07.01.2021

Trwają szczepienia w Suwałkach, Augustowie i z problemami w Sejnach. Wracają planowe zabiegi

W Polsce wykonano do tej pory 160 359 szczepień przeciw COVID-19. Zainteresowanie szczepionkami jest różne. Od Nowego Roku zmniejszyła się liczba tak zwanych „łóżek covidowych”. Szpitale starają się uruchamiać zabiegi planowe.

W szpitalu w Sejnach do tej pory zaszczepiono 90 osób z tak zwanej „grupy zero”. Są to lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitala i aptekarze. Zgłosiło się 50 kolejnych chętnych, ale pojawił się problem.

- Nie możemy zamówić mniejszej partii szczepionek niż 90 sztuk. Musimy więc poczekać aż zbierze się te brakujące 40 osób. Zamówienia wysyłane są w czwartki, a więc grupa osób, które już się zgłosiły na szczepienie, musi poczekać co najmniej do najbliższego czwartku. Pytałem o możliwość przetransportowania nam mniejszej partii szczepionek, ale spotkałem się z odmową – mówi Waldemar Kwaterski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.

Jak mówi dyrektor W. Kwaterski, część osób nie chce się szczepić.

- To sprawa indywidualna. Trudno mi powiedzieć, z czego to wynika. Być może czekają na dalszy rozwój sytuacji. Jak dotąd nie słyszałem, aby te osoby, które już poddały się szczepieniu, skarżyły się na jakiekolwiek dolegliwości, powikłania – mówi.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w szpitalu w Augustowie. Tam zainteresowanie szczepionkami jest bardzo duże.

- Zaszczepiliśmy już w sumie 260 osób. To pracownicy szpitala, sanepidu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także pracownicy aptek i przychodni z terenu miasta i okolic – mówi lek. med. Monika Smolińska, koordynatorka szczepień w SP ZOZ w Augustowie.

- Dziś miała do nas dotrzeć kolejna dostawa szczepionek, ale niestety nie dotarła. Musimy jeszcze trochę poczekać. Na liście chętnych do szczepień mamy już około 140-150 osób. O szczepionki pyta wielu seniorów. Zgłaszają się do nas, dzwonią. Zainteresowanie jest naprawdę bardzo, bardzo duże, co nas ogromnie cieszy – dodaje.

W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach zaszczepiło się już około 280 osób. Na liście chętnych jest prawie 150 nazwisk.

- Uważam, że jest dobrze. Do tej liczby trzeba dodać 130 pracowników pocovidowych – mówi Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. L. Rydygiera w Suwałkach.

W grupie zero znajdują się również rodzice wcześniaków. W Białymstoku zaszczepiono już pierwsze trzy matki. W Suwałkach jak dotąd nie było takiej potrzeby.

W województwie podlaskim maleje liczba łóżek covidowych.

Jak informuje Podlaski Urząd Wojewódzki, od 1 stycznia zlikwidowano ich w sumie 135. Najwięcej – 40, w szpitalu w Grajewie. W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach zlikwidowano 10 miejsc dla chorych na covid.

- Będziemy powoli odblokowywać oddziały. Przesuwamy pacjentów. Właśnie „uwalniamy” urologię, potem będziemy zwalniać oddział nefrologiczny. Od poniedziałku wznawiamy planowe zabiegi i przyjęcia – mówi dyr. A. Szałanda.

W Suwałkach leży obecnie 41 chorych na Covid-19. W tym siedmioro pod respiratorami.

Ministerstwo zdrowia w raporcie dziennym opublikowanym 7 stycznia po 10.00 podaje informację o 12 054 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 186 osób. 148 z nich miało choroby współistniejące, w przypadku 38 Covid-19 był jedyną przyczyną śmierci.

W województwie podlaskim odnotowano 272 nowe przypadki zakażenia. Zmarło 6 osób. Wszystkie miały choroby współistniejące.

W powiecie sejneńskim nie odnotowano nowych zakażeń, ani zgonów. W powiecie augustowskim zakażeniu uległo siedem osób. Nikt nie zmarł z powodu koronawirusa. Natomiast w powiecie suwalskim odnotowano pięć nowych przypadków zakażenia. Zgonów nie było. W Suwałkach koronawirusem zakaziło się 12 osób. Zgonów nie było.

W ciągu doby wykonano ponad 46,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

 

 Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

6 stycznia testy wykazały zakażenie u 477 mieszkańców województwa podlaskiego. Zmarło 15 osób. Dwie z nich miały choroby współistniejące. W powiecie augustowskim zaraziło się 10 osób. Dwie osoby zmarły. Obie miały inne schorzenia. W powiecie sejneńskim przybyło osiem zakażeń. Bez zgonów. W powiecie suwalskim zakaziło się 10 osób. Jedna osoba zmarła. Miała choroby współistniejące. W Suwałkach przybyło 40 zakażeń. Zmarły dwie osoby z chorbami współistniejącymi.

Łącznie od początku wybuchu pandemii w Polsce zakażonych zostało 1 356 882 osób. Zmarło 30 241.

 

(just); Fot.pixabay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.02% 4.4872 4.5778
USD 0.55% 3.6932 3.7678
GBP 0.09% 5.0691 5.1715
CHF 0.13% 4.1691 4.2533
22.01.2021

doradca finansowy

Dodaj nowe ogoszenie