07.02.2020

Raczki. Nowy posterunek już działa [zdjęcia, wideo]

W piątek w Raczkach przy ul. Nowe Osiedle oddany został nowoczesny posterunek Policji, w którym służbę pełnić będzie sześciu policjantów.

Swoim zasięgiem posterunek obejmie 142,25 km², 36 wsi. Podczas uroczystości symbolicznie przekazane zostały klucze do nowego budynku, posterunek oraz nowy radiowóz, z których będą korzystać funkcjonariusze, zostały też poświęcone. 

- Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najwyższych wartości, a statystyki i analizy wykazują, że im bliżej znajduje się komisariat czy posterunek, tym bezpieczniej czują się mieszkańcy. Posterunek w Raczkach jest pierwszym na Suwalszczyźnie, a trzecim w województwie podlaskim po Zaściankach i Sokołach reaktywowanym posterunkiem Policji w ramach programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020 – mówił obecny na otwarciu poseł Jarosław Zieliński.

Nadkomisarz Mariusz Wiliński z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku przybliżył historię Policji w Raczkach. Pierwszy policyjny posterunek w tej miejscowości powstał dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podlegał komisariatowi w Augustowie. Sprawnie funkcjonował do końca II Rzeczpospolitej. Przez lata kierował nim starszy posterunkowy Piotr Szczudło,

Po wybuchu II Wojny Światowej Piotr Szczudło brał udział w obronie Grodna przed wojskami sowieckimi. Został aresztowany, a
na początku 1940 r. zabity przez NKWD w Bykowni. W latach 1921-1925 gminę Raczki zamieszkiwało 1558 mieszkańców, więcej niż w pobliskim Bakałarzewie, Filipowie czy Wiżajnach. 

Przez lata posterunek Policji mieścił się przy ul. 1 Maja w Raczkach. Potem został zlikwidowany, a gmina Raczki podlegała posterunkowi w Bakałarzewie. Z czasem i bakałarzewski posterunek przestał istnieć, a teren gminy Raczki objęła pieczą Komenda Miejska Policji w Suwałkach.

- Podczas jednej z wizyt ministra Jarosława Zielińskiego zaczęliśmy rozmawiać o posterunku. Pokazałem mu punkt interesantów znajdujący się na piętrze ośrodka zdrowia i wówczas pan minister powiedział, że absolutnie nie może być tak, aby tak duża gmina nie miała własnego posterunku. Szybko okazało się, że nie były to jedynie słowa. Przekazaliśmy pod budowę działkę, sąsiednią przekazało również nadleśnictwo i dzięki temu w niespełna rok udało się pobudować nie tylko posterunek, ale również parking – mówił w piątek Andrzej Szymulewski, wójt Gminy Raczki.

Obecnie w samych Raczkach mieszka 2250 osób, ponad 6 tys. w gminie Raczki. Gmina zajmuje 142,25 km² powierzchni, liczy 36 wsi, 34 sołectwa.

- Niech ten posterunek służy dobrze wszystkim mieszkańcom i będzie przestrogą dla tych, którzy łamią prawo – mówił poseł Jarosław Zieliński.

 

 

W posterunku w Raczkach służbę będzie pełnić sześciu funkcjonariuszy: kierownik asp. sztab. Jan Jankowski, doskonale znany mieszkańcom funkcjonariusz z ponad 22- letnim stażem pracy w Policji, dwóch dzielnicowych, dwóch funkcjonariuszy patrolowo - interwencyjnych oraz dochodzeniowiec.

- Myślę, że najpoważniejsze problemy, z którymi będziemy się borykać, to kradzieże, zwłaszcza na wsiach, przemoc domowa oraz łamanie przepisów drogowych – mówił asp sztab. Jan Jankowski.

Budynek posterunku liczy 140 metrów kwadratowych. Znajdują się w nim pomieszczenia dla interesantów, dzielnicowych, kierownika, a także zaplecze socjalne z łazienką i prysznicem oraz kotłownia. Będzie czynny w ciągu dnia. W godzinach nocnych osoby potrzebujące pomocy Policji muszą dzwonić pod numer alarmowy. Połączą się z suwalską komendą. W najbliższym czasie nowe posterunki policji zostaną otwarte również w Szypliszkach, Sztabinie i Rajgrodzie.

(just)

Zdjęcia: KMP Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.03.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.4216 4.5110
USD 0.33% 3.9222 4.0014
GBP 0.32% 4.9055 5.0047
CHF 0.01% 4.1551 4.2391
Dodaj nowe ogoszenie