08.03.2020

Wigry Suwałki – Olimpia Grudziądz 1:2. Tylko współczuć [wideo i zdjęcia]

Na zapleczu ekstraklasy padają zdumiewające wyniki. Drużyny, które wysoko wygrały tydzień temu, teraz poniosły klęski. Tylko Wigry przegrały i przed tygodniem i teraz, u siebie, w meczu który musiały wygrać.

- Tylko my się nie wpisujemy w ten rollercoaster – przyznaje Paweł Cretti, trener suwalskiego zespołu. – Znowu przegraliśmy i teraz jest moment sprawdzający dla wszystkich. Nie możemy wyciągać pochopnych wniosków i iść za emocjami. Musimy z wiarą pracować i walczyć o zwycięstwa.

O zwycięstwie Wigier mogła przesądzić dwójka wprowadzonych po przerwie zawodników.  W 77 minucie, przy stanie 1:1, Denis Gojko z prawej strony idealnie wyłożył piłkę Michałowi Żebrakowskiemu, który mając przed sobą cała bramkę strzelił w nogi rozpaczliwie interweniującego Łukasza Sapeli.

Niewykorzystana 200-procentowa sytuacja zemściła się już cztery minuty później. Goście wyszli z kontrą, zagrali od swojej lewej strony po obwodzie, zza 16 metrów  przymierzył Sebastian Kamiński, któryś z naszych pomocników trącił jeszcze piłkę i wpadła ona do siatki obok zdezorientowanego Jana Balawejdera, który zastąpił między słupkami Dominika Kąkolewskiego.

W 84 minucie Wigry powinny były wyrównać, ale po dograniu Denisa Gojki, Michał Żebrakowski z 6 metrów huknął nad poprzeczką. Napastnik Wigier tak się zagotował, że minutę później, po niemal bliźniaczej akcji źle przyjął piłkę, a potem zbyt długo zwlekał z podaniem do niepilnowanego w polu karnym Martina Adamca.

Po ostatnim gwizdku sędziego, Michał Żebrakowski zasłaniał oczy dłońmi i koszulką. Płaczącego kolegę pocieszali koledzy i szkoleniowiec.

- Nie możemy robić  z niego kozła ofiarnego – przekonuje Paweł Cretti. – Wierzę w tego chłopaka. W szatni powtarzałem mu, że wierze, iż będziemy cieszyć się z utrzymania po jego golach.

Trener Wigier podbudowywał morale zawodników mówiąc, że uniosą ciężar, jaki w tej trudnej sytuacji spoczął na ich barkach.

Przykładem dla zawodników suwalskiego zespołu może być Olimpia, która tydzień temu przegrał u siebie ze Stalą Mielec 0:5, a na Zarzeczu wykonała taniec zwycięstwa.

- Cieszę się, że mój zespół się nie załamał i w Suwałkach w pierwszej połowie prezentował dobrą, a momentami bardzo dobrą organizację gry – uważa Jacek Trzeciak, trener zespołu z Grudziądza. - Spotkanie dobrze się dla nas ułożyło, dosyć szybko strzeliliśmy bramkę. W drugiej połowie dopisało nam szczęście, bo przy stanie 1:1 gospodarze zmarnowali dwie doskonale okazje. Wynik mógł być odwrotny. Po tej wygranej łatwiej będzie nam pracować i grać.

Trzeba wierzyć w to, że po serii porażek podniesie się także suwalska drużyna. Od początku mogła zagrać bardziej agresywnie i z taką determinacją, jaką zademonstrowała po przerwie. Pierwszego gola Wigry straciły w 20 minucie, po rzucie wolnym i zamieszaniu, w którym najlepiej odnalazł się napastnik Olimpii Jose Embalo. Odpowiedziały pięknym golem już po pięciu minutach, kiedy przy bocznej linii faulowany był Cezary Sauczek. Dośrodkował Konrad Matuszewski, a sam poszkodowany uderzeniem głową sprawił,  że piłka odbiła się od wewnętrznej części poprzeczki i wylądowała w siatce bramki gości.

Tuż przed przerwą słupek bramki Wigier z daleka obił Maciej Kona, a po zmianie stron Wigry przepuściły 10-minutowy szturm. Niestety, do podania Cezarego Sauczka odrobinę spóźnił się Adam Najem, a po dokładnym zagraniu Konrada Matuszewskiego na środek pola karnego fatalnie skiksował Kacper Wełniak, który nie trafił w piłkę.

