13.03.2023

Sejny. Otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów jednak w maju [zdjęcia]

Nie pod koniec marca, jak wcześniej planowano, ale w maju nastąpi otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach. Poinformowało o tym na swoim profilu społecznościowym Muzeum.

Unia Europejska wyłożyła na ten cel 17 mln zł, wkład własny sejneńskiej parafii wynosi 3 mln zł. W sumie projekt będzie kosztował 20 mln złotych.

W ramach projektu w zabytkowym klasztorze wykonano prace konserwacyjne, budowlane i renowacyjne. Zakupione zostanie także trwałe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Ponadto powstaną cztery wystawy stałe: „Historia Kresów Wschodnich” opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie, „Ludzie Kresów Wschodnich”, prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpływie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki oraz „Mitologia Kresów Wschodnich”, ukazująca nie tylko mity, ale także ich recepcję w sztuce, literaturze, myśli politycznej oraz pamięci historycznej.

Projekt zakłada również przygotowanie interaktywnych scenariuszy lekcji muzealnych, które poprzez interakcje będą edukowały zarówno dzieci jak i dorosłych. Scenariusze będą zawierały elementy warsztatów, gry terenowej, rywalizacji i design thinking. Pozwoli to na realizację założeń „education by action”.

Szacuje się, że dzięki realizacji projektu liczba osób odwiedzających obiekt wzrośnie o 7 270 osób rocznie.

A tak wygląda Muzeum według stanu na 12 marca br.

 

WYG

Źródło i fot: Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie