05.08.2014

Sejmik przyłączył Mońki i Sokółkę do Suwałk

Radni Sejmiku Wojewódzkiego, przewagą jednego głosu, przyjęli w poniedziałek uchwałę w sprawie nowego podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze.

W najbliższych wyborach do Sejmiku zamiast pięciu, będą   cztery okręgi wyborcze. Powiat moniecki i sokólski dołączono do okręgu nr 2, który dotychczas obejmował miasto Suwałki oraz powiaty: suwalski, augustowski i sejneński. Taką zmianę proponował marszałek województwa Jarosław Dworzański. Miała ona posłużyć mniejszościom narodowym, zwłaszcza białoruskiej i ukraińskiej.

- Kodeks wyborczy obliguje do tego, aby mniejszości narodowe skupione były w jednym okręgu wyborczym, a do tej pory mniejszości mieszkające w południowo-wschodniej części województwa wybierały radnych do Sejmiku z dwóch okręgów. Komisarz Wyborczy zapowiedział, że w razie niepodjęcia uchwały sam podejmie stosowne kroki  – mówi Waldemar Kwaterski, radny Sejmiku Wojewódzkiego z ramienia PO.

Po zmianie okręg wyborczy nr 2 „wzbogaci się” o około 40 tys. wyborców. Z tego okręgu w Sejmiku zasiadać będzie ośmiu radnych.

- Moim zdaniem, było to przyłączenie „na siłę”. Powiaty moniecki i sokólski związane są z Białymstokiem, nie z Suwałkami – mówi Leszek Dec, radny Sejmiku z klubu Prawa i Sprawiedliwości. PiS głosował przeciwko zmianom.

- Zmiany były konsultowane ze wszystkimi powiatami. Zdecydowana większość, niemal 90 proc., wyraziła negatywne stanowisko. Nikt nie wziął tego pod uwagę – mówi. - Poza tym, skoro uwzględnione są mniejszości ukraińska i białoruska, dlaczego nie bierze się pod uwagę litewskiej? – pyta retorycznie.

- Mniejszość litewska i tak była skupiona w jednym okręgu – ripostuje Kwaterski.

Zdaniem Deca, zmiany posłużą SLD, bo radni mniejszości narodowych skupieni są głównie w tym klubie.

- Przed listopadowymi wyborami Platforma próbuje za wszelką cenę ratować, co się da. Dlaczego decyzja zapadła na nadzwyczajnej sesji? Były na to dwa lata – oponuje Dec.

- Uważam, że takie partyjne rozgrywki odbywają się raczej na gruncie parlamentu, nie w Sejmiku Województwa – podsumowuje Waldemar Kwaterski.

Podział na okręgi wyborcze po zmianach:

• Okręg nr 1, obejmujący miasto Białystok, w którym wybiera się 7 radnych;
• Okręg nr 2, obejmujący miasto Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki – 8 radnych;
• Okręg nr 3, obejmujący miasto Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski – 6 radnych;
• Okręg nr 4, obejmujący powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki – 9 radnych.

 

(Fot. wrota podlasia)

 

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie