20.03.2023

Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Puńsku [zdjęcia]

Stowarzyszenie Lituanistów wspólnie z litewską Państwową Komisją Języka Litewskiego, Instytutem Literatury i Folkloru Litewskiego, Instytutem Języka Litewskiego, Towarzystwem Języka Litewskiego zorganizowało konkurs kreatywny dla uczniów pn. „Nasz pejzaż językowo-kulturowy”.

Na konkurs nadesłano ponad 150 prac. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół regionalnych Litwy oraz uczniowie z USA, Polski, Irlandii i Norwegii. Wyniki ogłoszono w marcu br.

Wspaniale spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Puńsku.

Nagrody przyznane uczniom szkoły:

3. miejsce

- Za Komiks „Litewskość w suwalskim trójkącie”.  klasa 5. (Rimas Vitkauskas, Dovydas Baguckas, Patricija Balytaitė)

- Za Komiks „Kto nie broni wolności, nie jest jej godzien” kl. 8. (Gabija Stoskeliūnaitė, Inesa Nevulytė, Onutė Radzevičiūtė, Sara Pykytė).

Serdecznie gratulujemy!

Z wizytą w Progimnazjum im. Jonasa Totoraitisa w Mariampolu

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowych im Dariusa i Girėnasa w Puńsku wraz z nauczycielkami Danute Svetlauskiene i Juliją Zielinskiene odwiedzili progimnazjum im. Jonasa Totoraitisa w Mariampolu.

Tak opisują swój pobyt uczennice Irmina Makauskaitė, Paulina Milončytė:

„Byliśmy tu pierwszy raz i naprawdę nie żałujemy. Było cudownie. Nie dość, że zdobyliśmy ogromną wiedzę, to jeszcze pojawiliśmy się na scenie i zachwyciliśmy wszystkich grając „Sen Giedymina”, śpiewając i tańcząc. I to dzięki naszym nauczycielom. To oni przygotowali nas do takiej uroczystości, nauczyli tego, czego tak naprawdę potrzebujemy - spokoju, ciepła, życzliwości, poprawnej mowy, zwinności i wielu innych rzeczy. Dlatego cieszę się, że możemy wspinać się po drabinie wiedzy, zdobywać innowacje, uczyć się komunikacji, poznawać.

Na początku przywitaliśmy się ze wszystkimi: „Cześć żywi, wszyscy!” Urodziliśmy się w pięknym regionie Puńska. Rośniemy i prężnie się rozwijamy. Uczymy się tańczyć, śpiewać i rysować. Jesteśmy przyjaźni, pogodni, pracowici i bardzo towarzyscy. I nie na darmo mówią, że Dzūkas doradzi, Dzūkas zagra, Dzūkas swe serce odda!”

Dowiedzieliśmy się, że w tym mariampolskim progimnazjum już tradycją stał się quiz – uroczystość „Uśmiech dla mojej ojczyzny” poświęcona obchodom 11 Marca – dnia odzyskania przez Litwę niepodległości.

W tym roku wzięło w nim udział pięć drużyn uczniów szkół z rejonu Mariampol - Gimnazjum z Kalvarii, Gimnazjum im. św. Benedykta z Olity (Alytus), a także my, z Puńska, głównie trzecioklasiści naszej szkoły. Wykonywaliśmy różne zadania: „podróżowaliśmy” po Litwie, rozwiązywaliśmy krzyżówki, układaliśmy wyrazy z rozsypanych liter, odpowiadaliśmy na tabletach na pytania dotyczące przeszłości i teraźniejszości Litwy, tworzyliśmy list.

I okazało się, że my Dzucy z Puńska staliśmy się najbardziej litewską drużyną!

Upewniliśmy się, będąc w Mariampolu, że ziemia litewska jest rozśpiewana dźwięcznymi pieśniami, usiana najsłodszymi jagodami, płynąca czystymi rzekami, kusząca pysznym chlebem, pielęgnowana pracowitymi rękami, do dziś pamiętając wspaniałe czasy.

Wyjazd dał nam wiele radości, wrażeń i znajomości. Cieszymy się, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę, pokazać jak bardzo kochamy Litwę!

Wygraliśmy, ponieważ uczestniczyliśmy, graliśmy i wiele się nauczyliśmy….”

 

Źródło i fot: Szkoła Podstawowa w Puńsku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie