12.12.2020

Wigry Suwałki – Olimpia Grudziądz 1:1. Obustronne rozczarowanie [wideo, gole, opinie]

W 18. kolejce 2 Ligi piłkarze suwalskich Wigier zremisowali z czerwoną latarnią tabeli 1:1 i po zwycięstwie Chojniczanki Chojnice z Lechem II Poznań 3:0, spadli na 4. pozycję w tabeli.

Wciąż nie wiadomo, czy był to ostatni mecz jesieni w Suwałkach, bowiem dopiero w poniedziałek Polski Związek Piłki Nożnej, do którego Górnik Polkowice wystąpił o ukaranie suwalskiego klubu walkowerem, podejmie decyzję w sprawie nowego terminu zaległego spotkania Wigier z Polkowicami.

W tę sobotę, mimo obfitych opadów śniegu na dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem arbitra, murawa na stadionie w Suwałkach, dzieki włączeniu systemu podgrzewania kilka dni wcześniej, była przygotowana w stu procentach. Tyle również mieli z siebie dać w tym starciu piłkarze Wigier Suwałki i tak było. Tylko świetna postawa w bramce gości Nikodema Sujeckiego przeszkodziła gospodarzom w zdobyciu kompletu punktów.

Biało – Niebiescy z determinacją od pierwszych minut ruszyli do ataku, by jak najszybciej otworzyć wynik tego spotkania. W 4 minucie pierwsze dośrodkowane w pole karne Olimpii posłał Daniel Liszka i piłkę po strzale głową przeniósł nad bramką Kamil Adamek. Chwilę później, po zablokowanym uderzeniu Patryka Czułowskiego, w polu karnym padł Paweł Gierach, ale arbiter odgwizdał faul w drugą stronę.

W 11 minucie po rzucie wolnym dla Wigier, bezpośrednio na bramkę uderzył Bartłomiej Babiarz. Strzał był celny, ale zbyt lekki by zaskoczyć młodego, 17-letniego golkipera gości.

W 13 i 15 minucie znów do strzału głową doszedł Kamil Adamek, jednak najpierw piłkę po koźle pewnie wyłapał Nikodem Sujecki, a po tym drugim uderzeniu futbolówka minęła lewy słupek bramki.

Napór Wigier Suwałki nie ustawał, a goście z Grudziądza cierpliwie i skutecznie wywiązywali się z założeń defensywnych. Gracze Olimpii, po zwolnieniu w ubieglym tygodniu trenera Pawła Crettiego przeszli na grę z kontry, we własnym polu karnym „postawili autobus” i na własne życzenie spowodowali, że to spotkanie miało jednostronny przebieg.

W 36 minucie z lewej strony huknął Patryk Czułowski i znów niewiele zabrakło, aby piłka wpadła do bramki. Chwilę później po strzale z 30 metrów autorstwa Josipa Soljicia, futbolówka przeleciała obok słupka.

Jeszcze przed przerwą Bartłomiej Babiarz płaskim strzałem zmusił bramkarza gości do interwencji i kilka sekund później z atakiem urwali się goście. Strzał Davida Andronica również okazał się być niegroźny.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Podopieczni Dawida Szulczka wciąż utrzymywali się przy piłce, szukając swoich szans w rozmontowaniu defensywy Olimpii Grudziądz. W 55 minucie po dalekim zagraniu w pole karne przez Martina Dobrotkę, piłkę opanował Patryk Czułowski, ale przed oddaniem strzału przechwycił ją Nikodem Sujecki.

W 66 minucie w środku boiska stracił piłkę Paweł Gierach, akcję gości napędził Mikołaj Gabor, odważył się na uderzenie, ale trafił w Josipa Soljicia. Serię dośrodkowań w pole karne pewnie oddalali Biało-Niebiescy.

Wigry, w odpowiedzi, stworzyły najlepszą okazję w tym spotkaniu. Bartłomiej Babiarz dośrodkował piłkę na 5. metr, tam głową uderzył Cezary Sauczek i znów na drodze do siatki stanął bramkarz Olimpii – Nikodem Sujecki.

W 78 minucie z dystansu potężnie uderzył Adrian Karankiewicz, ale piłka przeleciała nad bramką. Warto również dodać, że dla kapitana suwalskiego zespołu był to jubileuszowy, 200. mecz w barwach Wigier Suwałki.

Po wznowieniu gry z autu przez graczy Olimpii, goście szybko znaleźli się z piłką w polu karnym Wigier, wślizgiem spod nóg Mikołaja Gabora próbował wybić piłkę Martin Dobrotka i arbiter uznał, że w tej sytuacji faulował rywala, wskazałna 11. metr. Rzut karny, mimo dobrego wyczucia Hieronima Zocha wykorzystał Jose Embalo i Olimpia niezasłużenie i niespodziewanie zresztą prowadziła 1:0.

Wigry w ostatnich minutach na wiwat ruszyły do ataku, by zdobyć przynajmniej jeden punkt. Gospodarze, jak przez większość spotkania, grali pod polem karnym gości, ale brakowało pomysłu na sforsowanie defensywy rywali.

W 87 minucie dalekie zagranie w szesnastkę gości posłał Adrian Karankiewicz, piłkę głową strącił Kamil Adamek i do strzału doszedł Kacper Wełniak. Wracający po kontuzji do pełni sił napastnik Wigier huknął ile sił i na tyle precyzyjnie, że piłka w końcu znalazła drogę do siatki rywali - 1:1.

Wigry uratowały jeden punkt, ale straciły dwa w starciu z outsiderem tabeli, mimo zaprezentowały lepszy, ofensywny futbol. Z kolei goście broniąc się w tym spotkaniu i prowadząc od 80 minuty pozwolili wyszarpać sobie komplet oczek, który z pewnością ułatwiłyby w rundzie wiosennej walkę o utrzymanie. Jednostronne spotkanie, ale podzial punktów i dwóch rannych – tak można w skrócie opisać to, co działo się w starciu z Olimpią Grudziądz.

Swoje spotkanie wygrał lider z Polkowic, który na wyjeździe pokonał 2:0 Bytovią Bytów i strata Wigier do ekipy Górnika wynosi już 5 punktów. Wicelider, GKS Katowice w niedzielę wygrał na wyjeździe ze Stalą Rzeszów i ma tyle samo punktów, co lider.

Adrian Milewski

Wigry Suwałki - Olimpia Grudziądz 1 : 1 (0:0)

Gole: 0:1 - José Embaló 80 (z karnego), 1:1 - Kacper Wełniak 87

Żółte kartki: Adrian Karankiewicz, Martin Dobrotka - David Andronic, Nikodem Sujecki, Damian Ciechanowski

Wigry:  Hieronim Zoch - Paweł Gierach (78 Kacper Wełniak),  Martin Dobrotka,  Adrian Piekarski, Adrian Karankiewicz, Daniel Liszka , Denis Gojko, Bartłomiej Babiarz, Josip Šoljić, Patryk Czułowski (66 Cezary Sauczek), Kamil Adamek.

Olimpia: Nikodem Sujecki - Damian Ciechanowski, Caique, Kacper Pietrzyk, Bartosz Widejko - Omid Popalzay, David Andronic (60. Michał Graczyk), Grzegorz Gulczyński, Kacper Janiak (74. Piotr Janczukowicz), Adrian Kwiatkowski (60. Mikołaj Gabor) - José Embaló (89. Oskar Kalenik).

Sędziował: Karol Aluszyk (Toruń)

Pozostałe wyniki i pary 18. kolejki:

Sobota, 12.12.

Garbarnia Kraków - Błękitni Stargard 3 : 0 (1:0)

Gole: Jakub Bąk 33 (z karnego), Szymon Pająk 75, Daniel Morys 90+2

W 57 min. Jakub Bąk (Garbarnia) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Grzegorz Marszalik - Aleksander Theus, Krystian Kujawa, Dawid Polkowski

Motor Lublin - Pogoń Siedlce 3 : 3 (1:0)

Gole: Tomasz Swędrowski 25, Sławomir Duda 52, Daniel Świderski 64 – Miłosz Przybecki 70 i 78, Ishmael Baidoo 73,

Żółte kartki: Marcin Michota, Rafał Grodzicki – Piotr Marciniec, Dawid Noiszewski, Piotr Pierzchała

Chojniczanka Chojnice - Lech II Poznań 3 : 0 (2:0)

Gole: Robert Ziętarski 39, Tomasz Mikołajczak 45+1, Kamil Orlik 75

Żółte kartki: Krystian Wachowiak, Marcin Grolik, Paweł Czajkowski - Adrian Ratajczyk, Artur Marciniak, Antoni Kozubal, Krystian Palacz

Bytovia Bytów - Górnik Polkowice 0 : 2 (0:1)

Gole: Eryk Sobków 19 (z karnego), Dominik Radziemski 90

Żółte kartki: Haris Memić, Filip Dymerski, Deleu, Matheus Camargo – Mariusz Szuszkiewicz, Mateusz Piątkowski, Filip Baranowski

Śląsk II Wrocław - Olimpia Elbląg 1 : 0 (1:0)

Gol: Piotr Samiec-Talar 32

Żółte kartki: Igor Maruszak - Oskar Kordykiewicz

Sokół Ostróda - Hutnik Kraków 3 : 0 (2:0)

Gol: Daniel Łuczak 12, Paweł Brzuzy 45+1, Dawid Wolny 74

Żółte kartki: Paweł Brzuzy, Michał Zimmer, Wojciech Kalinowski - Mateusz Ozimek, Sebastian Olszewski, Kamil Sobala, Abdallah Hafez, Przemysław Antoniak

Niedziela, 13.12.

Stal Rzeszów - GKS Katowice  0 : 1 (0:0)

Gol: Filip Kozłowski 52

Żółte kartki: Jarosław Fojut x 2, Sławomir Szeliga, Wojciech Reiman, Piotr Głowacki  – Adrian Błąd

Czerwona kartka (za 2 zółte): Jarosław Fojut (Sokół 24 min.)

KKS 1925 Kalisz - Znicz Pruszków  1 : 0 (1:0)

Gol: Robert Tunkiewicz 27

Żółte kartki: Tomasz Hołota, Daniel Kamiński, Michał Borecki, Robert Tunkiewicz, Mateusz Mączyński, Nikodem Zawistowski, Jakub Chojnowski – Mariusz Gabrych, Paweł Tarnowski

21:42

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

10 goli – Piotr Giel (Bytovia Bytów),  Dawid Wolny (Sokół Ostróda),

9 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg),

8 goli – Kamil Adamek (Wigry) Suwałki), Hubert Sobol (Lech II Poznań),

7 goli – Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Daniel Świderski (Motor Lublin)

6 goli – Adrian Błąd (GKS Katowice), Bartosz Brodziński (Pogoń Siedlce), Filip Kozłowski (GKS Katowice), Maciej Machalski (Znicz Pruszków), Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków),