08.10.2015

Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej - zmiany w suwalskim szpitalu psychiatrycznym na półme

Szkolenia dla personelu medycznego, transgraniczna wymiana doświadczeń na temat innowacyjnych form terapii dedykowanych osobom starszym, uruchomienie punktu konsultacyjnego dla rodzin pacjentów a przede wszystkim przygotowanie do rozbudowy placówki. W piątek, 9 października odbędzie się konferencja, na której władze suwalskiego szpitala psychiatrycznego podsumują dotychczasową realizację projektu Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej.

Konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów, środowiska medycznego oraz specjalistów z zagranicy, wspólnie z którymi realizowane jest to przedsięwzięcie, odbędzie się w sali konferencyjnej Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach, ul. Szpitalna 62. Początek o godzinie 10.00.

Podczas spotkania zostanie poruszone zagadnienie terapii aktywnej, form jej stosowania i znaczenia w leczeniu chorych. Ponadto, sporo miejsca zajmą kwestie finansowania projektów z Funduszy Norweskich oraz środków unijnych, po które mogą sięgać już wkrótce podmioty ochrony zdrowia. Przede wszystkim jednak, konferencja będzie okazją do zaprezentowania dotychczasowych rezultatów projektu TAPA, który to szpital psychiatryczny w Suwałkach realizuje wspólnie z partnerami z zagranicy – Białorusi, Litwy i Okręgu Kaliningradzkiego.

W ramach przedsięwzięcia finansowanego z Funduszy Norweskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, za blisko 12 mln złotych suwalski szpital przechodzi gruntowne zmiany, zarówno jeśli chodzi o jakość jak i o warunki, w których odbywa się leczenie.

Jak informuje dyrektor szpitala, Bożena Łapińska, dzięki temu w zdecydowany sposób poprawi się forma świadczonej opieki i leczenia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i psychogeriatrycznymi. 

- Dzięki współpracy ze specjalistami z zagranicy i wymianie doświadczeń na temat innowacyjnych form terapii opracowujemy nowe, aktywne sposoby leczenia. Problem psychogeriatrii dotyczy wszystkich społeczeństw. Również naszego. Dlatego stworzenie kompleksowego programu, uwzględniającego nowatorskie metody opieki psychiatrycznej dedykowane osobom starszym jest problemem tak pilnym i ważnym – zauważa.

Jej zdaniem, liczą się jednak nie tylko same „narzędzia” - czyli sposoby leczenia i pracy z osobami dotkniętymi zaburzeniami związanymi z podeszłym wiekiem, ale równie istotny jest poziom świadomości i wiedzy ich bliskich. Stąd właśnie pomysł uruchomienia specjalnego punktu konsultacyjnego dla rodzin pacjentów, który działa już od kilku miesięcy przy szpitalu.

W wyniku realizacji projektu szpital wzbogaci się o nowy sprzęt medyczny, zmodernizuje swoje wyposażenie a przede wszystkim zostanie rozbudowany. Remont rozpocznie się jeszcze w tym roku. W Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym, w którym obecnie znajduje się 40 łóżek przybędzie dzięki temu kolejnych 20. Jak podkreśla przedstawiciel placówki, inwestycja istotnie zwiększy możliwości i skalę leczenia chorych, których liczba co roku rośnie.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.04.2024

Hydraulik

14.04.2024

Serwis domowy.

13.04.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie