13.06.2024

Trzeba ostrzej w sprawie drogi ekspresowej Suwałki – Białystok. Sejmowy niedosyt

Parlamentarzyści z naszego regionu, ale też samorządowcy, przedsiębiorcy i fachowcy uczestniczyli w czwartkowym posiedzeniu podkomisji ds. transportu drogowego Sejmowej Komisji Infrastruktury. Pytali, co dalej z budową drogi ekspresowej Suwałki – Białystok.

- Ta droga to nasz wspólny cel  Trasa nie tylko poprawi jakość życia mieszkańców Suwalszczyzny, którzy codziennie muszą pokonywać tę drogę ze względów zawodowych czy zdrowotnych, ale także przysłuży się wzrostowi gospodarczemu – przekonuje poseł Jacek Niedźwiedzki z Koalicji Obywatelskiej.

- Wszyscy - posłowie (ponad podziałami politycznymi), samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa podlaskiego - domagaliśmy się jak najszybszej budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku Białystok - Augustów (węzeł Raczki) – relacjonuje poseł Jarosław Zieliński z PiS. - Niestety, mimo decyzji Rady Ministrów pod rządami Prawa i Sprawiedliwości z dnia 5 września 2023 roku o włączeniu tego odcinka do Planu Budowy Dróg Ekspresowych w Polsce do 2030 roku, urzędnicy (kto za nimi stoi?) wciąż piętrzą problemy blokujące tę inwestycję. Będziemy konsekwentnie podejmować dalsze kroki, by ta droga została wreszcie zbudowana – zapewnia.

- Od lat wraz z podlaskimi samorządami oraz przedsiębiorcami mówimy o tym, że budowa tej drogi jest niezwykle potrzebna dla naszego regionu. Od urzędników Ministerstwa Infrastruktury usłyszeliśmy, że musi zostać opracowana strategiczna ocena oddziaływania tej drogi na środowisko oraz to, że powstaje analiza ekspercka związana z budową dróg w naszym regionie. Ta ostatnia ma być gotowa jeszcze w tym roku – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
 
Droga ekspresowa S8 Białystok- Suwałki jest wpisana do krajowego planu budowy dróg, jednak wciąż przed urzędnikami konieczne prace koncepcyjne i projektowe.
 
- Kiedy ruszy budowa? Widać, że sprawa ponownie jest odwlekana w czasie. Wyszliśmy z tego spotkania z przeświadczeniem, że musimy ponownie "zaostrzyć" nasze działania w tej sprawie. Bez tego ta droga nigdy nie powstanie – podsumowuje wyniki spotkania Czesław Renkiewicz.

W Warszawie byli również m.in. burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Tomasz Klim, zastępca Prezydenta Białegostoku, a także Witold Karczewski i Tadeusz Topczewski - były dyrektor GDDKiA z Białegostoku.

 

Fot. UM Suwałki, Biuro Poselskie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie