25.11.2022

Ruszyła sprzedaż biletów na pociąg Kraków - Warszawa - Suwałki - Kowno i Wilno

Jak już informowaliśmy, 11 grudnia wznowione zostanie kolejowe połączenie Polski z Litwą z przesiadką w Mockavie. Do tej miejscowości zostanie przedłużona trasa pociągu "Hańcza" Kraków - Suwałki.

Z Suwałk na Litwę będziemy wyruszać o godz. 12:56 i docierać do Kowna o 16:25 i do Wilna o 17:34 , a do Warszawy i Krakowa "Hańcza" będzie odjeżdżać o godz. 15:27

Po stronie polskiej kursy organizuje PKP Intercity, a litewskiej LTG Link. W piątek, 25 listopada  ruszyła sprzedaż biletów. 

Jak podano w komunikacie spółki LTG, długo oczekiwana międzynarodowa trasa kolejowa będzie oferowała codzienne połączenia między stolicami krajów, jak i z drugim co do wielkości miastem tego Polski - Krakowem. Nowa trasa będzie obsługiwana we współpracy z polskim przewoźnikiem PKP Intercity.

Od 25 listopada bilety na pociągi można kupić na stronie internetowej spółki www.LTGLink.lt, poprzez aplikację mobilną spółki oraz w kasach dworców kolejowych na Litwie, a także na stronie PKP Intercity www.intercity.pl - podano w komunikacie.

- Cały czas rozwijana jest siatka połączeń umożliwiająca podróżnym sprawne poruszanie się po Polsce oraz do krajów sąsiednich. Już teraz pasażerowie z Polski mają do dyspozycji codzienne połączenia kolejowe z Berlinem, Pragą czy Bratysławą. Cieszymy się, że od grudnia będzie możliwość podróżowania także na Litwę - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Pociągi między Litwą a Polską będą kursować na trasie Wilno-Kowno-Warszawa-Kraków. Pociąg LTG Link z Wilna pojedzie przez Kowno do Mockawy, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się do pociągu polskiej spółki PKP Intercity i kontynuować podróż do wybranego polskiego miasta. Podobnie podróż będzie odbywać się w odwrotnym kierunku.

- Nasza oferta na Litwę to także atrakcyjne ceny biletów. Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro, a do Kowna – 25. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna – 20. Od dziś bilety można kupić w kasach oraz przez internetowy system sprzedaży PKP Intercity oraz kolei litewskich – wyjaśnia Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

- Pociąg pasażerski łączący stolice Litwy i Polski to efekt porozumienia podpisanego przez ministrów transportu obu krajów w tym roku. Cieszymy się, że obopólnie korzystna współpraca w zakresie transportu kolejowego przynosi już wymierne efekty. Mamy nadzieję, że obecna trasa będzie jak wstęp do otwarcia linii Rail Baltica i oczywiście w przyszłości do naszych sąsiadów będziemy mogli podróżować pociągiem znacznie szybciej i wygodniej. Jest to szczególnie ważne, aby poprawić komunikację z Zachodem, a także zachęcić do podróżowania mniej zanieczyszczającym transportem kolejowym – mówi wiceminister transportu Litwy Loreta Maskaliovienė.

- Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że wycieczki do i z Warszawy na Litwę wracają. Już w grudniu zaprosimy Cię do codziennych podróży do Polski. Z Wilna, Kowna i Mariampola będzie można podróżować wygodnie i w sposób zrównoważony, a do tych miast można dotrzeć innymi trasami organizowanymi na Litwie. Na razie połączenia międzynarodowe będą obsługiwane wspólnymi rejsami. Dla osób podróżujących służbowo, które chcą odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, świąteczne miasteczka w Krakowie lub inne atrakcje kraju – do Warszawy i Krakowa będzie można dojechać pociągiem. Osoby podróżujące służbowo, młodzież, która chce poznać sąsiedni kraj lub pobawić się w Kownie, czy też goście, zamierzający świętować 700-lecie Wilna – już wkrótce każdy będzie mógł pociągiem dotrzeć do najważniejszych miast Litwy – mówi Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link - mówi Linas Baužys, kierownik LTG Link.

Podróż z Wilna do Warszawy z przesiadką zajmie około 9 godzin. Standardowy bilet do Suwałk i Trkaszek będzie kosztował 16 euro, do Warszawy 25 euro, a do Krakowa 30 euro. Bilet do Trakiszek i Suwałk po 16 euro. Dla dzieci do lat 12 będą przysługiwały zniżki. 

Na trasie międzynarodowej Wilno-Kowno-Warszawa-Kraków będzie można przewozić bagaż podręczny, rowery (z wykupioną wcześniej usługą transferu) oraz zwierzęta domowe, posiadające weterynaryjne świadectwo zdrowia. Cena przewozu roweru to 10 euro za całą trasę i 5 euro za psa.

Rozkład jazdy

Z Wilna pociąg będzie odjeżdżał codziennie o godz. 12.10, z Kowna - o godz. 13.20. Na Dworzec Centralny w Warszawie pociąg przybędzie o godz. 20.13 (czasu polskiego), a do Krakowa o godz. o 23.39.

Z Krakowa do Wilna pociąg będzie odjeżdżał codziennie o godz. 4.01, z Warszawy o godz. 07.35. Do Suwałk dotrze o 12,31, do Trakiszek - 13,24. Pociąg dotrze do Kowna o godz. 16.25, a do Wilna o godz. 17.34. ( rozkład jazdy, także z polskimi nazwami miejscowości niżej).


To już kolejne połączenie kolejowe z Litwy do Polski. Od kilku lat z Kowna dojeżdżają pociągi do Białegostoku, ale tylko w weekendy.

Pomocne informacje

Długo wyczekiwana trasa międzynarodowa odradza się i będzie zachwycać CODZIENNIE w obu kierunkach!

Połączenia kolejowe Wilno-Warszawa-Kraków-Wilno będą realizowane z przesiadką na stacji kolejowej Mockava (Litwa).

Pierwsze bilety od 25 listopada, godz. 10:00

Pierwsze kursy w 2022 roku. 11 grudnia

Procedura zakupu biletu

Liczba biletów kolejowych na trasie Wilno–Warszawa–Kraków–Wilno jest ograniczona. Dlatego polecamy wcześniejszy zakup biletów i można to zrobić na kilka sposobów!

Kupując bilet ogólny 2. klasy na całą podróż (od stacji początkowej na Litwie do stacji docelowej w Polsce i odwrotnie) na stronie www.ltglink.lt

Przy zakupie biletu ogólnego 2 klasy w obie strony (z dworca początkowego na Litwie do dworca docelowego w Polsce i odwrotnie) na stronie www.intercity.pl.

Wyjaśnienia litewskich kolei dla pasażerów

Osobom podróżującym na trasie międzynarodowej przypomina się o zabraniu ze sobą dokumentów tożsamości.

• Czy na trasie Wilno - Warszawa (Kraków) będzie sprzedawana żywność i napoje bezalkoholowe? Na terenie Litwy – tak. Tymczasem na terenie Polski żywność będzie można kupić tylko na odcinku Szepietowo -Warszawa-Szpietowo.

• Jak długo potrwa podróż? Planowany czas przejazdu z Wilna do Warszawy to 9 godzin. 03 min., Warszawa–Wilno 8 godz. 59 min.

• Czy trasa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych? Obecnie trasa nie jest przystosowana dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową.

• Czy będą zniżki dla dzieci? TAk. Dla dzieci do 6 lat bez zajmowania osobnego miejsca w pociągu – przejazd jest bezpłatny (dla maksymalnie 1 dziecka podróżującego z 1 pełnoletnim pasażerem). Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. zostanie zastosowany 50% rabat. W przypadku dzieci w wieku 12 lat i starszych obowiązuje pełna opłata.

• Czy można przewozić rowery i zwierzęta domowe razem? Oczywiście. Stała opłata za przewóz roweru wynosi 10 EUR, a za zwierzę – 5 EUR.

• Czy na tej trasie będą obowiązywały koncesje i zniżki handlowe? Przy zakupie biletu łączonego na cały przejazd na trasie międzynarodowej powyższe ulgi (z wyjątkiem dzieci) lub świadczenia nie obowiązują. Zniżki i korzyści handlowe dotyczą biletów indywidualnych sprzedawanych przez „LTG Link” na odcinek trasy między stacjami kolejowymi znajdującymi się na terytorium Litwy.

• Czy ten kurs jest bezpośredni? Nie. Podróż odbywa się z jedną przesiadką - na stacji kolejowej Mockava (Litwa).

• Czy przejazd będzie bezpłatny dla obywateli Ukrainy? Nie. Obywatele Ukrainy podróżują pociągiem po terytorium Litwy za darmo. Na trasach międzynarodowych obowiązują standardowe stawki.

 

WYG

Źródła i fot: litewskie i polskie koleje

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Asseco Resovia Rzeszów


Ślepsk Malow Suwałki

01.02.2023
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.01.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6609 4.7551
USD 0.00% 4.2966 4.3834
GBP 0.00% 5.2916 5.3986
CHF 0.00% 4.6561 4.7501
31.01.2023

wynajmę lokal

31.01.2023

wynajmę lokal

Dodaj nowe ogoszenie