24.03.2020

Rząd wprowadził zaostrzenia nie do sprawdzenia. Będzie pusto? [wideo]

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych zakazów i ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Nie wolno się gromadzić, a z domu można wychodzić jedynie po to, aby załatwić najpilniejsze potrzeby.

Na szczęście, minister zdrowia Łukasz Szumowski  oświadczył w telewizji, że można będzie pojedynczo lub parą wybrać się na spacer lub jogging, zachowując oczywiście zasady unikania, odseparowania od innych ludzi. - To jest potrzebne także dla naszej psychiki - podkreślił.

Możliwość spacerów potwierdził w rozmowie z Onetem rzecznik rządu Piotr Muller: - Będą dozwolone, to jest otwarta klauzula dotycząca tzw. innych niezbędnych potrzeb. - Nie będzie przecież tak, że policja będzie biegła za każdym, kto wyjdzie na spacer - podkreślił. - Głównym celem ograniczeń jest wykluczenie sytuacji, w których ludzie gromadzą się w większych grupach, na przykład gdzieś na bulwarach czy na grillu.​

Dopuszczalność spacerów raz jeszcze poświadczył rząd:

- Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.


Nowe restrykcje i ograniczenia:

         Wprowadzenie ograniczenia wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie          najbliższej   rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

  • nie wolno korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw

  • po ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby (ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin)

  • dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, na przykład zawiezienie jedzenia lub leków

  • pojawią się ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej - tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa

  • w mszach św. i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę

  • kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących policji pomoże wojsko

  • obostrzenia obowiązują od dziś (24 marca) do 11 kwietnia

  • W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł

  • Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja. 

Podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych (Źródło: Onet.pl)

Zdaniem ekspertów całkowite stosowanie się do tych zaleceń oraz ich egzekwowanie jest niemożliwe. Kto będzie sprawdzał, jak wygląda sytuacja w poszczególnych miejscowościach? Policja, wojsko, Wojska Obrony Terytorialnej?

Do świąt wielkanocnych szkoły, przedszkole, żłobki i uczelnie wyższe pozostaną zamknięte. Podobnie galerie, handlowe, biblioteki, kina, muzea, lokale gastronomiczne, gabinety kosmetyczne, itd. Ulice miast opustoszały:

 

 

- Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii – podkreślają premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wyjścia z domu mają być ograniczone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście po zakupy żywnościowe, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece lub u lekarza, czy wyjście do pracy. Będzie można przemieszczać się też w celu pomocy starszym lub innym osobom w potrzebie.

 

Wideo: Andrzej Rajkowski, ALLTE44AIN! (zdjęcia:DroneUp i Suwałki 4x4)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.27.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5033 4.5943
USD 0.00% 3.8686 3.9468
GBP 0.00% 4.9300 5.0296
CHF 0.00% 4.1769 4.2613
26.09.2020

wynajem mieszkania

Dodaj nowe ogoszenie