27.07.2022

Wigry Suwałki – KKS Kalisz 0:4. Wynik spodziewany, nadspodziewanie dobra atmosfera [wideo i zdjęcia]

W Suwałkach nie doszło do sensacji. Młoda, budowana do gry w IV lidze drużyna Wigier w rundzie wstępnej Pucharu Polski wysoko przegrała z drugoligowym KKS-em Kalisz.

Nie wiadomo, kiedy znów zobaczymy Biało-Niebieskich na poziomie centralnym pucharowych rozgrywek. W następnych edycjach, żeby w nich wystąpić, muszą sięgnąć po Puchar Polski na szczeblu województwa – Podlaskiego ZPN lub wrócić co najmniej do 2. Ligi.

W wyjściowym składzie gospodarzy zobaczyliśmy 6 wychowankow, na czele z 18-letnim kapitanem Marcelem Mazalewskim. Oprócz niego w zespole wystąpiło po czterech 20- i 21-latków, jeden 22-latek i jedyny urodzony w poprzednim wieku, 28-letni Radosław Gulbierz.

- Wiedzieliśmy, ze przyjdzie nam się zmierzyć z drużyną, w której grają młodzi chłopcy, ale wiedzieliśmy też, ze nie wolno nam ich zlekceważyć  – mówi Bartosz Tarachulski, trener KKS-u Kalisz. – Przyjechaliśmy po to, by przejść do następnej rundy i od początku robiliśmy wszystko, żeby było widać różnicę klas. Cieszymy się z awansu, a Wigrom życzymy szybkiego powrotu do 2. Ligi.

Szybsi o jedno tempo, silniejsi fizycznie i lepiej zorganizowani piłkarze ekipy z Kalisza szybko zepchnęli miejscowych na własną połowę. Większość sytuacji tworzył  po lewej stronie Karol Smajdor, który najpierw ogrywał bez litości Piotra Lipińskiego, a po zmianie stron opór stawiał mu już Mateusz Ruszczyk. Większośc piłek kierowanych było w pole karne do Jakuba Wilczyńskiego, a spoza 16-tki strzeleckich sił raz po raz próbował Michał Borecki.

Przyjezdni objęli prowadzenie w 3 minucie, kiedy Bartosz Gęsior wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i wpakował piłkę głową do bramki Wigier. Nie minęło pół godziny, a było już 0:3. Z rzutu karnego, chociaż Piotr Słowikowski  wyczuł jego intencje, strzałem w prawy róg nie podwyższył Mateusz Gawlik, kapitan KKS-u, a chwilę potem kapitalnym uderzeniem w samo okienko z 25 metrów popisał się Michał Borecki. Piłka efektownie odbiła się od poprzeczki i spadła za linie bramkową.

Do przerwy Wigry odpowiedziały tylko dwoma groźniejszymi akcjami. Sebastian Zackiewicz wypuścił w uliczkę Dawida Kalinowskiego, ale szybszy w tej akcji był bramkarz kaliszan. Po rzucie wolnym i dośrodkowaniu pierwszy i jedyny celny strzał oddał głową Sebastian Zackiewicz, ale piłkę spokojnie wyłapał Mateusz Górski.

W przerwie Bartosz Tarachulski dokonał trzech zmian i przewaga gości nie była już tak miażdżąca. W dalszym ciągu jednak najlepszym w szeregach gospodarzy był 20-letni bramkarz Piotr Słowikowski. W drugiej części przynajmniej pięciokrotnie uratował swój zespół przed utrata gola, a do siatki sięgnął tylko raz, kiedy głową po koźle piłkę posłał do niej niepilnowany Jakub Wilczyński.

Trenerowi Wigier Kamilowi Laurynowi mocno zależało na chociaż honorowym golu. Na boisko posłał najstarszych w kadrze wychowanków: 31-letniego Adama Pomiana, trenera przygotowania fizycznego który po długiej przerwie postanowił wznowić karierę oraz 32-letniego Wojciecha Mickiewicza, ostatnio grającego w klasie okręgowej w barwach Pomorzanki Sejny. Rutyniarze nie mieli okazji zagrozić bramce gości. Bliski szczęścia był tylko Mateusz Ruszczyk, którego strzał w długi róg zza linii pola karnego z najwyższym trudem obronił Mateusz Górski.

- Próbowaliśmy przeciwstawić się faworytom, ale przekonaliśmy się, jak dużo pracy przed nami – mówi Kamil Lauryn. – Jestem jednak zadowolony z fragmentów gry, to dobry prognostyk przed czekającym nas za 10 dni meczem IV ligi. Dzisiaj rywalizowaliśmy z drugoligowcem, dzięki któremu kibice zobaczyli dobre widowisko. Dziękujemy fanom za wspaniały doping.

Stara, odkryta trybuna ze względów oszczędnościowych będzie w tym sezonie zamknięta. Kibice z „młyna” przenieśli się pod dach i ich doping stał się donośniejszy. Stworzona przez fanów atmosfera udzieliła się całej około 700-osobowej publiczności.

Runda wstępna Pucharu Polski 2022/2023

Wigry Suwałki - KKS Kalisz 0:4 (0:3)

Bramki: 0:1 - Bartosz Gęsior 3, 0:2 - Mateusz Gawlik 26-karny, 0:3 - Michał Borecki 29, 0:4 Jakub Wilczyński 67

Żółte kartki: Wojciech Milewski – Jakub Głaz, Wiktor Smoliński. Sędziował: Mateusz Jenda (Warszawa). Widzow: 700.

Wigry: Piotr Słowikowski - Łukasz Trąbka,  Filip Kozłowski, Marcel Mazalewski, . Radosław Gulbierz, Wojciech Milewski (80 Gabriel Romatowski), Piotr Lipiński (46 Mateusz Ruszczyk), Łukasz Kubrak (71 Wojciech Łada), Sebastian Zackiewicz (71 Wojciech Mickiewicz), Dawid Kalinowski (71 Adam Pomian), Marcin Fiedorowicz.

KKS: Mateusz Górski -  Jakub Głaz, Bartosz Gęsior, Mateusz Gawlik, Wiktor Smoliński (46 Kasjan Lipkowski), Karol Smajdor (80 Filip Kendzia), Nikodem Zawistowski (46 Patryk Soboczyński), Mateusz Wysokiński (65 Daniel Kamiński),  Michał Borecki (46 Wiktor Staszak), Kamil Koczy,  Jakub Wilczyński