01.12.2019

Suwałki. I co z tym herbem zrobić? Zmiana wzbudza negatywne emocje

W niedzielne południe już ponad 1000 podpisów figurowało pod petycją, domagającą się wyjaśnienia powodów konieczności zmiany herbu Suwałk. Sygnatariusze czują się zlekceważeni i niedoinformowani.

Niedawno, z myślą o przyszłorocznych obchodach 300-lecia Suwalk, władze samorządowe zamówiły insygnia - łańcuchy dla prezydenta i przewodniczącej rady miejskiej. Wyszło na jaw, że herb Suwałk różni się od tego, nadanego przez kamedułów, że miasto używa znaku, zmienionego w XIX wieku podczas zaborów przez urzędników carskiej Rosji.

Do ratusza zostały już dostarczone łańcuchy z nowym - starym herbem, którego projekt zaakceptowała Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji. Od obecnego różni się sylwetkami Romualda i Rocha, nie ma piasku, są tylko trzy wzgórza, inaczej jest zwrócona głowa psa, w innym miejscu umieszczona korona.

Protestują pominięci

Na ostatniej sesji o nowym  projekcie emocjonująca dyskusję przeprowadzili radni, a obywatelską akcją zainicjował ubiegłoroczny kandydat PiS do Rady Miejskiej i były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Piotr Wasilewski. Przeprowadził on ankietę, której wiekszośc uczestników jest przeciwna zmianom herbu. 

- Co najgorsze, jeden z najważniejszych symboli dla Suwałk ma być zmieniony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami. Dlatego też nie pozostajemy bierni i pokazujemy, że nasz głos jest ważny. Zachęcam do podpisania ankiety, w której sprzeciwiamy się zmianom herbu Suwałk bez konsultacji z mieszkańcami - tłumaczy Piotr Wasilewski.

Pod petycją wciąz można sie podpisywać. Oto jej treść:

"Kierujemy swoją petycję do władz miasta Suwałki. Chcielibyśmy konkretnego wyjaśnienia zmiany herbu, ponieważ wzbudza to zbyt wiele negatywnych emocji wśród mieszkańców. Zmiana jest uważana za bezmyślne dysponowanie pieniędzmi. Uważamy, że są ważniejsze i potrzebniejsze wydatki w naszym mieście. Ponadto o głos mieszkańców nikt nie pytał, czujemy się pominięci. Jak można pominąć osoby, które żyją pod tym właśnie herbem? To zlekceważenie dotyka nas, dlatego teraz chcemy zabrać w tej sprawie głos. Nie mogą istnieć takie sytuacje. Nie zgadzamy się na nowy projekt herbu zaprezentowany na insygniach. Ten projekt nie podoba się mieszkańcom. Prosimy o konkretne i logiczne wyjaśnienie. Wspiera nas Stowarzyszenie Dla Polski. Liczymy na odpowiedź od Urzędu Miasta".

Według zamierzeń ratusza, nowy herb ma być wprowadzany stopniowo, przez jakiś czas w Suwałkach, m.in. na tabliczkach z nazwami ulic, będą funkcjonowaly dwa  herby.

WD

udostępnij na fabebook
01.12.2019, 19:21:19

Ja

Zmiana kompletnie nie potrzebna która jest bardzo droga. Pamiętajmy o tym że w całym mieście będzie trzeba wymienić tablice z nazwami ulic bo mają obecny herb. Pójdzie na to zapewne kilka mln zł. Radzę prezydentowi żeby lepiej te pieniądze przeznaczył na nianie w przedszkolach a nie tylko generowal głupie koszty

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie