07.09.2022

Szpital Wojewódzki w Suwałkach i placówka w Olicie po unijnym projekcie. Na dializy w całej Europie

Wyremontowany i wyposażony w sprzęt Oddział Nefrologii ze Stacją Dializ oraz przeszkolony personel i uzbrojeni w wiedzę pacjenci – to główne efekty projektu “Bezpieczne dializy bez granic” realizowanego przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie na Litwie.

W środę, 7 września w suwalskim hotelu Loft miała miejsce konferencja finalizująca trwający 2 lata projekt, który został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Program Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska na lata 2014 – 2020.

- Wartość projektu to ponad 826 tysięcy euro z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 702 tys. euro - opowiada Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódkiego w Suwałkach. - Realizowaliśmy już dużo większe projekty. Niemniej udało się zrobić sporo, zwłaszcza, że nawiązane zostały dobre relacje między naszymi pacjentami.

Partnerzy projektu podjęli działania skierowane do osób dializowanych, które miały na celu propagowanie mobilności takich osób, pokazanie, że konieczność dializowania nie oznacza przywiązania tych osób do jednej stacji dializ i możliwość korzystania z tzw. „dializ gościnnych” zarówno w kraju, jak i na terenie Unii Europejskiej.

- Osoby dializowane bardzo często nie mają świadomości, że mogą podróżować zarówno po kraju, jak i po Europie. Wydaje im się, że są uwięzieni przy jednej stacji dializ. To nieprawda - mówi Valdemar Baranovskij, starszy inspektor ds. projektów unijnych Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. – Europeejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać z tak zwanych dializ gościnnych i my chcieliśmy tę wiedzę przekazać jak największej liczbie pacjentów dializowanych u nas w regionie. W tym celu zorganizowaliśmy obozy motywacyjne. Zaprosiliśmy do nas pacjentów dializowanych z Litwy, a nasi pacjenci pojechali na Litwę, gdzie zwiedzali, podziwiali zabytki, a jednocześnie zostali poddani dializie.

W suwalskiej stacji leczy się około stu pacjentów. Posiada ona 21 stanowisk dializacyjnych. W ramach projektu “Bezpieczne dializy bez granic” została ona zmodernizowana, tak jak cały oddział nefrologii. Szpital Wojewódzki doposażył go w sprzęt medyczny (laser holmowy, aparaty do hemodializy, fotele do dializ, USG, defibrylator, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, kardiomonitor, EKG, myjnię dezynfektor, itd.) meble medyczne i socjalne. Odbyły się specjalistyczne szkolenia medyczne w zakresie użytkowania lasera holmowego oraz USG w diagnostyce chorób układu moczowego. Personel suwalskiego szpitala uczestniczył również w szkoleniach zorganizowanych przez partnera z Litwy.

WD

Fot. Miłosz Kozakiewicz

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
29.05.2024

Inżynier Budowy

28.05.2024

praca

Dodaj nowe ogoszenie