Prace nad poprawą skuteczności Wigry, które tracą już 6 punktów do bezpiecznej strefy, rozpoczną we wtorek. Już piątek wyruszą na drugi koniec Polski, gdzie w sobotę czeka je piekielnie trudne spotkanie z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza.

Z meczu z Olimpią, który poprzedziła minuta ciszy na cześć zmarłego Czesława Grzędzińskiego, pozostaną dobre wspomnienia z atmosfery i oprawy, jaką urządzilii zaprzyjaźnieni kibice obu drużyn.

Wigry Suwałki – Olimpia Grudziądz  1 : 2 (1:1)

Bramki: 0:1 - Jose Embalo 20, 1:1 - Cezary Sauczek 25, 1:2 - Sebastian Kamiński 80

Żółte kartki: Martin Dobrotka – Elvir Maloku, Dominik Frelek

Sędziował: Damian Kos (Gdańsk). Widzów: 1600

Wigry: Jan Balawejder - Michał Król, Martin Dobrotka, Konrad Matuszewski, Joel Huertas (84. Martin Adamec), Adam Najem, Arkadiusz Najemski, Robert Bartczak (67. Denis Gojko), Cezary Sauczek, Patryk Czułowski, Kacper Wełniak (74. Michał Żebrakowski)

Olimpia: Łukasz Sapela - Ariel Wawszczyk, Sebastian Kamiński (82. Remigiusz Szywacz), Lukas Duriska, Maciej Kona, Konrad Handzlik, Damian Ciechanowski, Mohamed Medfai (69. Elvir Maloku), Dominik Frelek, Jose Embaló, Łukasz Bogusławski

Pozostałe wyniki i para 22. kolejki

Odra Opole - GKS Bełchatów  1 : 0 (0:0)

Gol: Krzysztof Janus 68

Żółte kartki: Krzysztof Janus, Mateusz Kamiński, Vitalij Fedotov – Krzysztof Wołkowicz, Bartłomiej Bartosiak

Chrobry Głogów - GKS Tychy  5 : 1  (2:0)

Gole: Mikołaj Lebedyński 36, 41, Robert Mandrysz 58, Michał Michalec 71, Krzysztof Kubica 89 - Mateusz Piątkowski 52

Żółte kartki: Krzysztof  Kubica, Miłosz Kozak – Dano Krišto, Wilson Kamavuaka, Sebastian Steblecki

GKS 1962 Jastrzębie - Radomiak Radom  3 : 2 (0:0)

Gole: Marek Mróz 76, Kamil Jadach 8,1Farid Ali 83 – Patryk Mikita 56, 69 (karny)

Żółte kartki: Daniel Szczepan – Adam Banasiak, Michał Kaput, Mateusz Cichocki

Miedź Legnica - Chojniczanka Chojnice  5 : 2 (1:1)

Gole: Marquitos 24 i 80, Kacper Kostorz 51, Omar Santana 74, Joan Roman 90+3 – Mateusz Kuzimski 30, Aghwan Papikjan 70

Żółte kartki: Adrian Purzycki – Janusz Surdykowski, Oskar Paprzycki, Jan Mudra, Krystian Wachowiak

Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice  3 : 5  (1:1)

Gole: Szymon Pawłowski 34 (karny), Ruben Lopez Huesca 61 i 69 – Hubert Tomalski 40, Jewhen Radionow 60 i  65, Bartosz Żurek  71, Erik Čikoš 86

Żółte kartki: Wojciech Słomka, Markas Beneta, Ruben Lopez Huesca, Patryk Mularczyk – Konrad Stępień, Jakub Serafin

Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn  3 : 0 (3:0)

Gole: Mariusz Gabrych 12 i 15, Piter-Bućko 37

Żółta kartka: Dominik Kun - Szymon Sobczak

Stal Mielec - Bruk-Bet Termalica Nieciecza  0 : 3 (0:1)

Gole: Piotr Wlazło 33 (k), Vladislavs Gutkovskis 57, 64

Żółte kartki: Michał Żyro, Szymon Stasik, Wojciech Lisowski, Adrian Paluchowski - Vladislavs Gutkovskis, Mateusz Grzybek

12 goli - Omran Haydary (Olimpia Grudziądz),

11 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów),

10 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Patryk Mikita (Radomiak Radom), Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec),