26.04.2019

Zamiast wysypiska śmieci będzie park miejski. Drzewa zaczynają rosnąć [zdjęcia]

Z inicjatywy firmy CAL na terenie dawnego wysypiska przy ul. Dmowskiego powstaje nowy park miejski. Pracownicy przedsiębiorstwa posadzili ponad 7000 drzew.

- To wynika z przekonania, że o przyrodę miejską trzeba dbać, bo to troska o komfort życia naszych wnuków i prawnuków – mówi Zbigniew Cywiński, prezes firmy CAL produkującej drzwi drewniane.

Pierwsze drzewko posadził Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i honorowy patron wydarzenia, którzemu na terenie za parafią Bożego Ciała na osiedlu Północ towarzyszył przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec. - Jak sadzić las? Zielonym do góry – żartował Caesław Renkiewicz.

Teren przy ulicy Dmowskiego zostanie ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zieleni publicznej.
- Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Władz Miasta, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwom Płaska i Augustów, uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 oraz wszystkim zaangażowanym w wydarzenie pracownikom firmy i mieszkańcom Suwałk, którzy dołączyli do naszej inicjatywy – mówi prezes Cywiński.

W akcji uczestniczył m. in. Piotr Złotorzyński, programista z CAL. Na wydarzenie zabrał ze sobą syna, Maćka.- Zieleń w naszym życiu jest bardzo ważna, ale ważne jest też to abyśmy w naszych dzieciach zaszczepili miłość do przyrody już od młodego wieku – podkreśla Piotr. W akcji pomagały też dwie wnuczki Zbigniewa Cywińskiego, Basia i Ula. W pracę w firmie rodzinnej CAL zaangażowane są już trzy pokolenia, bo - jak mówi Sylwia Ciszewska, dyrektor zarządzająca CAL - firma rodzinna zobowiązuje.

To już trzeci rok, kiedy producent z Suwałk przeprowadza akcję sadzenia lasu. Mówi o niej: „Drzewo za drzwi”, bo w zamian za jedne wyprodukowane drzwi natura odzyskuje więcej niż jedno drzewo. Łącznie od kwietnia 2017 pracownicy firmy CAL posadzili ponad 40 tys. drzew. - Co by się stało, gdyby wszystkie firmy produkujące chociażby tylko stolarkę włączyły się do inicjatywy? Moglibyśmy przenosić góry – podsumowuje Zbigniew Cywiński.

Jak podkreśla ratusz, akcja to lekcja edukacji w zakresie prowadzenia działań proekologicznych, a także okazja do integracji społecznej na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz promocji Suwałk jako miasta otwartego na wydarzenia o charakterze społecznym.

Źródła: CAL Suwałki, UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.02.2024

Lakiernik

Dodaj nowe ogoszenie