17.10.2021

Wciąż nie wiadomo, czy przy SP nr 6 stanie pneumatyczna hala. Inwestycja z rekordowym poparciem

Jeżeli firma Panorama, która ma dostarczyć i zamontować halę, nic nie wskóra w swoim odwołaniu do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, samorząd Suwałk będzie miał nie lada problem.

Na tę inwestycję głosowała rekordowa w historii budżetu obywatelskiego liczba 6.664 suwalczan.

Zresztą, całe przeprowadzone jesienią 2019 głosowanie nad rozdysponowaniem środków z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r. było rekordowe. Uczestniczyło w nim 17.200 osób (dla porównania - w następnym roku tylko 8.600). W kategorii dużych projektów pneumatyczna hala wyprzedziła remont szatni pływalni SP 10, ale jako że do realizacji mogła zostać skierowana tylko jedna "szkolna inwestycja", wykonano tę, która zajęła 3. miejsce - parkingi i zatokę autobusowa przy ogródkach działkowych porzy ul. Wyszyńskiego.

Rekordowe poparcie dla zaincjowanego przez Szkołę Podstawowa nr 6 i Akademię Piłkarską Wigry Suwałki projektu "boiska pod balonem" nie dziwi. "Szóstka", do ktorej uczęszcza ok 700 uczniów, dysponuje tylko małą salą gimnastyczną. W stawianej na sztucznym boisku od października do kwietnia ogrzewanej, pneumatycznej hali lekcje wf miałyby jednocześnie trzy klasy.

Oprócz zajęć piłki nożnej, w ramach lekcji wychowania fizycznego można prowadzić zajęcia w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, siatkówka, badminton oraz gry i zabawy ruchowe.

Po lekcjach, w ogrzewanej hali, mogącej pomieścić 300 osób, mają trenować drużyny Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki, szkoła mogłaby ją komercyjnie wynajmować dla organizatorów spotkań czy lig amatorskich w różnych dyscyplinach. Zainteresowanie powinno być spore, bo hali pod balonem nie ma nie tylko w Suwałkach, ale w całym regionie.

O tym, jak bardzo w mieście potrzebny jest kolejny zadaszony obiekt sportowy niech świadczy choćby fakt, iż przez moment władze Suwałk na serio rozważały, czy w salę sportową nie przekształcić budynku pływalni SP 10.

Zwycięski projekt miał zostać zrealizowany w 2020 roku. Najpierw jednak, zaraz po wybuchu pandemii i ogłoszeniu lockdownu, obawiające się drastycznego spadku wpływów do miejskiej kasy władze Suwałk oglosiły, że będą realizować jedynie inwestycje, na które mają zewnętrzne dofinansowanie. 

Kiedy okazało się, że ustawa o samorządzie ani kolejne tarcze antykryzysowe nie dopuszczają możliwości rezygnacji z budżetu obywatelskiego, w maju ubr. został ogłoszony przetarg na "Zaprojektowanie z wybudowaniem hali pneumatycznej na boisku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach wraz z dostawą wyposażenia sportowego", z terminem wykonania do 30 listopada.

- Planowana hala pneumatyczna w okresie jesienno-zimowym będzie stanowić zadaszenie istniejącego w Szkole Podstawowej nr 6 boiska do piłki nożnej. Hala będzie montowana i demontowana każdego roku – informował Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk. - Przewidywany okres montażu hali to wrzesień/październik, a demontażu hali marzec/kwiecień. Dzięki ogrzewaniu hali będzie można korzystać z boiska przez cały rok.

W skład hali pneumatycznej wchodzić będą takie elementy jak: oświetlenie, system grzewczo-nadmuchowy – stały i awaryjny system podtrzymywania ciśnienia, system kotew. Wykonane też zostanie ogrodzenie i zadaszenie o konstrukcji stalowej nad zestawem grzewczym. Dla składowania elementów hali na terenie szkoły należy wykonać zamykaną wiatę o powierzchni ok. 30 m2.

Dopiero w listopadzie został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę. Okazało się, że kosztem 958 tys. zł inwestycję zrealizuje firma „Panorama Obiekty Sportowe”. Kolejny termin wykonania wyznaczono do 15 maja 2021 r. 

- Warunkiem realizacji inwestycji będzie uzyskanie przez Miasto Suwałki odstępstwa od przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych związanych z usytuowaniem hali i sąsiadującymi z nią dwoma budynkami mieszkalnymi przy ul. Waryńskiego - informował Urząd Miejski.

Bliskość wspomnianych, widocznych na wizualizacji, dwóch budynków z mieszkaniami komunalnymi przy Waryńskiego sprawia, że wykonawca do tej pory nie otrzymał zgody Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej.

- Jeżeli takiej zgody nie będzie, nie będziemy mogli wystąpić do ministerstwa i hala pneumatyczna nie powstanie w tym miejscu - mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej Łukasz Kurzyna.

Dopytywany później przez nas o to, czy hala pneumatyczna może zostać zamontowana na innym sztucznym boisku w mieście, zastępca prezydenta Suwałk powątpiewał w takie rozwiązanie. Określonego miejsca dotyczył bowiem zarówno projekt zgłoszony do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, jak i przetarg na wykonawcę. Nie wiadomo, czy radni nie musieliby zmieniać uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego, nakazującej realizację inwestycji w roku następującym po głosowaniu (w przypadku hali pneumatycznej na boisku SP 6 już był zrobiony wyjątek, dopuszczający wykonanie w 2021 r.).

Poza tym, na przykład sztuczne boisko przy SP 11 jest zlokalizowane blisko budynku szkoły, przy SP 10 - okolicznych garaży, a boiska przy SP 2 i SP 7 wymagają wymiany sztucznej nawierzchni.

Nie wiadomo, czy nadawałoby się boisko Orlik przy Szkole Podstawowej nr 9 przy Hamerszmita, jedynej w mieście, która w ogóle nie dysponuje salą sportową. 

- Wciąż mamy nadzieję na postawienie hali pneumatycznej na boisku przy Szkole Podstawowej nr 6 - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Na razie wiemy to, że firma „Panorama Obiekty Sportowe” odwołała się od decyzji komendanta wojewódzkiego do Komendy  Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Jeżeli odwołanie nie przyniesie skutku, będziemy wraz z radnymi zastanawiać się, co z tą inwestycją zrobić.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie