11.06.2024

Studentki suwalskiej uczelni stworzyły własne ekokosmetyki [zdjęcia]

Studentki kosmetologii suwalskiej PUZ, pod okiem dr Ewy Kleszczewskiej i mgr Aleksandry Balczun, w ramach zajęć z fitokosmetologii najpierw badały skład surowców roślinnych i możliwości wykorzystania ich w kosmetykach naturalnych, a potem… te kosmetyki same stworzyły!

Same projektowały również etykiety na opakowania, a nawet film promocyjny. Stworzyły tym samym w pełni gotowy produkt. Wszystko to po kilku miesiącach badań, prób i warsztatów w laboratoriach.

To już „trzecia edycja” wyjątkowych zajęć, a przypomnijmy, że efektem poprzednich była niemniej wyjątkowa publikacja: „Materiały do ćwiczeń z fitokosmetologii” (opracowane przez dr hab. nauk o zdrowiu Ewę Kleszczewską, Aleksandrę Balczun i Ewę Dmitru i z badaniami studentek).

A co o projekcie mówią studentki i co konkretnie stworzyły?

- W tym roku akademickim prowadziłyśmy pracę nad serią unikatowych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Każda z nas miała za zadanie stworzyć własną autorską recepturę, która miała zawrzeć w swoim składzie wybrany element morfologiczny Sosny Zwyczajnej (łac. Pinus sylvestris). W celu udoskonalenia naszej autorskiej serii kosmetyków do pielęgnacji ciała przeprowadziłyśmy badania rynkowe w postaci 200 ankiet wypełnianych przez młode pokolenie (tzw. Young Generation) jak i osoby starsze (tzw. Silver Generation). Wykonałyśmy również szereg badań labolatoryjnych dotyczących składu chemicznego kory, szyszek, igieł i pędów sosny zwyczajnej, dzięki czemu mogłyśmy wyodrębnić właściwości antyoksydacyjne, pomagające w ochronie skóry przed fotostarzeniem, jak i właściwości nawilżające, oczyszczające i odżywcze, wspierające utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Niezależnie od wieku, każda osoba znajdzie, w opracowanej przez nas serii, kosmetyk odpowiedni dla siebie.

Specjalną wystawę z efektów pracy studentek kosmetologii będzie też można podziwiać wkrótce na patio Uczelni.

Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera bowiem kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i o ukierunkowanym działaniu.

Źródło i fot. PUZ w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Sparta 1951 Szepietowo


Wigry Suwałki

15.06.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie