13.03.2019

Puńsk. Litewski minister rozmawiał z mniejszością o podręcznikach i litewskim centrum w Suwałkach

Litewski minister edukacji, nauki i sportu Algirdas Monkevičius w Puńsku wziął udział w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę w 1990 roku, spotkał z liderami polskich organizacji litewskich, edukacji, ośrodków kultury i samorządu gminy Puńsk.

Minister uczestniczył też w mszy w intencji Litwy i społeczności LO w Puńsku im.11 Marca. Towarzyszyli mu m.in. Ambasador RL w Warszawie Eduardas Borisovas oraz konsul RL w Sejnach Vaclav Stankevič.

„ Z polskiego na nasz”

Podczas spotkania z liderami polskich organizacji litewskich, edukacji, ośrodków kultury i samorządu Puńska minister omówił najbardziej aktualne problemy systemu edukacji. Dyrektorzy działających tu szkół podziękowali litewskiemu ministerstwu za ciągłe wsparcie metodologiczne i finansowe - przyznawanie litewskich podręczników, organizację szkoleń itp. Według nich, społeczność czuje i widzi uwagę Litwy, jej pomoc i nie czuje się osamotniona.

Dyrektorzy szkół zauważyli jednak, że chcieliby dysponować podręcznikami w języku litewskim, które odpowiadałaby nie tylko litewskiemu, ale także polskiemu programowi edukacyjnemu, w ramach którego muszą uczyć. Częste zmiany programowe w polskim systemie oświaty spowodowały, że podręczniki do szkoły podstawowej, które zostały wydane przed laty, straciły swoja aktualność, a uczniowie LO nigdy ich nie mieli. Uczą się z podręczników w języku polskim, w myślach przekładają na litewski i odpowiadają w języku ojczystym – czyli „ z polskiego na nasz”.

 Omawiane były również kwestie finansowania szkół, możliwości otrzymania kolejnego autobusu szkolnego.

W Polsce są cztery litewskie szkoły: Liceum 11 Marca w Puńsku, Szkoła Podstawowa im. Dariusa Girėnasa w Puńsku, Szkoła Podstawowa w Widugierach, a także Szkoła „Žiburis” w Sejnach.

Ambasador Litwy w Polsce, Eduardas Borisov zauważył, że zachowanie litewskiej edukacji w tym regionie jest priorytetem, a litewscy dyplomaci pracujący w Polsce dokładają i dołożą wszelkich starań, aby żyjący tu Litwini czuli i korzystali jak najwięcej z polepszających się stosunków między Litwą a Polską.

Minister edukacji, nauki i sportu Republiki Litewskiej Algirdas Monkevičius także podkreślał, że kwestia edukacji litewskiej jest priorytetem dla państwa litewskiego, niezależnie od tego, gdzie mieszkają litewskie dzieci: na Litwie, w Polsce, czy np. w Irlandii. Jednak, według ministra, uwaga litewskiego rządu na mieszkających tu Litwinów była i będzie inna. Wynika to z okoliczności historycznych. Minister zachęcał też do skorzystania z bliskości Litwy, dążenia do tego, aby każde dziecko w tym regionie wiedziało, że jeśli zechce, to może skorzystać z tego, co oferuje państwo litewskie - poszukać tam edukacji, pracować, uczestniczyć w życiu Litwy.

- Ten region, w rozumieniu kultury etnicznej, jest historycznie bardzo ważny dla Litwy. My bardzo poważamy ludzi, którzy tu mieszkają, którzy podtrzymują korzenie litewskie i stale je pielęgnują. Ważne jest dla nas, aby uczniowie, którzy kończą tu szkoły, chcieli i mogli kontynuować naukę także na Litwie - dodał minister.

Sprawa litewskiego Centrum Edukcji i Kultury w Suwałkach

Podczas spotkania członkowie polskiej społeczności litewskiej zauważyli, że sprawą szczególnie ważną jest dla nich utworzenie Litewskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Suwałkach.

Sprawa cięgnie się od marca 2018 roku, gdy społeczność litewska skierowała taki wniosek do prezydenta Suwałk. Premier Litwy Saulius Skvernelis już dwukrotnie był w tej sprawie w Suwałkach. Podczas wizyty w lutym br. premier Litwy zaznaczał, że jest pilna potrzeba utworzenia w pierwszej kolejności litewskiego przedszkola w Suwałkach. Potrzeba wynika z tego, że do Suwałk przenosi się coraz więcej młodych litewskich rodzin z Puńska i Sejn.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podczas spotkania poinformował premiera Litwy, że pod koniec tego roku będzie dysponował budynkiem w centrum miasta, który będzie mógł przekazać stronie litewskiej w dzierżawę albo sprzedać. Czesław Renkiewicz dodał, że w gmachu mieszczą się obecnie dwie instytucje, które zmienią miejsce.

- Potem budynek ten będzie do dyspozycji, do zagospodarowania dla mniejszości litewskiej. Forma wejścia w posiadanie tego obiektu przez stronę litewską jest do uzgodnienia – powiedział prezydent Suwałk.

Premier Skvernelis powiedział wówczas, że Litwini chcieliby zobaczyć, czy budynek spełnia ich oczekiwania i potrzeby, a wtedy określą, czy są zainteresowani wieloletnią dzierżawą lub kupnem. Dodał, że mniejszość litewska chce jeszcze w tym roku, od 1 września, uruchomić przynajmniej przedszkole z litewskim językiem nauczania.

Czesław Renkiewicz stwierdził, że formalności związane z powstaniem Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej mogą się przedłużyć, gdyż propozycję będzie musiała zaakceptować również Rada Miejska w Suwałkach. Trzeba też będzie dostosować budynek do działalności takiego centrum.

- Dla nas jest ważne i przedszkole, i centrum kultury, i chcemy, by w tym roku były już rozstrzygnięcia. Jeżeli będzie potrzeba, rząd Litwy wesprze finansowo te przedsięwzięcia –powiedział w lutym br. w Suwałkach premier Skvernelis.: – Jeśli będzie taka potrzeba, to rząd Litwy finansowo wesprze czy to zakup budynku, czy powstanie choćby niepublicznego przedszkola - dodał litewski premier.

Na wzór Domu Polskiego w Wilnie

- Litwa zabiega o to, by w Suwałkach, na potrzeby mniejszości litewskiej byłoby przekazane pomieszczenie na Centrum Kultury, na wzór Domu Kultury Polskiej w Wilnie - mówił w Radiu znad Willi Artur Ludkowski, doradca premiera. Gość Salonu Politycznego radia podkreślił, że zmienia się struktura zamieszkania Litwinów w Polsce.

- Coraz więcej młodych rodzin z Puńska i Sejn przemieszcza się do Suwałk. Tam społeczność litewska liczy już kilka tysięcy osób – zaznaczył Artur Ludkowski.

Oczekiwanie na stanowisko rządu

- Nie wyjdziemy przed szereg i bez akceptacji polskiego rządu nie wykonamy żadnych ruchów w sprawie udostępnienia budynku na litewskie centrum edukacyjne - zapewniał z kolei w suwalskim Studiu Radia Białystok przewodniczącym suwalskiej rady miejskiej Zdzisław Przełomiec, po lutowej wizycie premiera Litwy w mieście.

Według litewskich polityków, premier Morawiecki, podczas spotkania z premierem Litwy w Krynicy w wrześniu 2018 roku, obiecał pomoc w znalezieniu w Suwałkach dla potrzeb Centrum odpowiedniego budynku, jeżeli nie zasobów komunalnych, to z rezerw państwowych. Z kolei wicepremier Gliński, podczas swego spotkania 27 listopada 2108 roku w Wilnie z premierem Litwy Skvernelisem, miał informować, że sprawa leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a polski rząd przedstawi w najbliższym czasie warianty udostępnienia pomieszczeń.

Tymczasem do suwalskiego samorządu nie dotarły żadne informacje od polskiego rządu o wynikach spotkań polskiego premiera i wicepremiera z premierem Litwy.

Ambasador Republiki Litewskiej w warszawie Eduardas Borisovas w wywiadzie z 6 marca 2019 roku dla „Przeglądu Bałtyckiego” powiedział zaś m.in.: - Problemy mniejszości zawsze są podobne, bez względu na to, czy liczy ona 7 tys. czy 270 tys. ludzi. Są to sprawy dotyczące edukacji, liczby szkół, możliwości rozwoju kultury na tych terenach, które są zamieszkane przez Litwinów. A także centrów kultury. Ostatnio pojawiła się kwestia budowy takiego centrum w Suwałkach. Litewscy autochtoni są skoncentrowani w Puńsku i Sejnach, natomiast w Suwałkach powstała nowa fala emigracji litewskiej, nowa społeczność litewska. A co za tym idzie, pojawiają się kwestie związane z edukacją, kulturą itd. I dlatego też pojawił się pomysł centrum kulturalnego w Suwałkach, żeby ludzie, którzy się tam osiedlają mieli też warunki dla podtrzymywania swojej tożsamości. To też jest bardzo ważne. Teraz sprawa jest dopiero na bardzo początkowym etapie, ale staramy się znaleźć wspólne rozwiązanie i porozumienie co do tego, kto ma się tym zajmować z polskiej strony: czy władze centralne, czy wojewódzkie, czy urząd w Suwałkach

Koncert

Puńscy licealiści przygotowali i pokazali w Domu Kultury Litewskiej piękny program artystyczny z okazji święta 11 Marca.

- Macie wspaniałych ludzi, wspaniałych młodych ludzi, którzy dzisiaj pokazali nam wszystkim, że mała społeczność może stworzyć tak silne poczucie języka litewskiego. Jesteście cudem, z którego możemy być dumni, i z którego powinniśmy się nauczyć żyć w innych krajach, a także na Litwie. Dziękuję Wam - powiedział minister po obejrzeniu programu.

Pod wrażeniem był także Ambasador RL w Warszawie, Eduardas Borisovas: - Doskonała uroczystość 11 Marca w wykonaniu uczniów Liceum im. 11 Marca w Puńsku z udziałem litewskiego Ministra edukacji, nauki i sportu Pana Algirdasa Monkevičiusa. Piękny koncert. Dziękuję bardzo kierownictwu i pedagogom za wspaniałe święto! Była to także świetna okazja do omówienia spraw oświatowych mniejszości litewskiej w Polsce – napisał na swym profilu na faceboocku Ambasador.

WYG

Źródła: Ministerstwo edukacji, nauki i sportu RL; Ambasada RL w Warszawie; Konsulat RL w Sejnach; ”Przegląd Bałtycki”.

Fot: Ambasada RL w Warszawie; Konsulat RL w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
04.06.2020

Pracownik ochrony

04.06.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie