29.04.2021

W grupach, w maseczkach, raczej na smutno. W piątek maturzyści zakończą rok szkolny

Będzie to już drugie takie pożegnanie. W reżimie sanitarnym, bez uroczystych apeli dla wszystkich klas - w piątek maturzyści w całym kraju zakończą rok szkolny 2020/2021 i tym samym naukę w szkole średniej.

Rozpoczynając naukę w średniej szkole na pewno nie spodziewali się, że będą ją kończyć w czasie pandemii. Bez studniówki, bez tradycyjnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, wycieczek, biwaków, bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami.

W Suwałkach w ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki (stan na 30.09.2020 r.), uczy się łącznie 759 uczniów. W ostatnich klasach liceów - 434 uczniów, a w  technikach - 325 uczniów. W piątek pójdą do swoich szkół odebrać świadectwa.

- Podzieliliśmy rozdanie świadectw na raty. Uczniowie klas trzecich będą przychodzić do szkoły w pięcioosobowych grupach, przez cały dzień od 8.00 do 15.00. Spotkają się z wychowawcami, otrzymają świadectwo ukończenia szkoły, podpiszą odbiór dokumentów, także tych, które składali podczas rekrutacji trzy lata temu – mówi Romuald Borkowski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

W tym roku II LO pożegna 125 absolwentów. Najlepsi otrzymają nagrody, dyplomy, będą mogli wpisać się do złotej księgi.

- Do złotej księgi mogą wpisywać się absolwenci, których średnia ocen na świadectwie ostatniej klasy wynosi minimum 5.0. W tym roku mamy 27 takich uczniów. Osobne gratulacje i wyróżnienia otrzymają też finaliści i laureaci olimpiad i konkursów przedmiotowych – dodaje R. Borkowski.

W III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi rozdanie świadectw zostanie podzielone na trzy godziny – co godzinę na sali gimnastycznej będzie odbywało się pożegnanie dwóch klas trzecich.

- Nie możemy pożegnać się z naszymi uczniami wydając im świadectwo przez okienko portierni. Pomimo, że mamy czas pandemii, chcemy zaakcentować ten wyjątkowy dzień. Uczniowie są bardzo zestresowani maturą. Właściwie łącznie z ubiegłym rokiem szkolnym stracili cały rok nauki stacjonarnej. Obawy są bardzo duże – mówi Alicja Węsierska-Kwiecień, dyrektor III LO w Suwałkach.

W I Liceum Ogólnokształcącym absolwenci klas trzecich będą przychodzić co godzinę na salę gimnastyczną. Tam wszystko będzie przebiegać podobnie jak w minionych latach, czyli zostanie wniesiony sztandar, odśpiewany hymn, uczniowie otrzymają świadectwa, najlepsi wpiszą się do złotej ksiegi, a rodzicom zostaną wręczone listy gratulacyjne. Wszystko oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

- W ubiegłym roku mieliśmy wiele obaw, jak maturzyści poradzą sobie na egzaminie, ale okazało się, że te wyniki były całkiem dobre. To nie są już małe dzieci. Uczniowie potrafią pracować samodzielnie. Właściwie od października, jeśli zdecydują się na studia, właśnie w taki sposób będą się uczyć. Na pewno nauczanie zdalne jest gorsze od stacjonarnego, ale nie demonizowałabym – mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I LO.

Zauważa, że po miesiącach nauczania zdalnego zmieniło się podejście wielu osób do nauki i nauczycieli.

- Część rodziców przekonała się, jak ciężka jest to praca. Ile wysiłku należy włożyć każdego dnia, aby opanować program nauczania, ile wart jest dobry nauczyciel, który wyjaśni, wytłumaczy, pomoże. Myślę, że po pandemii upadnie wreszcie wiele stereotypów dotyczących pracy nauczyciela - dodaje D. Jabłońska.

Tegoroczne egzaminy maturalne mają być łatwiejsze od egzaminów z poprzednich lat. Maturzyści nie będą musieli również zdawać egzaminów ustnych, chyba, że uczelnia, na którą się wybierają, tego wymaga.

Egzaminy maturalne będą odbywały się od  4 do 21 maja: część pisemna – od 4 do 20 maja, część ustna – od 19 do 21 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca.

 

Lista zmian na maturze 2021 według portalu otouczelnie.pl:

Matura 2021 z matematyki (poziom podstawowy)

 • zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów);

 • liczba zadań otwartych: 7 (w ubiegłych latach tych zadań było 9);

 • całkowita liczba punktów do zdobycia: 45 (5 punktów mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 punktów za zadania zamknięte i 17 punktów za zadania otwarte;

 • czas trwania egzaminu: 170 minut.

 

Matura 2021 z języka polskiego (poziom podstawowy)

 • zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej;

 • całkowita liczba punktów do zdobycia: 70, w tym:

część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 punktów (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach),

część 2: wypracowanie – 50 punktów;

 • trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego;jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych;

 • czas trwania egzaminu: 170 minut;

 • część ustna nieobowiązkowa.

 

Język obcy (poziom podstawowy)

 • 120 minut - czas trwania

 • 50 punktów - możliwe do uzyskania za rozwiązanie zadań (zadania zamknięte: 40 punktów, zadania otwate: 10 punktów)

 • A2+ - zakres środków językowych w wypowiedziach pisemnych (skala ESOKJ)

 • B1 - zakres rozumienia tekstów pisanych oraz rozumienia ze słuchu

 • część ustna nieobowiązkowa - mogą przystąpić osoby, którym wynik jest potrzebny przy rekrutacji do szkoły wyższej oraz do realizcji umów międzynarodowych

 • przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych - ograniczenia wymagań podstawy programowej oraz zakresu środków gramatycznych

 

Przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym

 • 150 - 180 minut - czas trwania

 • języki nowożytne - ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej

 • geografia - usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zaganienia, które są trudne do omówienia w formie online (np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, zróżnicowanie językowe ludności świata, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, charakterystyka reżimów rzecznych w Polsce).

 • 6 przedmiotów dodatkowych - maksymalna liczba przedmiotów na egzaminie, do której mogą przystąpić maturzyści

 • ​przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych

 

 

(just); Fot. Archiwum

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie