Wrócił temat nowego Systemu Identyfikacji Wizualnej naszego miasta. Ten zaprezentowany 21 lutego br., z logo w kształcie litery „S” zamiast "Misia Uśmicha”, po licznych protestach został natychmiast zarzucony.
- Maskotka Misia Uśmicha pozostaje z nami na zawsze, bez względu na wybraną wersję. Chciałbym żeby to wyraźnie wybrzmiało – uspokajał podczas dzisiejszego, rozpoczynajacego konsultacje społeczne spotkania Kamil Sznel, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego. - Firma Rio Creativo przygotowała jeszcze dwa projekty, a my w Urzędzie opracowaliśmy kolejną propozycję - modyfikację obowiązującego od 2011 roku Systemu Identyfikacji Wizualnej. Od mieszkańców teraz zależy, który projekt będzie wdrażany w życie.
Dotychczasowy logotyp zawarty jest w Propozycji nr 1.
Nowy System Identyfikacji Wizualnej jest wynikiem przyjętej w ubiegłym roku Strategii Promocji Miasta Suwałki do roku 2027.
- Czekamy na ten System m.in. po to, żeby według niego były produkowane gadżety promocyjne miasta, opracowana nowa strona internetowa Urzędu Miejskiego – mówi Kamil Sznel i zachęca do głosowania drogą internetową lub stacjonarną.
Wojciech Drażba
Fot. Suwalki24.pl
Informacja Urzędu Miejskiego:
Zapraszamy mieszkańców Suwałk do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki.
To mieszkańcy w konsultacjach społecznych zdecydują jakim system będzie odpowiedzialny za kształtowanie wizerunku naszego miasta.
Czym jest system identyfikacji wizualnej ?
Konsultacje społeczne będą dotyczyć przede wszystkim systemu identyfikacji wizualnej. Obecnie obowiązujący SIW funkcjonuje w przestrzeni publicznej od 2011 roku. Przez trzynaście lat znacząco zmieniły się trendy, jak również możliwości graficzne, przez co Jego założenia i rozwiązania stały się nieaktualne i nienowoczesne.
W związku z powyższym, ale również z potrzeby ujednolicenia materiałów i elementów komunikacji, tak by były spójne i rozpoznawalne dla odbiorców, rozpoczęły się prace nad SIW.
Wizualizacje propozycji pokazują tylko małą część rozwiązań i funkcji.
To co należy podkreślić – co też wprost wynika ze Strategii promocji miasta Suwałki do 2027, z perspektywą do 2030 r. - Maskotka misiauśmicha pozostanie z nami bez względu na wybraną wersję.
Propozycja nr 1
To aktualnie obowiązujący system, który w tej opcji otrzymał nowe funkcjonalności. Dotychczas logotyp mógł być używany tylko na białym tle, co bardzo ograniczało jego praktyczne wykorzystanie. Tu widzimy przykłady rozwiązań, które dają możliwość wykorzystywania tej propozycji na wielu różnych kolorach. Rozwiązanie dopuszcza również zmianę koloru fontu, w zależności od koloru tła na jakim występuje. Kolejna zmiana to możliwość używania oddzielnie składowych znaku. Zarówno sygnet jak również słowa „Pogodne” oraz „Suwałki” mogą funkcjonować osobno, co do tej pory nie było możliwe. Dzięki temu możliwym będzie lepsze dopasowanie odpowiedniej części znaku do tematyki materiału, na którym będzie on występować.
Propozycja nr 2
Typografia w samym znaku, jak i komunikatach dodatkowych jest wyrazista i mocna, a jednocześnie na tyle pogodna, że wzbudza pozytywne emocje. Znak można stosować z dopiskiem „pogodne”, ale swoją miejską funkcję spełnia również bez niego. Konstrukcja layoutów ma różne rozwiązania i oblicza – z jednej strony ukazuje „miękką” i bardziej twórczą prezentację komunikatów, dokładając kreatywne elementy, z drugiej pozwala na proste i narzędziowe stosowanie komunikacji.
Propozycja nr 3
W kolorystyce zaproponowana jest bogata, energetyczna paleta, która może być łączona w różnych konfiguracjach. W zestawieniu z wieloma opcjami konstruowania layoutów stanowi długofalowy potencjał do wykorzystania. Kolory wydobywają z Suwałk to, co w nich najlepsze – kolorowane są obszary, elementy i fragmenty, na które chce się zwrócić szczególną uwagę. Określenie „Pogodne” stanowi ważny element systemu, ale jest możliwe również stosowanie znaku bez dopisku.
Propozycja nr 4
Logotyp skrojony jak Suwałki – ciepło, miękko i różnorodnie. Dodatkowy znacznik – „pogodne”, ale też każdy inny, w zależności od potrzeby – stanowi uzupełnienie, dopowiedzenie pojawiające się nad typografią, może być stosowany zamiennie, komunikując charakter miasta. Bogactwo barw daje możliwość ciekawego i niebanalnego łączenia, co daje nieograniczone możliwości w projektowaniu. W komunikacji pojawiają się dodatkowe rysunki i ikony, które wprowadzają identyfikację w obszar pogodnej kreacji.
Zapraszamy do konsultacji społecznych i oddawania głosu na przedstawione propozycje wedle uznania. Przed oddaniem głosu prosimy o zapoznanie się z przygotowanym poniżej materiałem. Konsultacje rozpoczynają się w poniedziałek (9 września) i trwać będą do 23 września. Głosy można oddawać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach www.um.suwalki.pl jak również w formie papierowej w holu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, przy ul. Mickiewicza 1.