Trwają intensywne prace przy modernizacji niemal 12-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej DW 653 od Bakałarzewa do Olecka.
Drogowcy proszą o ostrożność, szczególnie w okresie turystycznym.
- Szanowni Kierowcy, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze w związku z prowadzonymi pracami drogowymi. W rejonie robót mogą występować utrudnienia, czasowe zwężenia jezdni oraz zmiany w organizacji ruchu. Jednocześnie przypominamy, że ze względu na okres turystyczny natężenie ruchu jest obecnie znacznie zwiększone. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz stosowanie się do oznakowania i poleceń służb kierujących ruchem - informuje i apeluje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Aktualne wahadła:
- DW 653 0+280 – 0+826 ciągłość do DP 4979N 0+096 str. prawa
- DP 1897N str prawa DW 653 2+230 – 3+000str prawa wraz z DP 6002N strona prawa
- dw 653 10+850 – 11+955 strona prawa
- Odcinek wyłączony z ruchu w kilometrażu - 0+840 – 2+24
Roboty trochę jeszcze potrwają, bowiem,co prawda, zaawansowanie czasowe inwestycji na 13 lipca br. wynosi 73% , to zaawansowanie rzeczowe -55%.
Prace rozpoczęły się 29 października 2024 roku. Zgodnie z umową powinny zakończyć się w październiku 2026 roku, ale pewnie termin realizacji inwestycji się przedłuży. Tegoroczna zima nie była łaskawa dla drogowców.
Wykonawcą jest UNIBEP S.A. Wartość robót remontowanego odcinka to ponad 118,5 mln zł. Projekt zostanie sfinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Inwestorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zakres robót:
- rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 653 z doprowadzeniem do parametrów drogi klasy G
- rozbudowa istniejących skrzyżowań z drogami innych kategorii, z budową odcinków dróg innych niż wojewódzka w celu zapewnienia połączeń z tymi drogami i zapewnienia dojazdów do nieruchomości
- rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 653 z drogą powiatową n
- budowa obwodnicy miejscowości Szczecinki
-budowa lub przebudowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,dzięki czemu m.in. mieszkańcy Malinówki i Bakałarzewa będą mogli dojechać rowerem bezpośrednio do Olecka.
-budowa lub przebudowa obiektów inżynierskich w ciągu drogi wojewódzkiej i w ciągu dróg krzyżujących się z nią
-budowa lub przebudowa systemu odwodnienia terenu, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy: rowy drogowe, kanalizację deszczową, separatory, zbiorniki infiltracyjno-chłonne i inne
-budowa lub przebudowa urządzeń ochrony środowiska, w szczególności: zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt, przepustów ekologicznych wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, zieleń i innych
-budowa lub przebudowa kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej: urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, urządzeń melioracyjnych i hydrologicznych i innych
-budowa kanału technologicznego
-rozbiórka obiektów budowlanych, elementów dróg, przepustów i innych
-budowa lub przebudowa oświetlenia drogowego
-budowa lub przebudowa organizacji ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego
-oczyszczenie i udrożnienie istniejących urządzeń melioracyjnych i odbiorników w zakresie zapewniającym skuteczne odprowadzenie wody z pasa drogowego
-wycinka drzew kolidujących z inwestycją
-wykonanie nasadzeń zastępczych w ilości wskazanej w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Obwodnica Gąsek
Jadący z Suwałk m.in. do Ełku przez Olecko lub odwrotnie, muszą wciąż jeszcze jechać przez ama miejscowość Gąski, z gęstą zabudową. Ma być wygodniej.
-Na budowie obwodnicy Gąsek nie zwalniamy tempa. Roboty prowadzone są na wielu frontach: od nawierzchni i odwodnienia, przez kanalizację deszczową, aż po obiekty inżynierskie. Zakres inwestycji obejmuje m.in. budowę jednojezdniowej drogi klasy GP z rondami na połączeniu obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 65, dróg dojazdowych do działek, a także ciągi piesze i pieszo-rowerowe – informuje GDDKiA Odział w Olsztynie.
Jak wyglądają prace na dzień 15.07.2026r. widać niżej na zdjęciach.
Wykonawcą robót jest PORR S.A. Umowę z wykonawcą podpisano18.05.2023 r. Wartość umowy 76 985 161,26 zł.
Zakończenie wszystkich prac przewidywane na 18.05.2027 r.
WYG
Źródło i fot: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie








