26.03.2018

W Suwałkach z prof. Janem Żarynem o „Roku Niepodległej” [zdjęcia]

O tym, że obecny rok obchodzimy nie tylko jako Rok Niepodległej, ale – uchwałą Sejmu RP – również jako Rok Konfederacji Barskiej, w Suwałkach na spotkaniu „Rok Niepodległej – środowiska szkolne na rzecz uczczenia stulecia odzyskania niepodległości” mówił prof. Jan Żaryn, senator RP, wybitny współczesny historyk.

Już na wstępnie swojego wystąpienia w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, prof. Żaryn zwrócił się do nauczycieli z apelem, aby uczyli nie tylko faktów i dat, ale przede wszystkim byli wychowawcami. Zarówno gośc spotkania, jak i otwierająca je Lidia Kłoczko, dyrektor CEN, mówili iż na współczesnych nauczycielach spoczywa ogromna odpowiedzialność za wychowanie patriotyczne! Kreśląc szeroką panoramę polskiego dochodzenia do wolności, po długim okresie niewoli, prof. Żaryn skupił się na kilku  bohaterach wybitnych Polakach m.in. ks. S. Staszicu, gen. J. Dowbor – Muśnickim, J. Piłsudskim czy R. Dmowskim, których „imiona miała Niepodległość”. 

Jarosław Słabiński, wicedyrektor CEN, zaprosił nauczycieli do udziału w wojewódzkim konkursie metodycznym „Rok Niepodległości”, polegającym na przygotowaniu scenariusza lekcji wychowawczej, uroczystości szkolnej lub projektu edukacyjnego poświęconego stuleciu Niepodległej (szczegóły na www.cen.suwalki.pl).

Swoimi doświadczeniami i planami podzielili się również inni uczestnicy konferencji. O obchodach Roku Niepodległej mówili Mirosława Wierzchowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiżajnach, Stanisław Mackiewicz ze Szkoły Podstawowej w Przebrodzie oraz Renata Kaczmarek, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.

 

Tekst i fot. Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie