17.09.2025

Przekręt wykryty w Budzisku. Trzy cysterny z olejem napędowym, a miał być smarowy

Ponad 95 tys. litrów oleju napędowego przewożonego pod przykrywką innego towaru zatrzymali w Budzisku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W trzech ciężarówkach z cysternami zamiast deklarowanego w dokumentach oleju smarowego znajdował się olej napędowy.

Trzy ciężarówki jadące z Łotwy zatrzymali do kontroli na trasie S61 przy granicy z Litwą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska. Zgodnie z dokumentami w każdej z cystern miało znajdować się ponad 30 tys. l oleju smarowego.

Badania próbek przewożonego towaru przeprowadzone w Mobilnym Laboratorium Paliw Ciekłych podlaskiej KAS oraz w Laboratorium Celnym w Koroszczynie (woj. lubelskie) wykazały, że zatrzymany ładunek to olej napędowy, którego przewóz między państwami Unii Europejskiej powinien odbywać się w Systemie Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych (EMCS) na podstawie dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym lub z zapłaconą akcyzą. W tym przypadku żaden z tych warunków nie został spełniony.

Cysterny z łącznie ponad 95 tys. l oleju napędowego zajęto do wszczętego postępowania karnego skarbowego. Należny podatek akcyzowy za zabezpieczone paliwo to ponad 170 tys. zł. Za przemieszczanie wyrobów akcyzowych bez wymaganej dokumentacji organizatorom transportów grożą kary grzywny lub kary pozbawienia wolności. 

 

 

Źródło i fot. Podlaska KAS

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.05.2026 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
Dodaj nowe ogoszenie