22.03.2020

Suwalscy seniorzy dostaną darmowe maseczki. Harcerze i wolontariusze zrobią im zakupy

Zakup maseczek zabezpieczających dla wszystkich starszych suwalczan oraz dla pracowników instytucji i spółek samorządowych zajmujących się obsługą mieszkańców zapowiedział prezydent Czesław Renkiewicz.

- Miasto Suwałki zakupi maseczki zabezpieczające dla wszystkich suwalskich seniorów i pracowników samorządowych wykonujących usługi na rzecz mieszkańców. Dostarczeniem maseczek seniorom zajmą się pracownicy miejskich instytucji kultury i sportu oraz wolontariusze - poinformował prezydent na Twitterze. 

Sprawa bezpłatnych maseczek stanęła już na środowej sesji Rady Miejskiej. Wniosek o przeznaczenie 64 tys. zł na zakup 10 tys. sztuk maseczek, których szycie rozpoczęła właśnie jedna z suwalskich firm odzieżowych, w imieniu radnych klubu Łączą nas Suwałki złożył Kamil Klimek.

 - Maseczka przygotowana przez jedną z suwalskich firm nie jest wyrobem medycznym i nie posiada odpowiednich atestów. W tak bardzo dynamicznej sytuacji zdobycie takich atestów nie jest jednak możliwe. Naszym jednak zdaniem, maseczka dwuwarstwowa, która posiada kieszeń do wyplenienia dodatkowym filtrem, jest skutecznym izolatorem. Moglibyśmy wygospodarować 64 tysiące złotych, aby zakupić około 10 tysięcy sztuk, które przekazalibyśmy suwalskim seniorom - wnioskował radny.

Podczas dyskusji padały głosy, by się powstrzymać z uchwalaniem takich decyzji.

- Czy powinniśmy podejmować takie ryzyko i wydatkować miejskie pieniądze na coś, co nie posiada atestu? Mimo zapewnień, nie znamy skuteczności tych maseczek. Firma mówi o ich skuteczności i że można je prać 30 razy. Dla mnie jest to niepoważne - mówił Bogdan Bezdziecki, radny klubu Prawo i Sprawiedliwość, na co dzień pracownik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. - Możemy też narazić się na zarzut preferowania konkretnego dostawcy. Jeżeli producent chce pomóc seniorom, to niech oferuje je bezpłatnie tak, jak wiele innych firm w tej chwili czyni.

Ostatecznie radni uznali, że na razie żadne uchwały nie są potrzebne. Prezydent miasta dysponuje kwotą około miliona zł na tak zwane zarządzanie kryzysowe i to on podejmuje decyzje o wydatkowaniu tych pieniędzy. 

W sobotę Czesław Renkiewicz postanowił o zakupie maseczek. Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, jaka firma, ile sztuk i w jakiej cenie je dostarczy. 

Bezpłatna pomoc   

Suwalskie organizacje pozarządowe zgłosiły swoją gotowość udzielania pomocy osobom w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością (nie pozostających w kwarantannie) w zrobieniu zakupów żywnościowych, artykułów higienicznych oraz realizacji recept w aptece (na koszt osoby zgłaszającej).

Poniżej dane kontaktowe:
1. Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa” w ramach realizacji zadania pn.''Złota Rączka dla seniora" rozszerza swoją działalność o usługę w zakresie pomocy seniorom w wieku powyżej 70 lat w zakupie żywności i leków.  Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu  517871124 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00 lub e-mail: zr.senior@wp.pl

2. Hufiec ZHP Suwałki im. T. Lutostańskiego - pomoc w zrobieniu zakupów osobom starszym. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerami telefonów do godz. 20.00:
- 790 617 615
- 515 490 577
- 798 391 491

3. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno – Artystycznej „Nie Po Drodze” – Suwalski Klub Seniora w okresie 12.03-25.03 (z możliwością przedłużenia terminu) jest nieczynny dla seniorów w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. W tym czasie animatorzy i instruktorzy Suwalskiego Klubu Seniora pozostają do dyspozycji Członków Klubu pod numerem telefonu: 799 791 883. Telefon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach: 10:00-15:00.
Animatorzy i instruktorzy będą telefonicznie:
- udzielać informacji dotyczących obowiązujących zaleceń sanitarnych
- udzielać wsparcia emocjonalnego
- po rozpoznaniu sytuacji informować  o pomocy, jaką można uzyskać ze strony właściwych instytucji
-  przyjmować od osób samotnych, pozostających bez wsparcia rodziny i sąsiadów, zgłoszenia o zrobienie i dostarczenie niezbędnych zakupów: żywności, środków higieny osobistej i zakupów aptecznych. Szczegóły dotyczące robienia i dostarczenia zakupów będą ustalane indywidualnie z potrzebującym. Zakupy są robione na koszt osoby zgłaszającej zapotrzebowanie.

4. Fundacja Ego w czasie autoizolacji oferuje wsparcie telefoniczne oraz mailowe dla osób (seniorów, dorosłych i małoletnich)  potrzebujących pomocy psychologicznej związanej z aktualną sytuacją - zagrożeniem pandemicznym. Dyżur telefoniczny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00- 14:00 nr tel. 535032190; e-mail: fundacja@fundacjaego.pl

5. Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT - oferuje wsparcie ze strony wolontariuszy i specjalistów Stowarzyszenia. Pomoc w zakupach osobom starszym i z niepełnosprawnością. Zapewnia również pomoc prawną, psychologiczną i finansową, zwłaszcza osobom pokrzywdzonym. Zapisy telefoniczne 883 240 678

Fot. UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.36% 4.4778 4.5682
USD 0.50% 4.0679 4.1501
GBP 1.48% 5.0003 5.1013
CHF 0.21% 4.2345 4.3201
Dodaj nowe ogoszenie