10.04.2015

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje przetworzone produkty

W czwartek, 9 kwietnia 2015 roku, Sejm przyjął wreszcie ustawę o sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa rolnego. Proces legislacyjny trwał od lata 2013 roku!

Senat RP podjął jeszcze latem 2013 roku uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja miała umożliwić rolnikom uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży przetworzonych samodzielnie produktów roślinnych i zwierzęcych. Przyjęto, że przychód w wysokości do 7 tysięcy złotych na rok byłby zwolniony z podatku dochodowego.

Fundacja uważa, że to za mało. Ustawa utknęła na wiele miesięcy w parlamencie. Dopiero liczne protesty rolnicze spowodowały, że wreszcie została przyjęta.

Dotąd, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno było sprzedawać, jeśli nie prowadził firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mąki, chleb domowy, oleje, masło, sery, mleko i wiele innych. Za niezastosowanie się do przepisów grożą kary. Stąd też jednym z postulatów protestu rolniczego w Szczecinie w styczniu 2014 roku, było żądanie zmiany prawa. Gospodynie miały nawet stół z nielegalnymi produktami. Częstowały nimi mieszkańców miasta. Wszystkim smakowało. Potem podobne akcje przeprowadzano w innych miastach.

Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, rolnicy oraz członkowie ich rodzin będą mogli sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Za uchwaleniem przepisów głosowało 285 posłów, 140 - było przeciwnych, 13 posłów wstrzymało się od głosu.

Sprzedaż takich produktów będzie opodatkowana w wysokości 2 proc. od przychodów do kwoty 150 tys. euro rocznie. Przychody te muszą być ewidencjonowane, a produkty można będzie sprzedawać tylko we własnym gospodarstwie i na targowisku. Łatwiej będzie też produkować wino z własnego gospodarstwa, ale tylko do 100 hektolitrów rocznie.

Nabywcami przetworzonych produktów muszą być bezpośrednio konsumenci, a nie np. sklepy czy sieci handlowe. Możliwe będzie także stosowanie własnych przetworzonych wyrobów np. w gospodarstwach agroturystycznych. Jednak przy produkcji i sprzedaży nie będą mogły być zatrudniane osoby trzecie (wykluczona jest zarówno umowa o pracę, jak też umowa cywilna), a zajmować się tym będą wyłącznie „domownicy”.
Uchwalone przez Sejm przepisy nie przewidują sprzedaży, nawet niewielkich ilości, przetworów rolnych bez opodatkowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa trafi jeszcze do Senatu.

Jak podaje portal Money.pl, z  sondażu TNS Polska, przeprowadzonego jesienią 2014 roku wynika, że produkcją różnego rodzaju przetworów trudni się nawet 70 proc. rolników. Jeżeli zaczęliby swoje wyroby sprzedawać, wartość rocznej ulgi z tego tytułu w skali kraju mogłaby sięgnąć 9 mld zł.

Czy ustawa zlikwiduje wreszcie wszystkie absurdy w zakresie sprzedaży produktów rolnych, pokaże czas. Jak na razie, jest wiele innych przepisów szczegółowych. Np. pani Iwona Frasek z gminy Ozimek w województwie opolskim chciała sprzedawać sok, który tłoczy z własnych jabłek zebranych w ekologicznym sadzie. Jak wielu innych rolników zderzyła się jednak z absurdalnymi przepisami, które zabraniają takiego handlu - nawet na małą skalę - dopóki nie założy przetwórni i nie spełni szeregu wymogów – żaliła się niedawno ”Nowej Trybuny Opolskiej” oraz portalowi naTemat.

Szybko zainteresowały się nią takie urzędy, jak Sanepid, inspekcja pracy. Mimo, że pracowała tylko rodzina, musiała w tłoczni stworzyć osobną toaletę dla pracownika, mimo, że nie zatrudniali żadnego pracownika!
„W Wielkiej Brytanii wymogi do wyciskania soku to czysty nóż, stół i pomieszczenie. W Polsce mieszczą się one na dziesięciu kartkach. Często trudno też dostrzec w działaniu kontrolerów sanepidu logikę. Słyszałam opowieści rolników, którzy mieli z nimi do czynienia. Nikt nie sprawdzał higieny, ale np. szerokość drzwi do lodówki. To są absurdalne historie. Nie wiem, skąd się to w Polsce bierze - żaliła się rolniczka.

Jan Wyganowskiudostępnij na fabebook
11.11.2015, 18:31:56

xxx

e-wunio twoja wypowiedziec potwierdza tylko ze nie masz zielonego pojecia co sie tak naprawde dzieje na wsi, nie wiesz ile taki rolnik musi sie narobić zebyś ty mógł ruszyc to swoje[...]sko i iść do sklepu i kupić co ci odpowiada, założe sie ze dnia byś nie wytrzymał na roli. także jak nie masz pojęcia to zamknij się z łaski swojej.

16.05.2015, 17:26:57

Michał

Bardzo pozytywne zmiany prawne. Wielu rolników już sprzedaje swoje produkty np. na cabas.pl. Teraz będzie okazja, żeby poszerzyć asortyment. Na to wszyscy czekaliśmy.

15.05.2015, 13:25:45

iks

E-wunio ,jak co coś nie pasuje to zostań rolnikiem i zobaczysz jaki to miód, siedzieć na roli cały rok bez żadnego urlopu wakacji.

11.05.2015, 15:47:58

E- wunio

A dlaczego to , rolnicy są aż tak uprzywilejowaną klasą ludzi w Polsce. Przecież oni pracują na własnej ziemi. I tak , Unia im daje, KRUS za nich płacą wszyscy Polacy, Państwo dopłaca , w razie powodzi , suszy ( nie ubezpieczą się ), Dajcie nam , bo my biedni, Jak zwykle , jak to wieś .Zupełnie jak te święte krowy w Indiach- my są , a wy nas nie tykajcie. Ludzie , co ten rząd wyprawia. To wszyscy Polacy muszą płacić podatki, zakładać kasy fiskalne, a oni co , oni pod ochroną . Mnie nikt nie zwalnia z płacenia podatku, - Płacz i Płać. Z takimi decyzjami - głupimi , ja się nie zgadzam .

05.05.2015, 14:52:20

Maria

Kwota wolna od podatku,a 2 procent podatku...czy to logiczne.7000 kwota wolna od podatku czy jest to granica ubóstwa w naszym kraju.Może weżmy pod uwagę kwotę 20000 proponowaną przez panią Ogórek kandydata na Prezydenta RP.To co właściwe negocjujmy ponad podziałami partyjnymi,bo rozmowy na temat przetworzonych produktów a odrzucenie absurdów w przepisach pochodziły ode mnie czyli członka Rolników Indywidualnych i członka Prawa i Sprawiedliwości z Nowego Sącza.Skupmy się na utworzeniem przepisów wzorem KONSTYTUCJI 3 MAJA ponad podziałami,by do kraju wrócili młodzi wykształceni a budżet państwa zapełnił się .By nikt w naszej Ojczyżnie nie został bez jakiejkolwiek perspektywy tak jak to jest obecnie z różnych względów.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie