23.05.2020

Samorządy mogą na korzystniejszych warunkach wnioskować o połączenia autobusowe. Ruszył nabór

Nie złotówka, a 3 zł – tyle wynosi dopłata do wozokilometra, jaką mogą uzyskać podlaskie samorządy w ramach kolejnej odsłony Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wojewoda podlaski ogłosił w piątek, 22 maja uzupełniający nabór wniosków. Potrwa do 29 maja.

Powodem stworzenia Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej był problem z zapewnieniem dostępności transportu zbiorowego dla mieszkańców z uwagi na niewystarczający poziom środków finansowych na realizację tego zadania przez samorządy.

W ramach FRPA samorządy mogą wnioskować o dopłatę do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Muszą przy tym sfinansować ze środków własnych część ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawrzeć umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, w tym roku wprowadzono zmiany w FRPA.

 - Zwiększa się stawka dofinansowania wozokilometra. Poprzednio była to 1zł, teraz będziemy mogli kontraktować te usługi, dopłacając 3 zł do wozokilometra przy dofinansowaniu połączeń autobusowych - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Chcemy na początku czerwca rozstrzygnąć konkurs, aby wnioski samorządów mogły być realizowane – mamy ponad 51 mln zł w skali województwa. Zachęcam wszystkie gminy, powiaty, samorząd województwa, związki gminne i powiatowe, aby skorzystały z tej możliwości. Chcemy, aby nasza gospodarka, mimo trudnych warunków, mogła się rozwijać - dodał wojewoda.

- Chciałbym potwierdzić celowość tych działań i moment tych działań. W momencie luzowania kolejnych obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną, mieszkańcy będą potrzebować transportu w zwiększonym zakresie. Pomoc nam oferowana będzie bardzo potrzebna, bo też nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie, dlatego w imieniu wszystkich samorządów dziękujemy, bo przed nami duże wyzwanie, jakim jest zapewnienie właściwych warunków życia mieszkańcom - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i wójt gminu Turośń Kościelna - Grzegorz Jakuć.

W tym roku z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych skorzystało 17 samorządów: 3 powiaty i 14 gmin. Uzyskały dofinansowanie na 55 linii komunikacyjnych na łącznej długości ponad 1750 km.

W naszym rejonie od 1 kwietnia br. miał kursować w ramach tego programu autobus na linii Puńsk - Suwałki, przez Smolany – Kaletnik. W gminie Szypliszki autobusy jechałaby m.in. przez Kaletnik Wiatrułużę i Pokomsze. Autobus miał kursować do wakacji, a po wakacyjnej przerwie, połączenie znowu miał zostać wznowiony. Była to wspólna inicjatywa samorządów Puńska i Szypliszk, a organizacją zadania, na podstawie porozumienia obu samorządów, zajmowała się gmina Szypliszki. Uzyskano dofinansowanie wojewody, a gminy też miały dołożyć swoje pieniądze do kursów PKS Nova na tej trasie.

Przed laty kursował tędy autobus z Suwałk przez Puńsk, Kaletnik do Smolan w gminie Puńsk. Został jednak zlikwidowany. Tym razem też nie udało się póki co uruchomić linii z powodu koronowirusa.

 

WYG

Źródło i fot: PUW

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.26.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.4731 4.5635
USD 0.80% 4.1053 4.1883
GBP 0.33% 5.0001 5.1011
CHF 0.44% 4.2265 4.3119
25.05.2020

Ocieplenia domów

25.05.2020

Praca kierowcy

25.05.2020

wynajmę

Dodaj nowe ogoszenie