23.02.2021

Sejny. Ciepłownia na biomasę

Jak informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach, od 1 października br. rozpoczną się dostawy ciepła i ciepłej wody z ekologicznej kotłowni na biomasę.

Zarząd Spółdzielni 14 października 2020 roku podpisał umowę z firmą IVORY Energy EC Sejny w sprawie kompleksowej współpracy w zakresie modernizacji kotłowni przy ulicy Wojska Polskiego 19A. 

Umowa dotyczy m.in. długoterminowej dzierżawy terenu kotłowni, produkcji tam ciepła z odnawialnych źródeł oraz zakupu ciepła przez Spółdzielnię Mieszkaniową i innych zainteresowanych tym odbiorców.

 Modernizacja obejmie również racjonalne gospodarowanie ciepłem poprzez montaż w budynkach węzłów cieplnych. 

Na ukończeniu są już prace projektowe dotyczące samego budynku kotłowni oraz całej infrastruktury technicznej.

Zgodnie z założeniami, po zakończeniu tegorocznego sezonu grzewczego mają ruszyć prace związane z budową kotłowni oraz całej infrastruktury przesyłowej. We wrześniu spółka planuje pierwsze rozruchy kotłowni, sieci i węzłów cieplnych, a 1 października br. rozpoczną się dostawy ciepła i ciepłej wody z ekologicznej kotłowni na biomasę.

Efektem inwestycji ma być wyeliminowanie trzech starych kotłowni węglowych opalanych miałem węglowym oraz poprawa jakości powietrza. Dla mieszkańców skończą się uciążliwości związane z dostarczeniem przez samochody ciężarowe miału do kotłowni, ich hałasem oraz pyłem, jaki unosił się w czasie transportu opału i osiadał na okolicznym terenie.

Poza tym odcinki rur w najgorszym stanie zostaną wymienione na nowe. W budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane indywidualne węzły ciepła dla każdego z nich. Wszystko to ma wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła oraz zapewni stałą temperaturę w mieszkaniach oraz ciepłej wody bez ich wahań związanych z cyklem pracy pieców węglowych, jak to ma miejsce obecnie.

W miejscu, gdzie jest obecnie składowany opał przy ul. Konarskiego, Spółdzielnia zmieni organizację ruchu oraz urządzi tam nowe miejsca postojowe dla aut. Natomiast budynek po kotłowni przy ulicy Zawadzkiego zostanie wynajęty na cele komercyjne, co też przyniesie spółdzielni korzyść finansową.

Zarząd Spółdzielni podkreśla, że inwestycja w żaden sposób nie obciąży jej finansowo. Wszelkie koszty bierze na siebie wykonawca.

WYG

Fot: Arch

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.25.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4739 4.5643
USD 0.00% 3.6878 3.7624
GBP 0.00% 5.2058 5.3110
CHF 0.00% 4.0589 4.1409
Dodaj nowe ogoszenie