05.07.2020

Puńsk. Skromne obchody Dnia Koronacji Króla Mendoga i Dnia Hymnu Narodowego

Ze względu na pandemię koronowirusa, w tym roku zarówno na Litwie, jak i na Sejneńszczyźnie bardzo skromnie, choć z udziałem ważnych gości, będzie obchodzony Dzień Koronacji Króla Mendoga oraz Dzień Hymnu Narodowego.

Co roku, 6 lipca, Litwini zarówno w kraju, jak i za jego granicami hucznie świętują 6 lipca - Dzień Koronacji Mendoga, nazywany również Dniem Państwa.

W 1251 Mendog przyjął chrzest i otrzymał od papieża Innocentego IV zgodę na koronację. Prawdopodobnie miała ona miejsce 6 lipca 1253 r. W ten sposób uchronił ziemie litewskie przed krzyżacką zagładą. To właśnie koronacja króla Mendoga w 1253 roku jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Litwy. Koronacja utworzyła podwaliny państwa europejskiego i dała Litwie respekt w Europie, a przede wszystkim zakończyła proces jednoczenia kraju. Pomimo wielu prób koronowania następców, Mendog Wielki zapisał się na kartach historii jako jedyny król Litwy.

Koronacja Mendoga do dziś jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród historyków, ponieważ nie zachowały się żadne źródła pisane, potwierdzające fakt uroczystej koronacji. W archiwach udało się odnaleźć zaledwie bulllę papieską, zezwalającą na koronację. Historycy również nie są pewni co do daty i miejsca koronacji ( Przyjmuje się, że prawdopodobnie było to Wilno, Nowogródek lub Onikszty).

Chociaż Dzień Koronacji Mendoga jest jednym z najbardziej lubianych i najhuczniej obchodzonych dni świątecznych w naszym kraju, a postać króla Mendoga po dziś dzień jest darzona ogromnym szacunkiem, to stanowcza większość mieszkańców nie chciałaby, żeby Litwa była monarchią, co nie przeszkadza świętować kolejnych rocznic koronacji jedynego króla Litwy.

To względnie nowe litewskie święto państwowe (ustanowione w 1990 r.), obchodzone na Litwie, jak i poza granicami państwa, w miejscach zamieszkania Litwinów. Na Litwie 6 lipca jest dniem wolnym od pracy. Uroczystości z tej okazji odbywają się zarówno na Litwie, jak i za granicą, w miejscach zamieszkania Litwinów.

W Puńsku w tym roku uroczystości zaplanowano na poniedziałek, 6 lipca br. na godz.20.00 przy jeziorze Punia. Ograniczą się one do odśpiewania przez społeczność oraz gości litewskiego hymnu narodowego.

Szef konsulatu Republiki Litewskiej Ambasador Remigijus Motuzas, który złożył pod koniec czerwca br. wizytę w Puńsku, rozmawiał m.in. na ten temat z wójtem gminy Puńsk Witoldem Liszkowskim.

Na uroczystość przybędzie m.in. Minister Spraw zagranicznych RL Linas Linkevičius. Podczas imprezy będą przestrzegane wszystkie środki bezpieczeństwa i obowiązujące obecnie zasady przy organizacji imprez masowych.

Natomiast Związek Młodzieży Litewskiej w Polsce zaprasza na 6 lipca, godz. 21.00 do śpiewania patriotycznych piosenek litewskich przy ognisku na wzgórzu przy ulicy Sudawskiej w Puńsku. Impreza potrwa do północy.

 Z kolei Ambasada Litwy w Polsce zaprasza wszystkich do śpiewania hymnu litewskiego 6 lipca (poniedziałek) w Warszawie o godz. 20.00 (czasu polskiego) przy Ambasadzie Al. Ujazdowskie 14.

 

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.15.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.15% 4.3542 4.4422
USD 0.78% 3.6726 3.7468
GBP 0.10% 4.8168 4.9142
CHF 0.49% 4.0401 4.1217
Dodaj nowe ogoszenie