26.03.2023

Teatr na Klepisku z Puńska z nagrodą festiwalu na Litwie [zdjęcia]

W Centrum Kultury w Šakiai odbyl się zainicjowany w 2006 roku przez Litewskie Narodowe Centrum Kultury i Litewski Związek Teatrów Amatorskich Festiwal „Niech żyje teatr”.

Była to już więc 18. edycja jednego z głównych wydarzeń, promujących rozwój litewskiej kultury teatru amatorskiego i zachowania regionalnych tradycji teatralnych.

- W festiwalu uczestniczy co roku kilkaset artystów amatorów, reżyserów i pedagogów teatralnych ze wszystkich regionów Litwy. Z tej okazji najbardziej kreatywni i najwybitniejsi twórcy teatru amatorskiego są prezentowani publiczności, otrzymują dyplomy, a laureaci otrzymują prestiżowe nagrody – statuetki „Niech żyje teatr”. To piękna tradycja doceniać najjaśniejsze dzieła teatrów amatorskich, ich twórców i jednocześnie obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru - czytamy w komunikacie prasowym organizatorów.

Tradycyjnie podczas obchodów wręczane są odznaczenia im. Kazimiery Kymantaitė, które zostały ustanowione przez publiczną organizację „Kultūros eksperimentai” (Eksperymenty Kulturalne) za krzewienie dramaturgii narodowej.

Wielki sukces odniósł zespół Teatru na Klepisku z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Wraz ze swoją reżyser, Jolantą Malinowską-Wiaktor otrzymał honorową nagrodę im. Kazimiery Kymantaitė za aktywną, wieloletnią działalność twórczą i krzewienie litewskiej dramaturgii narodowej.

- Niech ta nagroda będzie motorem napędowym przyszłych prac. Dziękuję artystom Tekle i Jugis Paransaviciai, Rūta Burdinaitė, Alicja Kraużlis, Daria Wiśniewska, Simona Zubowicz, Daiwa Grygutis, Aldutė Vaičiulytė, Irena Lila, Darius Vaina, Tomasz Żyliński, grupie Cik Del Justasa Bliūdžiusa za wspólne teatralne chwile - napisała reżyser i kierownik zespołu Jolanta Malinowska Wiaktor.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów!

Teatr na Klepisku przy DKL Puńsku istnieje od 1958 roku. Od 1990r. uczestniczy w festiwalach teatrów Krivūlė i innych festiwalach teatralnych w Puńsku i na Litwie. Wielokrotny laureat Festiwalu Teatrów Amatorskich „Krivlᄂ”. Od 2009 uczestniczy w Festiwalach Piosenki w Wilnie. Występował m.in. w Chicago i Toronto.

Wystawiane są sztuki autorów litewskich, a dominującym gatunkiem jest komedia.

WYG

Na fot: Migawki z Festiwalu w Šakiai z udziałem zespołu teatralnego z Puńska.

Fot: Jolanta Malinowska -Wiaktor

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie