05.04.2024

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnowie zaczną wakacje już w maju

W Szkole Podstawowej w Krasnowie, w gminie Sejny, ostatni dzwonek w tym roku szkolnym zabrzmi 18 maja.

To dobra wiadomość dla uczniów. Druga informacja jest taka, że już od zimy dzieci mają więcej zajęć tygodniowo, bo program nauczania musi zostać zrealizowany. Na taki plan zgodziło się kuratorium oświaty, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Powodem jest prowadzona od 2023 roku termomodernizacja budynku szkoły. Dopóki prace były prowadzone za zewnątrz, zajęcia szkolne odbywały się w normalny trybie.

Termomodernizacja szkoły

Na tę inwestycję dzieci, rodzice, nauczyciele czekali bardzo długo

Budynek jest dosyć stary, bo wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku, potem rozbudowywany. Termomodernizacja miała rozpocząć się już na przełomie 2017/2018 roku. Co i raz upominali się o to rodzice, nauczyciele. Pod koniec 2022 roku odbyło się w szkole spotkanie z władzami gminy, potem temat powracał na sesjach rady Gminy.

- Z własnych środków nie damy rady, bo już realizujemy duże inwestycje w szkole Poćkunach - wyjaśniał wówczas wójt. -  Dodatkowy problem w tym, że są w szkole mieszkania, co wykluczało dofinansowanie z funduszy unijnych. Pozostaje liczyć jeszcze na Polski Ład.

Pieniądze wreszcie się znalazły w 2023 roku. Gmina otrzymała dotację z Polskiego Ładu w wysokości  4,3 mln zł.  Przed kilkoma dniami  radni Sejmiku Wojewódzkiego dorzucili jeszcze 300 tys. zł.

Wykonawcę udało się gminie wyłonić dopiero za drugim razem.  Tuż przed Świętami Wielkanocnymi 2023 roku  wybrano Grupę Izoterm z Suwałk na wykonawcę termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Krasnowie wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. To była najniższa cenowo oferta spośród pięciu, jakie wpłynęły w II przetargu. Opiewała na 4,6 mln zł.

 

Kluczowa inwestycja

Termomodernizacja  budynku Szkoły Podstawowej w Krasnowie to kluczowa inwestycja, aby zapewnić placówce edukacyjnej sprawne i bezpieczne funkcjonowanie. W ramach kontraktu już w 2023 r. wykonano izolację fundamentów. Był to pierwszy krok do poprawy efektywności energetycznej budynku. Dzięki temu szkoła będzie zużywać mniej energii na ogrzewanie, co korzystnie wpłynie na środowisko i portfele. Wymieniono stolarkę okienną, która nie tylko poprawiła estetykę, ale również zwiększyła komfort termiczny wewnątrz szkoły, eliminując przeciąg i straty ciepła.

 Następnie ukończono modernizację dachu i ocieplano ściany budynku szkoły, aby uczniom i nauczycielom było tu po prostu dobrze i bezpiecznie.

- Wymiana pokrycia dachowego to nie tylko kwestia estetyki – to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort uczniów. W naszym klimacie, gdzie pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, odpowiednie zabezpieczenie dachu jest podstawą. Nie pozwolimy, by nieszczelny dach narażał zdrowie i dobre samopoczucie dzieci oraz personelu Szkoły Podstawowej w Krasnowie - komunikował wykonawca.

Z własną energią elektryczną

Długo oczekiwana termomodernizacja Szkoły Podstawowej Szkoły Podstawowej w Krasnowie to także modernizacja instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. Projekt rozszerzono bowiem o możliwość wytwarzanie z oze energii elektrycznej. To jak znalazł w dzisiejszych czasach, gdy prąd drożeje w oczach. Będą pompy ciepła, fotowoltaika – własny prąd i ogrzewanie.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana 30 września 2024 roku

WYG

Źródła: UG Sejny; Grupa Izoterm; Szkoła w Krasnowie

Fot: Grupa Izoterm

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie