W sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbyła się Noc Bibliotek pod hasłem: „W 80 lat dookoła biblioteki".
Następnie autorka wystawy „Skrawki i ścinki" Urszula Łozińska opowiedziała o swojej twórczości. Wystawę nadal można podziwiać w Galerii „Na Schodach".
Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogli korzystać z licznych atrakcji. W Pracowni Digitalizacji prezentowana była wystawa o wsiach dawnej Suwalszczyzny pt. „Chłopi, ziemianie, ogrodnicy, luźniacy i rolnicy – życie wiejskie na obszarze dawnej Suwalszczyzny" – ekspozycja fotografii i artefaktów pochodzących z przełomu XIX i XX wieku oraz pokaz zdjęć ożywionych za pomocą AI. Wystawę można oglądać do końca lipca. Można było także obejrzeć archiwalny wywiad z Lechosławem Marszałkiem, twórcą kultowego Reksia.
„Reksiowe wypiekanki" to warsztaty podczas których dzieci (i dorośli) robili breloki z folii termokurczliwej z bohaterami kultowej bajki. Na przestrzeni całego budynku rozmieszczono kody QR do gry „Przygoda z Reksiem", a dzieci miały okazję zbudować ulicę Kościuszki, czyli dawną Petersburską z klocków LEGO.
Dużym powodzeniem cieszyła się również fotobuda Reksia, animacje poklatkowe, czyli tworzenie własnych przygód Reksia.
Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z Justyną Andrulewicz i Joanną Truchel, autorkami trylogii historycznej „Londyn–Dublin–Petersburg". Odbyło się ono o 17:30 i zgromadziło liczne grono czytelników zafascynowanych tematyką historii i strojów z epoki wiktoriańskiej. Pisarki podzieliły się sposobami pracy nad powieściami, inspiracjami oraz planami na przyszłość. Do końca czerwca w Bibliotece można kupić książki z serii „Londyn–Dublin–Petersburg".
Równolegle odbywało się „Czytanie na dywanie". Kolorowe chusty, bajkowa atmosfera i teatrzyk kamishibai sprawiły, że dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści.
O 19:00 w holu na parterze na uczestników czekała niespodzianka – słodki poczęstunek. Chwilę później, o 19:30, na II piętrze odbył się koncert zespołu „Samis" – zespołu wokalno-instrumentalnego.
Dla najmłodszych o tej samej porze w Pracowni Smykałka rozpoczął się film dla dzieci, którym zakończono tegoroczną Noc Bibliotek.
Źródło i fot. Biblioteka Publiczna w Suwałkach