15.08.2019

Puńsk. Pięć dni świętowania

W Puńsku przygotowano cały cykl imprez na tegoroczne Dni Puńska i odpust Matki Boskiej Zielnej. Od środy do niedzieli nie zabraknie koncertów i dla młodzieży, i dla starszych osób oraz wielu innych atrakcji dla turystów i tubylców.

Tradycje

Każdego roku, 15 sierpnia, w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce i na Litwie znane pod nazwą Święto Matki Boskiej Zielnej.

Zgodnie z odwieczną tradycją, do Zielnej, przypadającej 15 sierpnia, czas skończyć żniwowanie. Inne ludowe przysłowie powiada zaś, iż “ kto na Zielną w gości nie pojedzie, ten w życiu szczęścia mieć nie będzie”. Zielna decydowała też, jaka będzie pogoda jesienią. Ładna pogoda w to święto oznaczała też pogodną jesień do czasu wylotu bocianów, czyli na św. Bartłomieja.

Tradycje Zielnej, jako święta zbiegu lata z jesienią, gdy najważniejsze prace żniwne zostały już wykonane, sięgają czasów pogaństwa. To był czas podziękowania Bogom za letnie dobra, ofiarowanie zbiorów i ich święcenie, a jednocześnie święto kwiatów i pożegnanie z zielenią. W tym dniu trwały spotkania krewnych, wspominano zmarłych, śpiewano, a nawet wystawiano sztuki teatralne. Według tradycji w dniu święta pieczono chleb z plonów nowego ziarna.

Najważniejsze były i są w tym dniu zioła i polne kwiaty. Kobiety zbierały je i niosły do kościoła, by poświecić. W Dzūkiji Zielna była też zwana Kapuścianą. Kobiety do bukietów z kwiatów wkładały także marchew z liśćmi, groch, buraki, nawet głowy kapusty. Panny zaś wkładały na głowy wianki z dziewięciu różnych ziół. Poświęcone warzywa spożywała cała rodzina, dawano je także zwierzętom domowym, by chronić przed chorobami. Chorym przyrządzono z nich herbatę. Też miała moc uzdrowicielską.

Nasi pradziadowie wierzyli (dziś wierzyć też nikt nie zabrania), że np. poświęcone liście piołunu, chronią zabudowania od piorunu. Stąd też, wieszano je pod belkami stodół i chlewów, umieszczano pod fundamentami domów, leczono ludzi i zwierzęta domowe. Mają on bowiem też właściwości lecznicze. Sporządzone na jego bazie leki wzmagają apetyt, trawienie, mają antyalergiczne działania i zmniejszają stany zapalne.

Na Suwalszczyźnie (tej geograficznej), ziemi Dziuków, Wschodniej Litwie, wysuszone bukiety poświęconych ziół wkładano do poduszek, a nawet do trumien. W niektórych regionach niesiono jeszcze do kościoła gałązki leszczyny oraz dębu. Wszyscy, oczywiście, bukieciki kwiatów polnych.

Wszystkie te tradycje można co roku przypomnieć w Puńsku - stolicy Polskich Litwinów,

Zielna w Puńsku (15 sierpnia) zbiega się tu z głównym odpustem parafialnym. Kobiety podczas święta kwiatami, ziołami i kłosami zbóż przystrajają kościół, ołtarzyki niesione w procesji, obrazy świętych. Od 1967 r. w puńskiej parafii poszczególne wsie wykonują wieńce - ołtarzyki, które są święcone podczas Sumy i niesione wokół kościoła w uroczystej procesji. Wieńce symbolizują nie tylko podziękowanie Bogu za zebrane plony, ale są dowodem istnienia i pielęgnowania twórczości ludowej. Poszczególne wsie prześcigają się, żeby ich wieńce były jak najciekawsze.

Na Zielną w Puńsku na pewno i w tym roku nie zabraknie wieńców, wianków, wiązanek kwiatów.

Na Zielną odbywa się w Puńsku nie tylko zwykły odpust, ale też i wiele imprez towarzyszących, bo uroczystości Zielnej połączone są także z Dniami Puńska. Jak zwykle przyjedzie sporo gości oraz wystawców, rękodzielników, artystów z całej Litwy, w tym i dużo znamienitych twórców ludowych. Na jarmarku można będzie kupić tkaniny, hafty, ceramikę, wyroby z drewna i gliny, wycinanki, palmy, pisanki, koszyki... Można też samemu spróbować tkać jakąś tkaninę, ulepić gliniany garnek, czy wykuć podkowę

Początek świętowania już w środę, 14 sierpnia. Tego dnia, o godz. 19.00, rozpocznie się w Domu Kultury spektakl zespołu choreograficznego „Jotva” pt. „Kawaler z panną”.

Jak co roku, kulminacja święta, to 15 sierpnia, kiedy w Puńsku odbędzie się najważniejszy odpust w roku - Zielna.

Tego dnia odbędzie się też na rynku przy kościele i na ul. 1-go Maja w Puńsku (w godzinach 09:00-16:00) już XXXVI Jarmark Rękodzieła Ludowego. Swoje stoiska będą mieć rękodzielnicy, rzemieślnicy, twórcy ludowi, przedstawicieli dziedzictwa kulinarnego.

Ponadto godz. 14.00, na placu przy kościele rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny zatytułowany „Tajemnice Jaćwieskich Wód”.

Od godz. 18.00 do rana koncerty oraz zabawa przy Domu Kultury Litewskiej. Będzie zarówno muzyka ludowa, jak i wiele estradowej oraz pop. Widzów zabawiać będą zespoły z Litwy.

Na godz.22.00 wójt Witold Liszkowski przewidział niespodziankę. Jako, że to niespodzianka, nie zdradza jaka. Na pewno nie będą to – ze względu na zwierzęta - fajerwerki. Być może zobaczymy pokazy laserowe lub z ogniem.

16 sierpnia (piątek), o godz. 18.00 przy Domu Kultury XXVI Święto Piosenki Estradowej. Swoje występy potwierdziły gwiazdy litewskiej muzyki estradowej Romas Dambrauskas, Monika Linkyte i grupa Zalvarinis.

Po koncercie zabawa.

17 sierpnia ( sobota) Dom Kultury Litewskiej

19.00 - Koncert grupy artystycznej „Jotvos Aida”.

 

Święto Chleba, Mleka i Miodu

W Puńsku Dni tej miejscowości połączone są ponadto ze Świętem Chleba, Mleka i Miodu, które w tym roku odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia br., w Centrum Wypoczynku i Rozrywki „Šilainė” k.Puńska.

W programie wyjazd o godz.13.30 bryczkami z Puńska do Centrum Wypoczynku i Rozrywki „Šilainė”, o godz. 14.00 początek imprezy.

W gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem Sejwy można będzie wziąć udział w obrzędach żniwnych, zobaczyć, jak przed laty koszono, zbierano zboże. To doskonała okazja, by samemu spróbować młócenia cepami, mielenia ziarna na żarnach, przesiewania mąki, przygotowania ciasta chlebowego i pieczenia w piecu opalanym drewnem, samemu wydoić krowę, ubić masło, pokosztować miodu. Mieszczuchy mogą dowiedzieć się, że mleko i masło wcale nie pochodzi ze sklepu, czy nawet lodówki. Mogą też sami spróbować coś pod okiem gospodarzy upichcić, przygotować do jedzenia według tradycyjnych receptur, wziąć udział w procesie wyrobu sera i kręcenia miodu z pasieki.

Będzie też można wziąć udział w konkursach, przejechać się bryczka, itp.

Natomiast o godz.20.00 rozpocznie się tu koncert i zabawa przy ognisku.

Cały dzień będzie też można zwiedzać Osadę Jaćwiesko – Pruską w Oszkniach oraz Muzeum Etnograficzne „Stara Plebania” w Puńsku( obok kościoła).

WYG

Fot.Parafia Puńsk; Centrum Wypoczynku i Rozrywki „Šilainė”oraz własne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.22.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5048 4.5958
USD 0.00% 3.7406 3.8162
GBP 0.00% 5.2209 5.3263
CHF 0.00% 4.0876 4.1702
21.04.2021

sprzedawca

Dodaj nowe ogoszenie