25.03.2023

Robimy porządki w domach, zróbmy i w mieście. Do końca kwietnia Suwałki mają być uprzątnięte

Prezydent Suwałk spotkał się w piątek, 24 marca z przedstawicielami służb mundurowych, miejskich firm i spółek oraz prezesami spółdzielni mieszkaniowych i ogródków działkowych by omówić i zaplanować najważniejsze wiosenne prace porządkowe.

Do końca kwietnia całe miasto powinno być uporządkowane – poczynając od stanu dróg po nasadzenia zieleni i kwiatów.

- Jesteśmy już myślami przy Świętach Wielkanocnych, myślimy o świątecznych porządkach w domach, ale musimy tez zadbać o porządki po zimie w przestrzeni miejskiej. Zwracam się z prośbą i apelem bym wszystkie jednostki miejskie, spółki, a także spółdzielnie zadbały o porządek na zarządzanych terenach. Otrzymujemy informacje od naszych Gości odwiedzających nasze miasto, że Suwałki są zadbanym miastem i wyglądają dobrze. Proszę byśmy dalej wspólnie dbali o porządek i dobre zdanie o naszym mieście – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach ma za zadanie m.in. uprzątnięcie i przygotowanie chodników i ścieżek rowerowych po zimowym utrzymaniu, uporządkowanie zieleńców (wygrabienie, zebranie śmieci), jak najszybsze odnowienie poziomego malowania ulic miasta, mycie słupów sygnalizacji świetlnej, znaków pionowych, lamp, odnowienie ławek.

- Liczę na szybkie i skoordynowane wykonanie zadania zamiatania ulic i uzupełnienie ubytków w drogach - podkreślił Prezydent Suwałk.

Jak informuje Zarząd Dróg i Zieleni, pracownicy Działu Zieleni Miejskiej już od kilku tygodni grabią liście, przycinają i ściółkują krzewy oraz przygotowują rośliny do sadzenia.

W Dziale Zieleni Miejskiej trwa przygotowywanie pierwszych roślin, które za kilka tygodni pojawią się na ulicach Suwałk.

W drugiej połowie lutego rozpoczęło się oczyszczanie kłączy kanny – egzotycznej rośliny, która jest ozdobą kwietników w przestrzeni miejskiej od wielu lat. Obecnie kłącza kanny pielęgnowane są w donicach, a wiosną zostaną posadzone do gruntu. W sumie na terenach miejskich pojawi się około 500 sztuk tej pięknej rośliny.

Natomiast pod koniec marca rozpocznie się proces produkcji aksamitek. Kwiaty, które latem można podziwiać w wielu rabatach, pod koniec miesiąca zostaną wysiane do skrzynek. Następnie po pikowaniu i osiągnięciu odpowiedniej wysokości będą wykorzystywane do urozmaicenia barw na kwietnikach miejskich. Aksamitki są kwiatami nektarodajnymi i bardzo lubianymi przez owady zapylające, w tym pszczoły. Średnio w ciągu roku wysadzanych jest ok. 8000 sztuk tych roślin.

Przygotowania do wiosny to nie tylko wysiew kwiatów, obecnie trwa przycinanie żywopłotów. Wczesna wiosna to najlepszy czas na wykonanie tego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Na terenie całego miasta zostały przycięte rośliny, które kwitną latem: tawuła japońska , pęcherznica, róża pomarszczona, ligustr oraz trawy ozdobne.

Rośliny zostały przycięte na wysokości 15-30-50 cm, by pobudzić je do wytworzenia wielu silnych, nowych pędów, na których pojawią się kwiaty. Zaniechanie cięcia spowodowałby ich nadmierny wzrost, zbyt duże zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Trwa również wiosenne grabienie liści, które pozostały na zimę. Łącznie pracownicy ZDiZ wygrabią prawie 15 ha trawników, głównie w parkach, na skwerach i bulwarach oraz pasach drogowych. Natomiast w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie ściółkowania krzewów i rabat kwiatowych zrębkami gałęzi.

Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach TBS spółka z o.o. oraz zarządcy spółdzielni mieszkaniowych mają za zadanie uprzątnięcie administrowanych terenów po zimowym utrzymaniu  w szczególności podkreślono jak istotne są place zabaw, podwórka, zieleńce.

 Obecni na spotkaniu byli Prezesi Ogródków działkowych, którzy podkreślili istotę edukacji z zakresu segregacji śmieci wśród najmłodszych suwalczan, na przykładzie problemów, które obserwują przy kontenerach na ogródkach działkowych.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Suwałkach ma za zadanie przegląd wiosenny autobusów komunikacji miejskiej,  umycie wewnątrz i zewnątrz  wszystkich samochodów.

Straż Miejska ma zwrócić szczególną uwagę na stan chodników przy posesjach prywatnych, sprzątanie terenów przez właścicieli psów.

Ośrodek Sportu i Rekreacji ma uporządkować administrowane przez siebie tereny i utrzymywać poziom obiektów z zeszłego roku

Prace porządkowe mają zakończyć się do końca kwietnia.

Źródło: UM Suwałki, ZDiZ w Suwałkach

Fot.: ZDiZ

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie