10.06.2021

Suwalszczyzna. Trzy strzeżone kąpieliska, to w Krzywem z nową plażą i pomostem [wideo i zdjęcia]

Wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz oraz dyrektorzy OSiR w Suwałkach Waldemar Borysewicz i Wigierskiego Parku Narodowego Tomasz Huszcza, a także przedstawiciel PTTK podpisali porozumienie, dzięki któremu podczas najbliższych wakacji funkcjonować będą kąpieliska w Starym Folwarku nad jeziorem Wigry, w Krzywem nad jeziorem Czarne i w Suwałkach nad zalewem Arkadia.

- Jesteśmy gotowi do sezonu turystycznego, do przyjęcia gości w godnych warunkach - mówi wójt Zbigniew Mackiewicz. - Cieszę się, że dzięki współpracy z miastem Suwałki, Wigierskim Parkiem i PTTK po raz pierwszy będziemy mieli trzy bezpieczne kąpieliska, w tym dwa położone na terenie naszej gminy. 

Wypoczywający w Krzywem będą mogli korzystać z nowego pomostu, który kosztem ponad 180 tys. zł został zbudowany w grudniu ubiegłego roku. To jeden z efektów dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu realizowanego przez Wigierski Park Narodowy, ktorego partnerem była Gmina Suwałki.

- Wspólnie odpowiadamy za plażę w Krzywem - zauważył dyrektor Tomasz Huszcza. - Gmina Suwałki jest gospodarzem jeziora, a Wigierski Park Narodowy właścicielem terenu. - Pomost, z którego już zimą korzystali miłośnicy coraz popularniejszego morsowania, ale też wypożyczalnia sprzętu pływającego z punktem gastronomicznym, wiaty, boiska do siatkówki i piłki nożnej podniosły atrakcyjność tego miejsca. 

Teren plaży w Krzywem monitorują kamery, a bezpieczeństwa kapiących się strzec będą ratownicy, których koszty zatrudnienia pokryje suwalski OSiR.

- Trochę to historyczny dzień, bo od bardzo dawna nie zdarzyło się, że na przestrzeni 14 kilometrów będziemy mieli 3 miejsca zabezpieczone przez ratowników - przekonuje dyrektor Waldemar Borysewicz. - Bywały lata, że tyle kąpielisk funkcjonowało w całym województwie podlaskim. Ośrodek Sportu i Rekreacji mocno się zangażował w zapewnienie bezpieczeństwa. Dwóch naszych ratowników będzie pracowało na zalewem, dwóch w Krzywem i jeden w Starym Folwarku, gdzie koszty zatrudnienia drugiego ratownika pokryje gmina Suwałki. Wszyscy będą zaopatrzeni w niezbędne wyposażenie i sprzęt rataunkowy. Myślę, ze mieszkańcy Suwałk, gminy i turyści będą zadowoleni. Problemem nie zawsze są pieniądze, problemem jest znalezienie wystarczającej liczby ratowników. W samym Aquaparku pracuje ich 16.

Pozostaje mieć nadzieję, że dni będą słoneczne i miłośnicy pływania i plażowania skorzystają z kapielisk. To w Starym Folwarku należy do PTTK, które w zamian za pokrycie kosztów zatrudnienia ratowników zapewni posiadaczom Suwalskiej Karty Mieszkańca oraz mieszkańcom gminy Suwałki bezpłatne wejście na plażę.

W Starym Folwarku ratownicy będą obecni od 3 lipca do 29 sierpnia. Kąpielisko w Krzywem będzie funkcjonowało od 26 czerwca do 22 sierpnia, a w Suwałkach nad zalewem Arkadia od 1 lipca do 31 sierpnia.  

Tekst i fot. Wojciech Drażbaudostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.18.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4662 4.5564
USD 0.00% 3.6850 3.7594
GBP 0.00% 5.2026 5.3078
CHF 0.00% 4.0961 4.1789
17.06.2021

Sprzedam ponton

Dodaj nowe ogoszenie