregiony: starogardzki, gdański i trójmiejski, elbląski, olsztyński i ełcki, suwalski.

Budżet

Program Polska-Rosja dysponuje 62,3 mln euro, w tym 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,65 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej. Beneficjenci mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 90 proc. wartości realizowanych inwestycji.

Ciekawe projekty

Warto wspomnieć, że z Programu Interreg Polska - Rosja realizowane są w naszym regionie i projekty inwestycyjne. Np. partnerskie szpitale w Suwałkach i Czerniachowsku w ramach wspólnego projektu podejmują współpracę w formie wspólnych działań w zakresie wdrażania najodpowiedniejszych narzędzi i metod adaptacji mieszkańców pogranicza polsko-rosyjskiego do negatywnych skutków zmian klimatycznych (chorób i zagrożeń zdrowotnych). Całkowita wartość projektu wynosi 2,191 mln euro, w tym dla szpitala w Suwałkach 1,2 mln euro, a wkład własny szpitala wyniesie tylko 123 tys. euro

Działania w ramach projektu obejmują remont Oddziału Neurologii wraz z Pododdziałem Udaru Mózgu oraz zakup nowej aparatury medycznej dla Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Po stronie rosyjskiej beneficjent planuje zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i specjalnych urządzeń dla szpitala w Czerniachowsku.

Z kolei gminy Puńsk, Bakałarzewo, Filipów, Zelenogradsk modernizują u siebie drogi i ulice.

Całkowity budżet projektu: 2,639 mln , w tym na działania inwestycyjne 2,5 mln euro.

Ełcki Dom Kultury otrzymał 700 tysięcy dofinansowania na remont pomieszczeń i wyposażenie Szkoły Artystycznej, będącej częścią Ełckiego Centrum Kultury. Koszt całego projektu to 780 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na studio fotograficzne, galerię i salę prób.

Drugi projekt zrealizowany przez Miasto Ełk we współpracy z miastem Oziersk to „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko-rosyjskiej współpracy”,

Natomiast na remont Zamku w Olecku przeznaczono z programu ponad 400 tys. euro. Po stronie rosyjskiej, w ramach projektu, renowacji poddane zostanie część obiektów szkolnych Filii Kolegium Agrotechnologii i Inżynierii Środowiska w Oziersku. W Olecku zostanie wyremontowany budynek byłego starostwa z 1897 roku, popularnie nazywany Zamkiem.

W czasie remontu Zamku w Olecku umieszczono w murze kapsułę czasu, w której znalazły się: wydruk wniosku projektu „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary, legendy”, zdjęcia ze spotkania kadry zarządzającej w Gusiewie i Oziersku oraz wszystkie nominały polskich monet obiegowych z najnowszych emisji. Kapsuła będzie stanowiła źródło informacji dla przyszłych pokoleń, które kiedyś podejmą prace remontowe w zamku.

Nowy rowerowy projekt połączy Polskę i Rosję

Głównym celem tego programu jest wspieranie współpracy transgranicznej w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej. Jest współfinansowany także z programu Interreg przez Unię Europejską i Federację Rosyjską. Jego ideą jest poprawa atrakcyjności i konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego i regionów Polski północno-wschodniej dzięki zintegrowanym i połączonym z siecią EuroVelo trasom rowerowym.

Partnerami są: administracja gminy miejskiej Swietłogorsk, administracja gminy miejskiej Pionierskij, administracja gminy miejskiej Zelenogradsk, województwo warmińsko-mazurskie, Europejska Fundacja Ochrony Zabytków oraz państwowa instytucja publiczna obwodu kaliningradzkiego “Administracja obiektów drogowych obwodu kaliningradzkiego".

Całkowity budżet projektu “CBСycle: transgraniczne trasy rowerowe dla Promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 4,5 mln euro. Wkład finansowy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 w koszty projektu wyniesie blisko 4,1 mln euro, natomiast partnerzy projektu zapewnią współfinansowanie w łącznej kwocie tylko 454 tys. euro.

Projekt zakłada budowę nowej trasy rowerowej w strefie przybrzeżnej obwodu kaliningradzkiego. Długość ścieżki rowerowej łączącej Zielenogradsk z osadą Primorje gminy miejskiej Swietłogorsk wyniesie 33,94 km. W Zelenogradsk zaczął budować ścieżkę rowerową wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego

W Zelenogradsku trwa już budowa ścieżki rowerowej wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wykonawca ma ukończyć wszystkie prace nie później niż 15 czerwca 2021 roku.

Ponadto zostanie opracowany i wydany w języku angielskim, polskim i rosyjskim schemat i katalog tras rowerowych o znaczeniu transgranicznym zlokalizowanych w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce o łącznym nakładzie 7 tys. egzemplarzy. W rezultacie ponad 80 obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego zostanie włączonych w jednolite transgraniczne szlaki turystyczne.

Przejażdżka rowerowa Polska-Rosja

Właśnie odbył się wirtualny przejazd rowerowy na trasie objętym programem „Polska-Rosja”. Ze względu na obostrzenia związane z koronowirusem, każda ze stron mogła podróżować tylko po swojej stronie, by następnie podzielić się wrażeniami.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 80 rowerzystów. Razem uczestnicy pokonali 3 366 kilometrów na kwalifikowalnym obszarze Programu po polskiej i rosyjskiej stronie granicy. Podczas przejażdżki rowerowej uczestnicy mieli okazję zwiedzić projekty realizowane w ramach Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 oraz projekty aktualnie realizowane w ramach Programu Polska-Rosja 2014-2020.

Sekretariat Programu Interreg Polska - Rosja przyznał 6 nagród głównych za pokonanie najdłuższych dystansów w ciągu jednego dnia. Po polskiej stronie granicy pierwsze miejsce zajął Przemysław K., pokonując dystans 203 km. Pan Piotr W. zajął drugie miejsce za jazdę na dystansie 180 km. Trzecie miejsce zajął Pan Krzysztof W. za przejechanie 102 km. Po rosyjskiej stronie granicy pan Ivan S. przejechał na swoim rowerze najdłuższy dystans - 125 km. Drugie miejsce zajął Pan Aleksey R., który pokonał dystans 102 km. Trzecie miejsce zajęła pani Galina N., która pokonała 100 km.

Przyznano także 14 nagród specjalnych za zrobienie najlepszych selfie - 7 dla uczestników z Polski i 7 dla uczestników z Rosji. Wybór był bardzo trudny: wszyscy zawodnicy spełniali warunki określone w zasadach jazdy na rowerze i byli bardzo kreatywni.

 

WYG

Źródło i fot: Sekretariat Programu Interreg Polska - Rosja

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.22% 4.5633 4.6555
USD 0.20% 3.9055 3.9843
GBP 0.22% 5.0485 5.1505
CHF 0.28% 4.2694 4.3556
30.10.2020

MECHANIK

30.10.2020

Opieka nad Grobami

30.10.2020

POMOCNIK OPERATORA

Dodaj nowe ogoszenie