27.03.2023

W Sejnach obchodzono 160. rocznicę Powstania Styczniowego [zdjęcia]

Było ono największym polskim zrywem niepodległościowym. Również w naszym regionie oddziały powstańcze stoczyły wiele bitew. W piątek, 24 marca, pamięć Powstańców Styczniowych i wszystkich Polskich Bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny uczczono w Sejnach.

W wydarzeniu wzięła udział Wiesława Burnos, przedstawicielka zarządu województwa podlaskiego.

– Rzeczą ważną jest podtrzymywanie w społeczeństwie pamięci o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Stając do walki w Powstaniu Styczniowym, Polacy pokazali jak bardzo pragną chcą żyć w wolnym, niepodległym państwie. W czasach II Rzeczpospolitej, Powstańcy Styczniowi byli stawiani jak wzór patriotyzmu i otoczeni byli powszechnym szacunkiem. Dziedzictwo ich zrywu niepodległościowego było wzorem dla przyszłych pokoleń walczących o niepodległość Polski. Cieszę się, że dzisiaj w Sejnach został przypomniany ich bohaterski czyn – powiedziała Wiesława Burnos.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze w tamtejszym miejscu Pamięci Powstania Styczniowego w Sejnach przy ul. 1 Maja.

Głównym miejscem uroczystego wspomnienia Powstańców Styczniowych była siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i powitaniu gości, nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali osobom zasłużonym w krzewieniu w Sejnach wartości patriotycznych i narodowych.

Wśród nich aktywną grupę tworzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, którzy byli organizatorami dzisiejszego wydarzenia, w tym autorami wystawy „Powstanie Styczniowe – historia i teraźniejszość” i wykładu na tematy powstańcze.

W przedstawionym materiale przypomniano, że w całym okresie Powstania Styczniowego, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek, a w walkach wzięło udział ponad 200 tys. powstańców. W naszym regionie, w dniach – 6 i 7 lutego 1863 r., pod Siemiatyczami miała miejsce jedna z największych bitew Polaków z Moskalami w całym Powstaniu Styczniowym.

Następnie jednak, z uwagi na przygniatającą przewagę Rosjan, powstańcy musieli wycofać się do leśnych ostępów Puszczy – Knyszyńskiej i Augustowskiej. Stamtąd, jeszcze przez prawie 2 lata prowadzili bohaterską walkę o wolność Ojczyzny, mimo brutalnych represji ze strony carskich okupantów. Ich symbolem jest wzgórze przy Szosie Kruszewskiej, na trasie: Białystok-Choroszcz, o złowieszczej nazwie „Szubienica”. To tutaj, zostało powieszonych 11 powstańców styczniowych wziętych do niewoli przez rosyjskie wojska.

 

 

fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.06.2024

szukam pracy

12.06.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie