13.08.2014

Raczki: Taka impreza zdarza się raz na 500 lat!

Koncerty, parada i mnóstwo innych atrakcji czeka w ten weekend na mieszkańców gminy Raczki i wszystkich przyjezdnych. Miejscowość w tym roku świętuje 500-lecie istnienia.

Jak na tak zacny jubileusz przystało, świętowanie będzie trwało dwa dni.

W sobotę o 10.00 rozpocznie się Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych, o 16.00 rekreacyjny piknik rodzinny, a po nim gala disco.  W niedzielę odbędzie się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców, po niej ulicami Raczek przejdzie parada. Będzie inscenizacja historyczna z udziałem ducha hrabiego Paca, wspólna fotografia mieszkańców, jubileuszowy tort i koncerty. Wystąpi Piotr Karpienia, zespół Sandaless, Organek i Vavamuffin. Jesienią na terenie gminy zostanie posadzonych 500 drzewek, a najprawdopodobniej w Dniu Niepodległości, w parku przy przystankach PKS zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający historię Ziemi Raczkowskiej.

- Wykona go Wiesław Szumiński. Będą to zatopione w specjalnej płycie fotografie upamiętniające najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce na tych terenach – mówi Roman Fiedorowicz, wójt gminy Raczki.

- Chcemy na tej płycie uchwycić wielokulturowość Ziemi Raczkowskiej. Przypomnieć, że mieszkali tu też Żydzi, Rosjanie, a nawet Szkoci – dodaje.

Od kilku miesięcy karty historii Raczek odkrywają Raczkowskie Archiwalia. To profil na Facebooku, na którym można umieszczać archiwalne zdjęcia z domowych archiwów. Twórcami profilu są Paweł Fiedorowicz i Marcin Halicki z Gminnego Ośrodka Kultury.

- Pomysł utworzenia strony narodził się bardzo spontanicznie. Zapalnikiem było dosyć spore znalezisko historyczne po nieistniejącej jużcerkwi w Raczkach. W jednym z domów, w konstrukcji ganku odnaleziona została płyta, najprawdopodobniej nagrobna, Zofii Michajlownej Karcowej – mówi Marcin Halicki.

- Wpadliśmy na pomysł, aby zachęcić społeczność lokalną do podzielenia się swoimi zbiorami. Na początku, ludzie przynosili rodzinne fotografie trochę nieśmiało. Z czasem ruszyło to pełną parą i do zarchiwizowania są blisko 2 tys. zdjęć – dodaje.

- Chcielibyśmy skany chociaż części z nich zebrać w specjalnych albumach –mówi.

- Najbardziej cieszy nas to, gdy ludzie oglądają zdjęcie, o którego istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia. Przeżywają to bardzo emocjonalnie – opowiada.

- Czasami mamy zdjęcie, a nie wiemy, kto na nim jest i kiedy zostało zrobione. Publikujemy je, prosimy o informacje. Ze szczątkowych informacji tworzymy opowieść, historię – tłumaczy.

Strona internetowa to jednak nie wszystko. Gros pracy trzeba wykonać w terenie.

- Szukamy najstarszych mieszkańców regionu. Rozmawiamy z nimi, filmujemy ich opowieści. Fotografujemy również najstarsze zachowane zabytki, domy, przydrożne krzyże. Chcielibyśmy jak najbardziej poznać i pokazać innym naszą lokalną historię. Uważamy, że tożsamość lokalna jest niezmiernie ważna – wyjaśnia Halicki.

Osoby, które chciałyby podzielić się swoimi archiwaliami, mogą przynosić zdjęcia do Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach, lub wysyłać je mailowo. Link do profilu Raczkowskie Archiwalia

DNI RACZEK-  obchody Jubileuszu 500 lecia  Ziemi Raczkowskiej

A stało się to 500 lat po tym, jak w Wilnie w  roku 1514, Jego Miłość Król Zygmunt I Stary , nadać raczył Mikołajowi Michnowiczowi Raczkowiczowi i jego bratu Stanisławowi tereny wzdłuż rzeki Rospudy. Południowa część (obecne tereny Raczek) przypadły Stanisławowi. Z tej okazji – dla uczczenia dostojnego Jubileuszu, w dniach: 16-17 sierpnia 2014r., odbędą się Dni Raczek.  

 Zapraszamy do udziału oraz odtworzenia i poznawania „żywej” historii Raczek, 
a także do sfotografowania całości “na wieczną rzeczy pamiątkę”, jako dowód aktywnej postawy mieszkańców naszej gminy we wspólnym odtworzeniu historii swojej małej ojczyzny.


16 sierpnia (sobota)

10. 00 – Otwarcie placu sportowego w Raczkach

10.30 Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych o Puchar Wójta Gminy Raczki

Plaża nad Rospudą w Raczkach: 

16.00 Rekreacyjny piknik rodzinny, podczas którego zaprezentują się lokalne zespoły ludowe oraz młodzież z GOK, pokaz freestyle football, beatbox, pokazy służby OSP Raczki

19.00 – 24.00 Gala Disco – z zespołami Feniks, Romantyk i Buenos Ares oraz dyskoteka pod chmurką; ponadto odbędą się gry i zabawy rekreacyjne, konkursy muzyczne

 17 sierpnia (niedziela) 

11.00 - Uroczysta msza święta w intencji mieszkańców 

12.30 – Korowód mieszkańców gminy i Raczek - traktami Raczek na plażę z przystankiem na Rynku

Plaża nad Rospudą w Raczkach: 

13.30 - Przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości;  

14.00 – „ Raczki z perspektywy czasu” - widowisko nawiązujące do historii naszej małej ojczyzny w wykonaniu Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej; 

14.45 - Koncert Orkiestry Dętej z Raczek i Sejn pod kier. Józefa Żukowskiego 

15.15 - Piknik historyczny z udziałem Chorągwi Komputowej im. Stefana Czarnieckiego z Białegostoku oraz mieszkańców Pacowej Chaty z Krypna ukazujący epizody z historii oraz scenki rodzajowe z życia codziennego szlachty: pokaz musztry XVII wiecznej oraz szkolenia puszkarzy strzelców na broń palną , pojedynki szermiercze i turniej strzelania z łuku, pokaz rzemiosła dawnego: tkanie, kowalstwo, wybijanie monet, a także dawne gry i zabawy podwórkowe, konkursy historyczne

17.15 Wspólna fotografia mieszkańców Gminy Raczki oraz jubileuszowy tort 

18.00 Koncert zespołu Piotr Karpienia

19.00 Koncert zespołu Sandaless

20.00 Występ aktora Andrzeja Bei Zaborskiego (znany m.in. z filmu ,U Pana Boga za piecem")

20.30  Koncert zespołu Organek

21.45 Koncert zespołu Vavamuffin

24.00 Zakończenie Jubileuszu pokazem fajerwerków

 

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie