03.03.2016

Uzupełniamy Senat. Takiej kampanii jeszcze nie mieliśmy

Podziemne złoża tytanu, amerykańskie bazy wojskowe i polityka historyczna. Wokół tych tematów kręciła się kampania przed wyborami uzupełniającymi do Senatu. Ospała na początku rywalizacja ożywiła się, gdy na Suwalszczyznę zawitali politycy znani z pierwszych stron gazet. Nie obyło się bez personalnych ataków i politycznych ustawek.

Ogólnopolskie media już na starcie orzekły, że w wyborach uzupełniających do Senatu faworytką będzie Anna Maria Anders z Prawa i Sprawiedliwości. Wyrokowano też, że to głosowanie okaże się pierwszą poważną oceną rządu Beaty Szydło.

- Gra toczy się nie o zwycięstwo, ale o jego rozmach. To nasz rejon. Dlatego liczymy nawet na trzy czwarte głosów - mówi jeden z lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Córkę legendarnego zwycięzcy bitwy pod Monte Cassino wsparła niemal cała ekipa rządząca. Zapomnianą do tej pory Suwalszczyznę w ciągu kilku tygodni odwiedzili prezes Jarosław Kaczyński,  premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki i kilku ważnych ministrów. Nad Wigrami obradował również klub parlamentarny PiS. W kuluarach podkreśla się jednak, że cała kampania bardziej niż kandydatce przydała się lokalnemu liderowi tej partii. Pozycja Jarosława Zielińskiego w województwie wydaje się już niezachwiana.

Sama Anna Maria Anders unikała publicznych debat. Jeżeli już się gdzieś pojawiała, to pod baczną obstawą partyjnych kolegów. Nie skorzystała z zaproszenia i jako jedyna nie wzięła udziału w debatach w Radiu 5 i TVP Białystok. Dłuższego wywiadu udzieliła łomżyńskiej telewizji Narew, i to pod czujną opieką posła Lecha Kołakowskiego, a dzień przed ciszą wyborczą całą audycję poświęcą jej Rozmowy Niedokończone w Radiu Maryja.

- Nie chcemy u nas spadochroniarzy. Ktoś, kto kilkanaście miesięcy temu przyjechał z Ameryki nie będzie uczył nas polityki - bulwersował się Mieczysław Bagiński, wspólny reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Były wojewoda łomżyński ma powody do rozżalenia, bo już czterokrotnie nieskutecznie ubiegał się o mandat senatora i zawsze przegrywał z kimś poza okręgu.

Ludowiec udowadniał też, że potrafi latać dronem. W we wsi Krzywe otwierał przejezdną od kilku miesięcy drogę do Sejn. Chwalił się również debiutem w satyrycznym Szkle Kontaktowym i przeszedł na „ty” z Grzegorzem Schetyną.

Choć 71-latek jest najstarszym z kandydatów, to właśnie on na finiszu przypuścił bezkompromisowy atak na kontrkandydatkę. W dystrybuowanej przez PSL broszce wytykano Annie Marii Anders ukraińskie pochodzenie matki i rumuńskie korzenie męża. Dość brutalnie wytknięto tam szczegóły jej relacji rodzinnych i wyśmiewano nieznajomość języka polskiego.

Ostatecznie i Bagiński ściągnął na siebie falę ogólnopolskiej krytyki. Po emisji antyimigracyjnego spotu wyborczego pojawiły się wezwania, aby PO i Nowoczesna cofnęły mu poparcie.

Niespodzianką i czarnym koniem głosowania w Suwałkach może okazać się Jerzy Ząbkiewicz, kandydat całkiem niezauważony przez konkurentów z PiS i PSL. Ekspert z dziedziny górnictwa swój program oparł na projekcie wydobycia olbrzymich złóż tytanu leżącego pod ziemią północnej Suwalszczyzny. Jego zdaniem to klucz do skoku cywilizacyjnego całego regionu.

- Złoża tytany warte są nawet osiem bilionów złotych i przy dzisiejszej technologi można je wydobywać bez niszczenie przyrody – podkreślał Ząbkiewicz.

Niedysponujący partyjnym budżetem społecznik odbył kilkanaście spotkań na trasie od Sejn po Zambrów. Wielu miejscowościach kojarzony będzie nie tyle dzięki tytanowi, a przez rozdawane na ulicach pączki.

Swoją szansę na promocję wykorzystał też Szczepan Barszczewski. Choć lider podlaskiego KORWiN-a początkowo swoją kampanię próbował prowadzić wyłącznie czasie białostockich konferencji prasowych, to z czasem ruszył w teren. Tam na spotkaniach wsparli go Janusz Korwin-Mikke, Przemysław Wipler oraz Jacek Wilk. Prawicowiec przyciągał do siebie bardzo młody elektorat. Pechowo dla niego wielu z jego sympatyków nie może jeszcze głosować.

Całkiem nieobecni w Suwałkach byli Sławomir Gromadzki i Andrzej Chmielewski. Pierwszy jako „Szary Obywatel” pisał listy do różnych instytucji domagając się przyśpieszenia dopłat rolniczych, niewykorzystania wojska w kampanii wyborczej oraz uszanowania dobrego imienia Lecha Wałęsy. W obronie ostatniego planował nawet protest przed warszawskim biurem PiS i toruńską siedzibą Radia Maryja. Na koniec oznajmił, że jego profil na portalu społecznościowym padł ofiarą hakerów.

Natomiast Andrzej Chmielewski na kilka godzin przed końcem rywalizacji postanowił w widoczny sposób rozpocząć i podsumować swoją kampanię. Ostatnia prosta przed ciszą wyborczą to jednak zły moment na pojawienie się w mediach, bo wraz z wybiciem północy polityka znika z pierwszych stron gazet i portali. Sylwetka lidera podlaskiej Samoobrony pojawi się więc w czasie kampanii, ale tylko na kilka godzin.

Nie tylko on postanowił pogrzać atmosferę na finiszu. Konferencje podsumowująca kampanie na piątek zaplanowali również Jerzy Ząbkiewicz i Jarosław Zieliński. O ile pierwszy urządza ją w kameralnym gronie, to drugi ściąga do Suwałk marszałka Sejmu, ministra spraw wewnętrznych i wiceministra sprawiedliwości. W spotkaniach, rzecz jasna, weźmie również udział Anna Maria Anders.

Wisienką na przedwyborczym torcie będzie wieczorne spotkanie w suwalski Aquaparku. Szyki zwierać będzie tam Komitet Obrony Demokracji. Działacze antyrządowego KOD-u nie popierają żadnego z kandydatów. Deklarują, że chcą zachęcić suwalczan do udziału w głosowaniu. Ma im w tym pomagać aktor Stanisław Tym.

(mkapu)

fot. facebook.com

udostępnij na fabebook
04.03.2016, 14:06:05

Bielec

Bazy USA i NATO w Polsce? W czyim interesie? USA!, bo suwalczanie nie chcą żyć w napromieniowanej ziemi.

04.03.2016, 14:06:04

antyandersowy

ale gwizdy były na spotkaniu pani Anders dziś w Suwałkach oburzenie ludzi sięgało zenitu

04.03.2016, 12:13:51

Janek z Suwałk

Panie Jerzy Ząbkiewicz jestem przekonany że program dla regionu który jest najlepszy bo ma perspektywę zatrudnienia dla wielu naszych mieszkańców jak również promocja naszego regionu pod względem przedsiębiorczości i turystyki.Okazuje się że jest to kierunek w bardzo ważny który wychodzi na przeciw wszelkim wyzwaniom na obecny czas. ŻYCZĘ POWODZENIA SPOTKAJMY SIĘ 6.03.2016r przy urnach wyborczych.

04.03.2016, 09:40:46

Miernik

Ta Kobita nadaje się tylko do przecinania wstążeczek i otwierania muzeów .Czemu Duda nie zatrudni jej w kancelarii na pokaz , takie nazwisko . Ile razy w życiu była ona w Łomży czy Suwałkach , co ona wie o problemach mieszkańców.Gada tylko o drogach jak każdy od 25 lat . Podobno się chwali , że zna 6 języków . Myślę że nie tak jak Polski.

03.03.2016, 22:45:23

eugeniusz

Głosujemy na wolnościowca p. Barszczewskiego! Hasła takie wolność gospodarcza, nie dla imigrantów islamskich na Podlasiu i w Polsce. Nikt nie chce tu islamskiej "kultury", zagrożenia dla kobiet i dzieci, demonstracji z hasłami allahu akbar, ani na ogól obozow koncentracyjnych z pasożytami. A rozwiązaniem dla smabej gospodarki regionu, dla biedy i bezrobocia nie jest polityka socjalna, tylko wolność gospodarcza. Dać ludziom wolność i wolne ręce dla stworzenia przedsiebiorstw - niskie podatki, likwidacja podatku dochodowego, walka z biurokracją i bedą miejsca pracy i bogatsze ludzie. To jest normalne , przyklad Ameryka z 19 wieku,Emiraty dziś. A kraje gdzie panuje socjalizm/eurosocjalizm mają zerowy, minusowy wzrost gospodarczy, pieniedzy im skończą. Dlatego powinno głosowac na prawice, na wolnosciowców, a nie na socjalne państwo opiekuńcze.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

Która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze?

Polska
Francja
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.04.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6386 4.7324
USD 0.00% 4.4079 4.4969
GBP 0.00% 5.4184 5.5278
CHF 0.00% 4.7007 4.7957
03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie