19.02.2018

Suwałki. Proces działaczy KOD-u odroczony

Chyba nie ma już osoby, która liczy na szybkie zakończenie procesu działaczy KOD-u, którzy w marcu 2016 roku protestowali na wystawie poświęconej armii Władysława Andersa w suwalskim archiwum. W poniedziałek Sąd Rejonowy w Suwałkach odroczył rozprawę, bo do sądu wpłynął wniosek o wyłączenie wszystkich suwalskich sędziów z tej sprawy.

Jak poinformował sędzia Tomasz Szeligowski, do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach wpłynęło doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa sądu Jacka Sowula, który w procesie odwoławczym uchylił wyrok uniewinniajacy działaczy KOD. Doniesienie podpisali „Obywatele RP”.

„Obywatele RP” żądają również wyłączenia z procesu suwalskiej policji, której zwierzchnikiem jest Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw  Wewnętrznych i Administracji, w procesie jeden ze świadków. Wniosek sędzia odrzucił, ponieważ Jarosław Zieliński jest szefem policji w całym kraju i bez sensu byłoby przenoszenie z tego powodu procesu do innego miasta. Natomiast doniesienie dotyczące pracy sędziego Jacka Sowula bada prokuratura. 

Do zakłócenia wystawy o armii Władysława Andersa doszło 4 marca 2016 roku, w przededniu wyborów uzupełniających do senatu, w których z ramienia PiS kandydowała Anna Maria Anders.Towarzyszyli jej Jarosław Zielinski, wiceminister MSWiA oraz jego ówczesny zwierzchnik Mariusz Błaszczak. W trakcie przemów działacze i sympatycy Komitetu Obrony i Demokracji oraz jedna z suwalskich emerytek zaczęli głośno wyrażać swoje niezadowolenie. Policja oskarżyła o zakłócanie porządku pięć osób. Sąd pierwszej instancji wszystkich uniewinnił, wkazując iż działali w obronie wolności słowa i protestowali przeciwko pojawiajacym się w wypowiedziach elementom kampanii wyborczej. Policja, która pełni w procesie rolę oskarżyciela, złożyła apelację. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. Oskarżeni znów zostali uniewinnieni. Policja jeszcze raz złożyła apelację. Po tym odwołaniu dwie osoby uznano za niewinne. Trzy wciąż mają zarzuty. W toku postępowania prezesem suwalskiego sądu został Jacek Sowul. Jedna z ogólnopolskich stacji telewizyjnych opublikowała materiał sugerujący, iż sędzia Sowul otrzymał awans wzamian za uchylenie wyroku uniewinniającego. 

Decyzja o ewnetualnym wyłączeniu suwalskich sędziów z procesu zapadnie 5 kwietnia.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

08.08.2020

Nie zwlekaj!

Dodaj nowe ogoszenie