12.03.2023

Suwałki, Sejny. Obchody 33. rocznicy przywrócenia niepodległej Litwy, wizyta u wiceministra [foto]

W Suwałkach 33. rocznicę Odrodzenia Litwy świętowali duzi i mali. Latorośle pamiętały o tej rocznicy w litewskim przedszkolu, a dorośli bawili się w sobotę w hotelu Loft.

Czas umilały występy litewskich zespołów artystycznych Suduva i Ancia z Suwałk oraz młodzieżowego choru Varpelis z Kowna. Otwarto wystawę o litewskiej Pogoni. Był poczęstunek, rozmawiano m.in. o postępach w tworzeniu litewskiej szkoły w Suwałkach.

Delegacja litewska z Sejneńszczyzny u wiceministra spraw zagranicznych Litwy

Kika dni wcześniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej przebywała delegacja przedstawicieli mniejszości litewskiej z naszego regionu.

Przyjął ją wiceminister spraw zagranicznych Egidijus Meilunas. W spotkaniu z mniejszością litewską uczestniczyli również przedstawiciele Kancelarii Rządu, Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu oraz Kultury Republiki Litewskiej.

Omówiono aktualne problemy mniejszości litewskiej w Polsce.

Podczas spotkania omówiono m.in. działalność edukacyjną polskich Litwinów, w tym możliwości pomocy ze strony litewskiego rzadu, perspektywy działalności „Domu Litewskiego” w Sejnach, który boryka się z trudnościami finansowymi, a także ważne dla Litwinów inicjatywy zachowania pamięci historycznej.

Wiceminister E. Meilūnas podziękował polskim Litwinom za aktywną i wieloletnią działalność na rzecz krzewienia samoświadomości narodowej i ducha wspólnoty, edukacji litewskiej oraz zaangażowanie w edukację młodego pokolenia, zachęcając je do utrzymywania bliskich więzi z Litwą.

-Od odzyskania niepodległości państwo litewskie przykładało szczególną uwagę i wspierało zachowanie tożsamości narodowej rodaków mieszkających w krajach sąsiednich, a teraz kontynuuje te działania, zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa litewskiego. Decyzje rządu litewskiego umożliwiły utworzenie w Suwałkach szkoły litewskiej - powiedział E. Meilūnas.

Wraz ze wzrostem liczby Litwinów w Suwałkach w ostatnich latach pojawiła się potrzeba wzmocnienia działalności oświatowej i kulturalnej Litwinów w największym mieście Suwalszczyzny. Od 2020 roku w Suwałkach działa przedszkole litewskie, a w tym roku pierwszoklasiści będą mieli już możliwość uczęszczania do szkoły litewskiej w Suwałkach – głosi komunikat litewskiego MSZ.

Według Ambasady Litwy w Warszawie w Polsce mieszka około 5000 osób pochodzenia litewskiego, z czego większość w powiecie sejneńskim. Litwini stanowią aż 80 procent ludności gminy Puńsk. Rejon sejneński charakteryzuje się obfitością litewskich organizacji publicznych i litewskich placówek oświatowych - jest szkoła litewska „Žiburis” w Sejnach, szkoły podstawowe w Puńsku i Widugierach, Dom Kultury Litewskiej w Puńsku „Dom Litewski” w Sejnach. Odbywają się litewskie imprezy kulturalne, pielęgnuje się pamięć historyczną, przechowuje się dziedzictwo etniczne w muzeach, jest litewskie wydawnictwo w Puńsku, strona internetowa litewskiego pisma „Aušra”.

WYG

Źródła i fot: MSZ RL; Jolanta Malinowska - Wiaktor

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.02.2024

Lakiernik

Dodaj nowe ogoszenie