26.10.2021

Szczoteczka manualna czy elektryczna? Oto jest pytanie!

Myjemy zęby średnio dwa razy dziennie po około 2 minuty. Czy ten czas inaczej odczuwają właściciel szczoteczek manualnych i elektrycznych? W końcu do wyczyszczenia mają tę samą powierzchnię.

Która ze szczoteczek czyści szkliwo dokładniej i na którą warto postawić?

W jaki sposób myjemy zęby?

Dentyści zalecają, by szczotkowanie trwało nie krócej niż 2 minuty. Myjemy zęby przynajmniej dwa razy dzienne: po śniadaniu i przed spaniem (w nocy ryzyko próchnicy wzrasta). Zaczynamy od czyszczenia zewnętrznych powierzchni zębów górnych i dolnych, potem wewnętrznych górnych i dolnych, a następnie powierzchni żujących. Nie zapominamy o czyszczeniu języka, na którym też gromadzą się bakterie wywołujące nieprzyjemny oddech. W przypadku szczoteczki manualnej należy wykonywać krótkie i łagodne pociągnięcia do tyłu i do przodu, zwracając szczególną uwagę na linię dziąseł, tył zębów oraz obszary przy plombach i innych uzupełnieniach. Użytkownicy szczoteczek elektrycznych muszą jedynie prowadzić główkę wzdłuż wszystkich obszarów. 

Tradycyjna i poczciwa szczoteczka manualna

Jest z nami od dawna, jeszcze zanim na rynek trafiły pierwsze produkty zasilane elektrycznie. W sklepach spotkamy się z ogromem wzorów i kolorów plastikowych rączek, a także rodzajem włókien (miękkie, średniotwarde, twarde) rozmieszczonych w przeróżnych układach na główce (która może być wyposażona w nakładkę do czyszczenia języka). Główka powinna być niewielka, by bez trudu umożliwiała dotarcie do zębów tylnych. Dla najmłodszych czekają szczoteczki z wizerunkami ich ulubionych postaci z bajek oraz filmów animowanych. Wszystko po to, by rutynowe mycie zębów było jak najprzyjemniejsze. Te najtańsze produkty kupimy już za 2-3 złote, jednak warto wybrać nieco droższy, w którym zastosowano zaawansowaną technologię projektu główki (może być stożkowa lub ustawiona pod kątem), układu i rodzaju włókien (np. wklęsłe o zaokrąglonych końcówkach) oraz konstrukcji rączki ze specjalnymi antypoślizgowymi nakładkami.

Szczoteczka elektryczna – idealna dla leniwych?

Tak, biorąc pod uwagę technikę szczotkowania, przy której całą pracę wykonuje za nas okrągła główka, która pulsując, rozbija płytkę nazębną i za pomocą ruchów rotacyjnych usuwają ją. Wybierając szczoteczkę elektryczną, warto wziąć pod uwagę swoje preferencje i dobrać je do rodzaju urządzenia, a także asortymentu końcówek wymiennych.

Najnowocześniejsze modele są wyposażone w timery, które odliczają czas potrzebny do dokładnego umycia zębów. To idealne rozwiązanie dla zabieganych lub roztargnionych. Z kolei dla zapominalskich, którzy mają problem z wymienieniem główki na czas, istnieją szczoteczki z włóknami, których kolory blakną z każdym użyciem, stając się zupełnie niewidoczne w momencie konieczności zamiany na nowe. Oprócz tego producenci oferują takie udogodnienia, jak różne tryby szczotkowania zębów wrażliwych, dokładnego oczyszczania, wybielania szkliwa, czyszczenia języka czy masowania dziąseł, technologie oscylacyjno-rotacyjną lub soniczną, a także czujniki nacisku zapobiegające zbyt dynamicznemu i mocnemu szczotkowaniu.

Najnowsze modele szczoteczek elektrycznych (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/categorys/538127/) oferują kompatybilność końcówek z rączkami, by znaleźć najlepszą wersję dla siebie. W przypadku mycia zębów z użyciem produktu zasilanego elektrycznie wystarczy prowadzić główkę wzdłuż wszystkich obszarów (a nie tak jak przy szczoteczce manualnej – wykonywać krótkie pociągnięcia. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup droższego modelu ze względu na wygodę i łatwość szczotkowania.

O tym warto pamiętać

W opiniach lekarzy stomatologów szczoteczka elektryczna jest w stanie dokładniej oczyścić powierzchnię szkliwa oraz przestrzenie międzyzębowe niż tradycyjna szczoteczka manualna. Jest także o wiele przyjemniejsza w użyciu ze względu na liczne udogodnienia techniczne. Warto jednak pamiętać, że nawet najdroższa szczoteczka nie zagwarantuje nam zdrowych i mocnych zębów, jeśli nie będziemy szczotkować ich w prawidłowy sposób. Obowiązkowe są także regularne (co pół roku) przeglądy u stomatologa.

 

 

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie