20.05.2020

Raczki, Wiżajny, Szypliszki, Puńsk. Dotacje na turystykę, rekreację i biznes

Odnowione szlaki turystyczne w Dolinie Rospudy; siłownia i plac zabaw w gminie Szypliszki, a także rozwój przedsiębiorstwa rybnego z gminy Puńsk - to projekty, które uzyskały dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Umowy na dotację podpisali wicemarszałek Stanisław Derehajło i członek zarządu województwa - Wiesława Burnos.

Fundusze z PO „Rybactwo i Morze” pomogą m.in. w rozwoju przedsiębiorstwa PPHU „Falko” ze wsi Boksze Osada, gmina gm. Puńsk. Właściciel Andrzej Falkowski podpisał dwie umowy na dotacje o łącznej wartości ponad 200 tys. zł. Dzięki temu będzie mógł kupić minikoparkę gąsienicową z przyczepą - niezbędną do wykonywania czyszczenia i konserwacji dna stawów, samochód chłodnię oraz baseny do sprzedaży ryb. Pozwoli to zwiększyć liczbę miejsc pracy w firmie.

Gospodarstwo położone jest w pięknej pagórkowatej okolicy nad malowniczym jeziorem Boksze, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego w odległości około 25 km od Suwałk i 15 km od Sejn. Niezależnie od warunków pogodowych, w gospodarstwie do dyspozycji turystów jest bogata infrastruktura.

Gospodarstwo Rybackie „FALKO” jest firmą rodzinną. Jej historia rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Obecnie dzierżawi 11 jezior o łącznej powierzchni ponad 1000 ha. Ze względu na dużą powierzchnię jezior i duże ilości zarybień dysponuje własnym Ośrodkiem Zarybieniowym, w którym prowadzony jest chów i hodowla prawie wszystkich ryb śródlądowych. Materiał zarybieniowy uzyskiwany w Ośrodku służy do zarybień jezior.

Ze względu na malownicze i przepiękne położenie jezior stworzono super łowisko - jezioro Boksze, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla wędkarzy. Właśnie nad tym jeziorem znajduje się całoroczna przystań wędkarska z pensjonatem i drewnianymi domkami o bardzo wysokim standardzie. „FALKO” jest wiodącym Gospodarstwem Rybackim, o czym świadczą liczne wyróżnienia i nagrody. Zostało trzykrotnie wyróżnione jako najlepsze Gospodarstwo Rybackie w POLSCE w rankingu Najlepszych 300 Gospodarstw Rybackich.

Dzierżawcazarybia jeziora z myślą o wędkarzach, którzy przyjadą zapolować na suma, sandacza czy szczupaka, dorodnego leszcza czy linia, a nawet spod lodu na sieję, Posiada stawy. W ofercie gospodarstwo ma także bardzo wysokiej jakości materiał zarybieniowy, który własnym specjalistycznym transportem do przewozu żywych ryb dostarczany jest do klienta.

 

 

Andrzej Falkowski prowadzi też agroturystykę. Nieopodal znajduje się prywatna piaszczysta plaża oraz trzy drewniane pomosty z miejscami siedzącymi i duże molo ze stołami i ławami tylko dla gości. Nad jeziorem znajdują się zadrzewienia, w którym można rozpalić ognisko nad grillem i usiąść wygodnie przy ławach ze stołami

Na terenie powiatu suwalskiego odmienione (odnowione, wysprzątane i z nowymi tablicami informacyjnymi) zostaną szlaki przebiegające przez miejscowości: Dowspuda i Jaśki (gm. Raczki) oraz Bolcie (gm. Wiżajny). Za kwotę dofinansowania z PO „Rybactwo i Morze” – ok. 116 tys. zł – uczniowie z lokalnych szkół posprzątają część szlaków, a powiat suwalski odnowi oznakowanie m.in.: szlaku rowerowego czerwonego „Do świętego miejsca” i „Fortyfikacje Pozycji Granicznej”. Nowe tablice i plansze staną również na ścieżce poznawczej w Dowspudzie. Organizatorzy planują również wydanie kalendarzy i gadżetów promujących turystyczne walory Doliny Rospudy i Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Z kolei gmina Szypliszki, w imieniu której umowę o dotację podpisał wójt Mariusz Grygieńć, zbuduje plac zabaw i wyposaży siłownię zewnętrzną w Kaletniku - za kwotę wsparcia ponad 220 tys. zł.

Również Augustowskie Placówki Kultury zyskały dotację z funduszy PO „Rybactwo i Morze” – w wys. ok. 160 tys. zł – na zakup wyposażenia m.in.: sceny mobilnej, namiotów oraz mundurów dla orkiestry dętej.

 

Źródła: Urszula Arter - Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP: PPHU „Falko”

Fot: FALKO

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.26.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.4731 4.5635
USD 0.80% 4.1053 4.1883
GBP 0.33% 5.0001 5.1011
CHF 0.44% 4.2265 4.3119
25.05.2020

Ocieplenia domów

25.05.2020

Praca kierowcy

25.05.2020

wynajmę

Dodaj nowe ogoszenie