09.09.2021

Via Baltica. Na drodze A5 Kowno - Mariampol - Suwałki pojawią się ekrany informacyjne

W 2022 roku na głównej drodze państwowej A5 Kowno - Mariampol - Suwałki zostanie zainstalowanych 25 słupów zmiennej informacji (dalej - ZZI)).

To system kontroli prędkości i ostrzegania składający się z czujników pogodowych, które rejestrują stan nawierzchni drogi, temperaturę, siłę wiatru i inne parametry, a także element sprzętu do analizy ruchu, który oblicza natężenie ruchu w określonych lokalizacjach dróg.

Zgodnie z umową Litewska Dyrekcja Dróg zainstaluje je na odcinku drogi A5 Kowno – Mariampol – Budzisko od 1 do 58 km. Urządzenia poinformują kierowców o warunkach na drodze, dostosują ograniczenie prędkości oraz zgłoszą ewentualne przeszkody na drodze.

- Nie można już wyobrazić sobie nowoczesnej drogi bez nowoczesnych elektronicznych systemów informacyjnych, które pomagają kierowcom wybrać bezpieczną prędkość, przewidywać możliwe utrudnienia w ruchu i inne dynamicznie zmieniające się rzeczy- – mówi Remigijus Lipkevičius, dyrektor Litewskiego Zarządu Dróg. Według niego takie systemy pomogą nie tylko zapewnić bezpieczny ruch na drogach o dużym natężeniu ruchu, ale także skrócić czas podróży.

 ZZI działa jak ekrany wideo. Wyświetlają ograniczenia prędkości i ostrzegawcze znaki drogowe oraz dostarczają użytkownikom dróg informacje w czasie rzeczywistym o zmienionych warunkach jazdy. System zbiera dane z różnych czujników zainstalowanych na drodze i „decyduje”, który znak drogowy wyświetlić na ekranie. W ten sposób uczestnicy ruchu są na bieżąco informowani o aktualnych warunkach ruchu.

Na stronie internetowej Zarządu Dróg www.eismoinfo.lt system ostrzeże również uczestników ruchu drogowego o robotach drogowych, wypadkach drogowych lub innych przeszkodach. Po otrzymaniu informacji operator Działu Informacji będzie mógł ręcznie wprowadzić informacje na ekranie wideo oraz poinformować użytkowników dróg o zmianach.

Pierwszy taki system kontroli prędkości i ostrzegania został wprowadzony na Litwie w 2014 roku. na rondzie Jakai w Kłajpedzie. Do tej pory na Litwie zainstalowano 34 systemy kontroli prędkości i ostrzegania.

 

WYG

Źródło i fot: Dyrekcja Dróg RL

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Legia Warszawa

22.09.2021
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.22.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5554 4.6474
USD 0.00% 3.8875 3.9661
GBP 0.00% 5.3193 5.4267
CHF 0.00% 4.1829 4.2675
21.09.2021

Kanadyjka

Dodaj nowe ogoszenie