13.02.2020

Uzdrowisko Gołdap zwycięzcą sondy „Zimowe atrakcje 2020”

Uzdrowisko Gołdap ze stokiem narciarskim Piękna Góra zostało niekwestionowanym zwycięzcą kolejnej sondy dla internautów „Zimowe atrakcje 2020”, zdobywając największą liczbę oddanych głosów. Sondę zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna.

Od 21 stycznia do 11 lutego 2020 roku, przez trzy tygodnie, można było oddawać głosy na ulubione i najlepsze zdaniem internautów atrakcje na zimę.

Drugie miejsce w kraju i pierwsze w woj. podlaskim zajęła firma SZOT z Augustowa za zimowe spływy kajakowe rzekami Puszczy Augustowskiej. Przedsiębiorstwo SZOT z Augustowa już od ponad 24 lat organizuje spływy, wycieczki i imprezy przez cały rok. Najbliższy spływ kajakowy odbędzie się z okazji Walentynek 15 lutego br.

Trzecie miejsce przypadło Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu za zimowe szlaki turystyczne.

O laureacie

Gołdap – to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko, prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, członek międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow. W Gołdapi jest najczystsze w Polsce powietrze, są borowiny, wody mineralne i lecznicze. Kuracjusze leczą tu schorzenia reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, układu nerwowego, układu trawienia.

W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem: Zdrój - pijalnia wód mineralnych i leczniczych, Mazurskie Tężnie Solankowe, promenada wzdłuż dzielnicy uzdrowiskowej i graniczne jezioro Gołdap.

Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. Zimą skorzystasz tu z oświetlonych narciarskich tras biegowych w sąsiedztwie Parku Zdrojowego oraz atrakcji Pięknej Góry ze sztucznie naśnieżanymi, oświetlonymi trasami zjazdowymi, kawiarnią obrotową na szczycie, koleją linowo-krzesełkową, wyciągami orczykowymi, torem saneczkowym i parkiem linowym. Głównymi tworzywami uzdrowiskowymi Gołdapi są błota borowinowe z rejonu Niedrzwicy oraz klimat nizinno-leśny, średnio bodźcowy, moderowany przez lasy otaczające okolicę.

Obecnie trwa budowa Zakładu Przyrodoleczniczego w Gołdapi

 Zakład Przyrodoleczniczy powstanie w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku. Budynek został zaprojektowany w architekturze nawiązującej do regionalnego stylu terenu Uzdrowiska. Poprzez zastosowanie materiałów takich jak drewno, szkło i kamień oraz wysokie dachy pokryte czerwoną dachówką, budynek wpasowuje się w otaczającą go infrastrukturę taką jak obiekt tężni, oraz pijalni wód. Będzie on podzielony na trzy strefy rehabilitacyjne. W pierwszej strefie znajdą się gabinety masażu, gabinety wykorzystujące w terapii niskie i wysokie temperatury oraz inhalatoria. Drugą strefę stanowić będą baseny rehabilitacyjne umożliwiające hydroterapię. Redukcję stresu będzie wspierać komora floatingowa umożliwiająca swobodne unoszenie się na wodzie. Ta nowatorska terapia stosowana jest również w leczeniu fobii, depresji i uzależnień. W trzeciej strefie znajdzie się nowoczesne SPA obejmujące sauny suchą i mokrą oraz grotę lodową i komorę infrared. Innym jej atutem będzie tepidadrium, czyli pomieszczenie o obniżonej wilgotności powietrza. Umożliwia ono podnoszenie odporności organizmu, rozgrzanie ciała przed zażywaniem kąpieli w saunie. Wszystkie strefy oraz ich pomieszczenia będą oczywiście wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Oczekujące na powrót rodziców dzieci będą mogły bawić się w wypełnionej kulkami salce szałowej. Miłośnicy wspinaczki będą mogli zmierzyć się z grawitacją na jednej z najwyższych w regionie ściance wspinaczkowej. Jej wysokość wyniesie 15 metrów i będzie ona przystosowana do nauki wspinania oraz rozgrywania zawodów wspinaczkowych. Głodni i spragnieni będą mogli się pożywić w punkcie gastronomicznym. W zakładzie przyrodoleczniczym pracę znajdzie 12 osób.

Za unijne pieniądze

Większość pieniędzy na inwestycję miasto pozyskało z funduszy unijnych. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano z marszałkiem województwa jeszcze pod koniec 2017 roku. Miasto uzyskało na ten cel 18 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Przetarg na budowę wygrała miejscowa firma, oferując wykonanie prac za niespełna 26,5 mln i dając 60- miesięczną gwarancję. Było dwóch oferentów. Druga oferta opiewała na 36 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do użytku w połowie 2020 roku.

 

WYG

Źródła: Polska Organizacja Turystyczna; Uzdrowisko Gołdap; UM Gołdap

Fot: POT; SZOT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Zatrudnie

08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie