14.01.2022

Sejny. Będzie fabryka medykamentów, skorzystają także okoliczni rolnicy

W piątek, 14 stycznia radni miasta Sejny większością głosów podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem miasta z firmą MT- Pharma. Spółka zajmie się produkcją leków, na początek zatrudni 25 osób.

Ma to być wspólne przedsięwzięcie z miastem. Inwestor ma sfinansować budowę, załatwiać sprawy formalne (dokumentacja projektowa, zezwolenie na budowę, itp.), a miasto ma wnieść aportem do spółki wart 2 mln zł grunt znajdujący się w opodal podstrefy ekonomicznej, a także zapewnić wsparcie w sprawach proceduralnych.

Zakłada się, że miasto będzie wspólnikiem mniejszościowym w spółce, a jego rola sprowadzi się do kontrolowania realizacji przedsięwzięcia zgodnie z umową z inwestorem. Kilka lat po rozpoczęciu funkcjonowania fabryki, przewiduje się zbycie udziałów miasta w tym przedsięwzięciu.

Za uchwałą opowiedziało się 8 radnych spośród 12 obecnych na obradach. Wcześniej pozytywnie projekt uchwały zaopiniowały poszczególne komisje Rady.

Długa lista pytań i wątpliwości

Głosowanie poprzedziła długa, bo licząca ponad 30 pozycji lista pytań, uwag i obaw. Wątpliwości wiązały się m.in. z obawą, że w razie jakiegoś niepowodzenia miasto mogłoby stracić nieruchomość. Były pytania o zdolność i wiarygodność finansową inwestora. Padła propozycja sprawdzenie go w KRS, BIK, zażądana sprawozdania finansowanego za lata 2020 i 2021, uzyskania opinii prawnej prawnika specjalizującego się w prawie spółek, a nawet przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami tego rejonu miasta, gdzie ma zostać zlokalizowana inwestycja.

Szczegółowych informacji udzielali członkowie zarządu spółki, wynajęty przez miasto mecenas, specjalizujący się właśnie w tych zagadnieniach, burmistrz oraz pracownicy Urzędu. Nie widzieli żadnych zagrożeń z tytuły wniesienia aportem gruntu, bo to miasto może go zbyć, a nie inwestor. Przekonywali, że całe ryzyko inwestycji bierze na siebie inwestor, a przewidziane prawem dokumenty, o które dopominali się radni, firma MT- Pharma sp.z.o.o. złożyła na etapie wyłaniania inwestora. Zgłosiła się zresztą tylko ona jedna.

Konsultacje były prowadzone w czasie uchwalania planu zagospodarowania tej części miasta, gdzie nie ma w zasadzie dużych skupisk ludzkich, a teren jest przeznaczony na działalność przemysłową.

Inwestor. Jak nie chcecie, pójdziemy gdzie indziej

Dwugodzinna seria pytań i odpowiedzi wraz z wnioskiem końcowym radnego Mariana Aurona o potrzebie uzupełnienia dokumentów i rozwiania wątpliwości, oraz potrzebie przeprowadzenia konsultacji społecznych, mogła wskazywać, że uchwała wisi na włosku, szczególnie, że burmistrz nie ma swojej większości w radzie. Po 10 minutowej przerwie zarządzonej przez prowadzącego obrady wiceprzewodniczącego Rady, głos zabrał przedstawiciel spółki i powiedział jasno.

- My nie musimy koniecznie inwestować w Sejnach. Możemy w każdym innym miejscu w Polsce. Skorzystaliśmy z okazji dzięki uprzejmości burmistrza.

Ostatecznie uchwała przeszła.

Projekt inwestycyjny

MT-Pharma jest hurtownią farmaceutyczną, która rozpoczęła działalność w lutym 2016. Działa także w zakresie wytwórczym i badawczym. Siedziba firmy mieści się w Krakowie jednakże działalność operacyjna prowadzona jest w Kutnie, ze względu na centralne położenie na mapie kraju. Hurtownia specjalizuje się w dystrybucji surowców do receptury aptecznej, utensyliów, a także suplementów diety.

Poprzez spółkę BeQ sp. z o.o. (spin-off MT-Pharma sp. z o.o., Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz podmiotów prywatnych w osobach prof. dr hab. Pawła Szymańskiego oraz dr Kamili Czarneckej) wykonuje także wszelkie analizy na potrzeby badawcze. Laboratorium zlokalizowane jest w Kutnie.

MT- Pharma - jak przekonywali przedstawiciele inwestora - jest jedyną firmą specjalizująca się na razie w lekach aptecznych. Farmaceuta przygotowuje w aptece leki na podstawie recepty. Spółka dostarcza składniki, urządzenia. Leki są bez konserwantów, bo stosuje się tylko w czasie choroby pacjenta.

Spółka jest na razie niewielka - zatrudnia 15 pracowników. W 2021 roku przychody spółki wyniosły 16 mln zł. Zyski są przeznaczane wyłącznie na reinwestycje. Stąd też możliwość budowy fabryki w Sejnach.

Spółka buduje obecnie grupę inwestycyjną do budowy fabryki w Sejnach: MT - Pharma, strategiczny partner BeQ sp. z o.o, oraz Labor - firma produkcyjna. Jest to firma z Wrocławia z 70 - letnim doświadczeniem w produkcji leków. Zapewni zatem doświadczenie produkcyjne.

Pierwszym produktem w zakładzie w Sejnach będą oleje tłuszczowe tłoczone na zimno, drugim rozpuszczalne lekowe substancje czynne - kapsułki, maście, itp, zaś trzecim, w odległym czasie, konopie lecznicze.

100 hektarów pod wiesiołka

Na pierwszy etap potrzebny będzie m.in. wiesiołek, który będą mogli uprawiać i dostarczać m.in. okoliczni rolnicy.

Duże zapotrzebowanie na wiesołka jest też u innych producentów leków. Wstępnie szacuje się na 100 ha wiesiołka w rejonie. Roślina dwuletnia, zbierana po roku. Jeżeli jednaka ktoś stosuje pestycydy, to musi odczekać z uprawą. Roślina nie potrzebuje ani dobrych warunków glebowych, ani atmosferycznych.

Przy produkcji leków z tej rośliny pozostają odpady - wytłoczyny, które te nie marnują się. Wytłoczyny z roślin oleistych, nie tylko z wiesiołka, mają a wiele zastosowań, jako inne substancje czynne, wykorzystywane m.in. w spa, do kąpieli ujędrniających skórę, ipt. Popyt na tego rodzaju rośliny w kraju jest duży.

Burmistrz Arkadiusz Nowalski zapowiedział zorganizowanie dla chętnych rolników wyprawy do gospodarstw w głębi Polski, uprawiających już tę roślinę. Sam już tam był i … wyprodukował mydło.

Jest na razie problem z konopiami, ale spółka rozmawia już o imporcie transferze technologii z dużą polską firmą, importująca ten surowiec Macedonii Północnej,

Harmonogram:

1. Uchwała Rady Miasta

2. Umowa celowa spółki za 8 tygodni

3. Przygotowanie szczegółowego biznes planu, opracowanie dokumentacji, pozyskanie zezwoleń

4. Budowa fabryki

Wszystkie prace powinny zakończyć się w ciągu 2 lat

Korzyści dla Sejn

– wpływy finansowe dla miasta,

- zatrudnienie na początek 25 pracowników, a następnie dalszy wzrost miejsc pracy,

- transfer wiedzy do miasta i budowanie wizerunku miasta przyjaznego inwestorom.

Może jednak pojawić się problem z pozyskaniem specjalstów w samych Sejnach i okolicy. Potrzebni będą głównie specjaliści farmaceutycy, chemicy.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4937 4.5845
USD 0.00% 3.9592 4.0392
GBP 0.00% 5.3723 5.4809
CHF 0.00% 4.3445 4.4323
22.01.2022

Pracownik biurowy

Dodaj nowe ogoszenie