23.06.2022

Puńsk. Porządkują otoczenie kościoła i budynku z mieszkaniami socjalnymi [zdjęcia]

Urząd Gminy zorganizował porządkowanie placu i otoczenia kościoła. Przede wszystkim uzupełnia się ubytki kamieni, którymi plac został wyłożony przed wieloma laty.

Upływający czas i późniejsze różne prace, m.in. przy układaniu wodociągu i innej infrastruktury, spowodowały, że pojawiły się ubytki, puste miejsca, nierówności.

Należy pamiętać, że na tym placu odbywa się wiele imprez, w tym i główne święto miasteczka - Dni Puńska, połączone z Zielną oraz inne odpusty parafialne. Najbliższy już niebawem na Piotra i Pawła.

To miejsce odwiedza ponadto wiele turystów, by nie tylko podziwiać piękny kościół, ale także, aby odwiedzić Muzeum - Stara Plebana, gdzie otoczenie też wyładniało.

Ponadto przybyło tej wiosny sporo zieleni, kwiatów, nie tylko przy Muzeum, ale m.in. także obok odrestaurowanego pod koniec 2021 roku tzw. „szpitalika”, gdzie urządzono 6 mieszkań.

Po zakończeniu odbudowy budynek na zewnątrz przypomina dawną drewnianą konstrukcję, a wewnątrz wykorzystane zostaną nowoczesne materiały budowlane. Na zewnątrz rzeczywiście prezentuje się bardzo ładnie, przyciąga oko.

Powstało sześć mieszkań socjalnych: cztery na dole po 40 metrów kwadratowych i dwa ponad 50-metrowe na poddaszu. Osoby starsze zamieszkają na dole, a nieco młodsze na górze. Mieszkania, tak jak dawniej, będą przeznaczone dla uboższych oraz starszych osób.

Dom nie będzie wchodził do zasobów komunalnych.  Stoi on na parafialnej działce. Gmina pomagała i pomaga w zakresie spraw administracyjnych, porządkowania otoczenia.

Koszt inwestycji to na 1,6 mln złotych, który pokrył prywatny donator.  Są to państwo Stasė Zimnickas i Antanas Zimnickas. Pochodzą z tych stron, ale od 50 lat mieszkają w Toronto w Kanadzie. Nie zapomnieli jednak o rodzinnych stronach, darzą je bezgraniczną miłością, wspierają mieszkańców, gminę, parafię.

Pod koniec czerwca 2021 roku Rada Gminy w Puńsku jednogłośnie - po raz pierwszy w historii gminy - podjęła uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy tym osobom.

Niestety, gminie nie udało się, pozyskać zewnętrznych funduszy na budowę własnych mieszkań komunalnych, które planowano wznieść obok byłego punktu skupu mleka.  Starano się m.in. z programu Interreg Polska - Litwy, różnych programów rządowych, w tym z Polskiego Ładu. W ostatnim rozdaniu, na trzy złożone do Polko Ładu projekty (2 drogi, oczyszczalnia ścieków i mieszkania), gmina otrzymała dofinansowanie tylko na remont dróg.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.30.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6350 4.7286
USD 0.00% 4.3992 4.4880
GBP 0.00% 5.3758 5.4844
CHF 0.00% 4.5948 4.6876
Dodaj nowe ogoszenie