06.04.2024

Suwałki czekają na remont dworca PKP i budowę Rail Baltiki, w Ełku postępują prace [zdjęcia]

Międzynarodowa linia kolejowa Rail Baltica połączy Ełk z krajami bałtyckimi i Europy Zachodniej. Wygodne i szybkie podróże koleją umożliwi warta 587 mln zł postępująca modernizacja stacji, torów, a także wiaduktów w mieście.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest współfinansowana ze środków unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Kolejnym jej etapem ma być budowa odcinka Ełk - Suwałki - granica państwa w Trakiszkach.

Na stacji w Ełku zbudowano 34 km torów i 112 rozjazdów. Zaawansowane są roboty przy budowie nowych peronów. Na obu jest zadaszenie i część elementów wyposażenia. Na peronie nr 1 kończy się układanie nawierzchni. Wykonano też większość prac konstrukcyjnych przy budowie tunelu pod torami, w tym szybów wind i schodów na perony. Po zakończeniu prac 110-metrowy tunel zapewni bezpieczne dojście do pociągów i na drugą stronę stacji, także osobom o ograniczonej mobilności.

Pod wiaduktem kolejowym nad ul. Suwalską w Ełku zakończyło się betonowanie specjalnej konstrukcji – tzw. wanny szczelnej, która na przyszłość zabezpieczy ulicę przed zalaniem. Budowa dodatkowego zabezpieczenia w tym miejscu była niezbędna ze względu na trudne warunki wodno-gruntowe. Teraz wykonawca będzie mógł przystąpić do robót przy wykonywaniu warstw nawierzchni drogowej. Przebudowana ul. Suwalska będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowy lewoskręt w ul. Słoneczną, chodnik i ciąg pieszo rowerowy. Otwarcie skrzyżowania dla ruchu planowane jest na przełom maja i czerwca.

Ostatni etap betonowania konstrukcji prowadzony jest także na budowie mostu nad rzeką Ełk. Na potrzeby tego etapu przygotowano tymczasową podporę w nurcie rzeki, zbrojenia i szalunki. Tuż obok, po gotowej części przeprawy, prowadzony jest ruch pociągów. Konstrukcja nowego wiaduktu nad ul. Kolejową jest gotowa, trwają natomiast prace przy przebudowie ulicy, w tym zabezpieczeniu przed wodą. Kierowcy bezpiecznie przejadą w tym miejscu pod torami w maju. Gotowa jest także konstrukcja nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Towarową. Kończą się prace związane z zabudową torów. Trwa budowa układu drogowego, w tym ronda.

Inwestycja o wartości 587 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Prace zaplanowano do lata 2024 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Źródło: PKP PLK S.A.

Fot. Paweł Chamera / PKP PLK S.A.

Fot. Daniel Wysocki / Budimx S.A.

udostępnij na fabebook
06.04.2024, 19:33:47

Ja

A kiedy będą połączenia z Suwałk do Ełku przez Olecko

06.04.2024, 17:59:20

Tad

Nie ma Co remontowac stare go niefunkcjinalnego carskiego obiektu stacji Suwalki. To pozostawia na Suwalczan om zle wspomnienia epoki cara I zbrodniczej Rosju. To tylko wyrzucenie pieniedzy kolejny raz w bloto za ktore moze wybudowac nowoczesny dworzec tak jak to, ro zrobiono Szepietowie. Zakonczmy ta niechlubna epoke potegi Rosyjskiej. Jest okazja. I zlokalizowac przy ul Utracie obok dw. PKS. to na sluxyc spoleczenstwu a nie epoce Rosyjskiej

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie