13.04.2024

Rozbudowa trasy Olecko – Gąski za 70 mln zł, dziesięć razy więcej na drogę Olecko - Bakałarzewo

Olsztyński Oddział GDDKiA podpisał umowę na rozbudowę DK65 od Olecka do Gąsek. Wykonawca, firma PORR S.A., zrealizuje prace o wartości 70,6 mln zł w ciągu 16 miesięcy z wyłączeniem okresu zimowego.

Co zostanie wykonane?

Zakres zadania obejmie wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. W ramach inwestycji zostaną zlikwidowane nienormatywne łuki pionowe i poziome, rozbudowane będą trzy skrzyżowania. Powstanie chodnik o długości ponad 700 m, trzy przejścia dla pieszych oraz sześć zatok autobusowych. Przebudowane zostaną przepusty oraz obiekt mostowy.

Cel inwestycji

Głównym celem planowanej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacyjnych oraz dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś. Poprawa geometrii drogi i jej równości przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy podróżujących. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie rozbudowa skrzyżowań zwykłych do skrzyżowań skanalizowanych wraz z budową oświetlenia oraz budową dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wlotach drogi krajowej. Przejścia dla pieszych wraz z budowanymi chodnikami przy skrzyżowaniach umożliwią bezpieczne korzystanie przez pieszych z zatok autobusowych i komunikacji publicznej.

Rozbudowa DK65

Rozbudowa odcinka Olecko - Gąski, to część działań na DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, jakie GDDKiA prowadzi w celu poprawy warunków jazdy i bezpieczeństwa na tej drodze.

 

 

Do tej pory wybudowano obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku oraz rozbudowano odcinek Gołdap - Kowale Oleckie. W kwietniu ub. roku zakończono rozbudowę odcinka DK65 w Ełku, obejmującego ulice Przemysłową i Grajewską.

W maju 2023 roku podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Gąsek (realizowanej w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic) oraz wybrano wykonawcę rozbudowy odcinka Kowale Oleckie - Olecko.

Gąski - Ełk

Pod koniec ub. roku rozstrzygnięto też przetargi na rozbudowę dwóch odcinków DK65: Gąski - Ełk i Nowa Wieś Ełcka - granica województwa

Budimex wykona za 229 mln zł rozbudowę odcinka Gąski - Ełk, natomiast firma Unibep, za 128,4 mln zł, trasę od Nowej Wsi Ełckiej do granicy województwa. Jedynym kryterium oceny ofert w obu przetargach była cena. Na realizację zadań, wykonawcy robót będą mieli po 18 miesięcy.

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,6 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie piętnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 6 km, trzynaście przejść dla pieszych oraz osiemnaście zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 8 km. Przebudowane zostaną 32 przepusty oraz obiekt mostowy. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe.

Nowa Wieś Ełcka - granica województwa

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 12,4 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie szesnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 11 km oraz dziesięć zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 2,5 km. Przebudowanych zostanie dziewięć przepustów oraz obiekt mostowy. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe.

Olecko - Bakałarzewo

Przypomnijmy, że z funduszy unijnych Polska Wschodnia zostanie zmodernizowana także droga wojewódzka DW 653 (Olecko - gr. województwa podlaskiego do granicy z gminą Bakałarzewo). Koszt - 745 081 833,19 zł, w tym dofinansowanie 633,3 mln zł. Oferty na tę inwestycję mają zostać otwarte 15 kwietnia.

Poza tym, wyremontowana zostanie droga Olecko - Wydminy.

WYG

Źródło i fot: GDDKiA O/ Olsztyn

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie