19.11.2020

Rosjanie szukają ropy tuż przy naszej granicy. Pamiętacie suwalsko-mazurskie łupki?

Kaliningradgeofizika (KGF, spółka zależna Rosgeologia) wykonała terenowe badania sejsmiczne 3D na tzw. południowym obszarze podglebia w obwodzie kaliningradzkim na obszarze 204,5 km2 - donoszą dziś (19.11.br.) rosyjskie media.

Badań dokonano na zlecenie Kaliningradmornieft (KMN), spółki-córki rosyjskiego potentata naftowego - Łukoila.

Południowe podglebie znajduje się na terytorium rejonów prawdińskiego, bagrationowskiego, czerniachowskiego, ozerskiego i gwardyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Z rejonem ozierskim graniczy m.in. Gołdap.

Po raz pierwszy koncesję na wydobycie ropy naftowej w obwodzie ozierskim obwodu kaliningradzkiego wydano w kwietniu 2019 roku. Odbiorcą była spółka Kaliningrad LLC SPBgeoproekt. Koncesja jest ważna do 1 marca 2044 r. i dotyczy złoża Ryazan (nazwa pochodzi od osady położonej 3 km na wschód od Ozerska), położonego między Gusiewem a Ozierskiem.

Już wcześniej „Russian West” pisał o odkryciu pola naftowego w obwodzie ozierskim obwodu kaliningradzkiego.

Obecne badanie sejsmiczne w pełnym azymucie CDP-3D umożliwiło wyszczególnienie struktury obiecujących ropopochodnych struktur odkrytych przez sejsmiczne poszukiwania 2D przed wierceniem otworów badawczych- podaje spółka.

Już wcześniej KGF przeprowadził badania sejsmiczne CDP-2D dla LUKOIL-KMN na terenie południowego podglebia, odkrywając szereg obiecujących w ropę obiektów i przygotowując „paszporty” dla każdej z nich.

- Pokrycie całego obszaru siecią poszukiwawczą 3D umożliwia wykrycie zaginionych złóż, co jest szczególnie istotne w obecnych warunkach wyczerpywania się dawno eksploatowanych złóż na terenach z rozwiniętą infrastrukturą naftową w obwodzie kaliningradzkim - zaznaczył dyrektor zarządzający KGF E. Udovenko.

Spośród lądowych zasobów naftowych w obwodzie kaliningradzkim, ten jest jednym z najbardziej obiecujących pod względem geologicznym. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że region Kaliningradu jest już dojrzałym regionem wydobywczym ropy.

Większość złóż na lądzie zaliczana jest do małych pod względem zasobów, od dawna zagospodarowywanych i znajduje się w IV, końcowej fazie eksploatacji. Jednak wydobycie z tych pól jest nadal opłacalne, ponieważ jakość wydobywanej z nich ropy jest jedną z najwyższych w Rosji.

LUKOIL rozpoczął swoją działalność w Obwodzie Kaliningradzkim w 1995 roku wraz z przejęciem aktywów OJSC Kaliningradneftegaz.

Obecnie firma wydobywa ropę i gaz na 26 lądowych polach w obwodzie kaliningradzkim. Firma aktywnie działa również na szelfie Morza Bałtyckiego - ponad 50% wydobycia ropy LUKOIL-KMN pochodzi ze złoża Kravtsovskoye zlokalizowanego na Morzu Bałtyckim na obszarze podglebia D6. Pole to eksploatuje od 2004 roku.

Suwalsko - mazurskie łupki

Przypomnijmy, że około 10 lat temu głośno było o ropie i gazie łupkowym w naszym regionie. Za sprawą amerykańskich naukowców uznano, że są one przeogromne. Złoża miały znajdywać się, m.in. na terenie gmin Gołdap, Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki, Puńsk. Ministerstwo Środowiska wydało nawet koncesje na poszukiwanie. Teren obejmował 620 km kwadratowych. Prace poszukiwacze nie przyniosły wówczas oczekiwane rezultatu.

Kto wie, może przy nowych technologiach, znów warto poszukać tu łupków? Drugim Kuwejtem pewnie nie będziemy, ale przynajmniej tak na własne regionalne potrzeby pewnie przydałyby się. Skoro znaleźli Rosjanie i to tuż pod naszym nosem, czemu nie spróbować raz jeszcze?

 

WYG

Źródła, fot, mapa: Neftegaz; „Russian West”

 

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Lech II Poznań


Wigry Suwałki

28.11.2020
13:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4282 4.5176
USD 0.00% 3.7429 3.8185
GBP 0.00% 4.9482 5.0482
CHF 0.00% 4.1007 4.1835
27.11.2020

Zatrudnię

Dodaj nowe ogoszenie