23.02.2021

Wielka pętla Wokół Wielkich Jezior. Pojedziemy tam rowerem

Powstanie ponad 300 kilometrów drogi rowerowej za ponad 80 mln zł. Właśnie startuje realizacja „ Mazurskiej Pętli Rowerowej”.

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano we wtorek, 23 lutego br. umowy z beneficjentami na dofinansowanie przedsięwzięcia. Umowy na dofinansowanie podpisali: marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz wicemarszałek Miron Sycz, beneficjenta, czyli Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, reprezentowali burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski i burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. Dofinansowanie przedsięwzięcia wyniesie 47mln zł.

Dwa etapy

Podzielone na dwa etapy przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie i uruchomienie trasy rowerowej przebiegającej wokół Wielkich Jezior Mazurskich na terenach, które wyróżniają się pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

Etap I przedsięwzięcia realizowany będzie w partnerstwie z pięcioma nadleśnictwami Lasów Państwowych oraz gminami, na których terenie jest zlokalizowana powstająca pętla. Natomiast podczas II etapu partnerami projektu będą: Województwo Warmińsko-Mazurskie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Olsztyn.

Rowerem wokół jezior po terenie 12 gmin

W ramach projektu powstaną lub zostaną zmodernizowane zarówno trasy o twardej nawierzchni, jak i drogi szutrowe, mosty, przepusty i kładka pieszo-rowerowa. Wydatki obu planowanych etapów, dotyczą łącznie ponad 300 km dróg, zlokalizowanych w granicach dwunastu mazurskich gmin: Węgorzewo, Pozezdrze, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, gm. Mrągowo i miasto Mrągowo, gm. Giżycko oraz miasto Giżycko, a także Ryn.

Wieże widokowe, miejsce obsługi rowerzystów, itp.

W związku z tym w ramach inwestycji przewidziano także wybudowanie wież widokowych oraz oznaczenie miejsc cennych przyrodniczo. Powstanie również oznakowany szlak turystyczny, który będzie wyposażony w tablice informacyjne. Nowoczesna trasa rowerowa obejmować będzie profesjonalne miejsca obsługi rowerzystów oraz inną niezbędną infrastrukturę. ułatwiającą zwiedzanie i poznawanie Krainy Wielkich Jezior z perspektywy ścieżki rowerowej.

Prace ruszą jeszcze w br., a zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2023.

- To unikatowy na skalę międzynarodową projekt, bo łączy atrakcje szlaku rowerowego i wodnego - komentuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Patrząc na poziom zaangażowania tak wielu jednostek, jestem przekonany, że Mazurska Pętla Rowerowa stanie się kolejną wielką marką regionu.

W realizację projektu zaangażowanych jest niemal 30 podmiotów, w tym m.in. samorządy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, GDDKiA czy też nadleśnictwa z krainy WJM. Przewodnią rolę pełni zaś Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, z którym samorząd województwa współpracuje na innych płaszczyznach.

- To działanie jest niejako częścią wielkiego projektu modernizacji Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który zarząd województwa wspiera niebagatelną sumą 400 mln zł z funduszy unijnych - wyjaśnia marszałek Gustaw Marek Brzezin. - To kolejna w krótkim czasie odsłona polityki proinwestycyjnej samorządu województwa, która ma na celu ochronić gospodarkę regionu przed koronakryzysem. Dzięki takim działaniom pieniądze pozostają w stałym obiegu.  Budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej doskonale wpisuje się w pozostałe strategiczne inwestycje samorządu województwa na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak budowa i modernizacja śluz, udrożnienie szlaków wodnych, czy umocnienie kanałów żeglugowych. Wszystko po to, aby potencjał mazurskich jezior i terenów wokół nich został wykorzystany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Łącznie na obszar Wielkich Jezior Mazurskich tylko w ostatnich latach trafiło dofinansowanie unijne w wysokości ponad 300 mln zł, co pozwoliło uruchomić projekty o wartości blisko 460 mln zł – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.

 

Źródło i fot: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.08.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5133 4.6045
USD 0.00% 3.7492 3.8250
GBP 0.00% 5.2405 5.3463
CHF 0.00% 4.0567 4.1387
08.03.2021

Tokarz-Frezer

Dodaj nowe ogoszenie